banner39

Arnavutluk'ta Rozafa Kalesi Efsanesi

Tarih Dosyası 26.04.2019, 17:23 26.04.2019, 17:30
Arnavutluk'ta Rozafa Kalesi Efsanesi

Arnavutluk 'da yer alan Rozafa kalesi efsanesi, ülkenin en ilginç ve en üzücü efsanelerinden biridir. 

Bir zamanlar, şu anda kuzey Arnavutluk'ta yaşayan üç erkek kardeş vardı. Üç erkek kardeş, kasabalarını korumak için bir kale inşa etmeye karar vermiş gece gündüz çok çalışmışlardı, ama işi bitirdikten sonra kale duvarları her seferinde yıkılıyordu. Nedenini bilmiyorlardı.

Bir gün, yaşlı bir adamla tanıştılar. Yaşlı adam onlara, kale duvarlarının yıkılmaması için tek bir yol olduğunu söylediler: Bir kurban. Kalenin duvarını inşa ederken bir kadını harç malzemesi olarak kullanmalarını söyledi. Ertesi gün kocasına öğle yemeği getirecek ilk kadını kale duvarına gömmeye karar verdiler. Kardeşler, kalenin ve kasabanın iyiliği için, eşlerine kurban hakkında bir şey söylememe söz verdiler, ama belli ki, işler farklı bir şekilde gitti.

İki büyük erkek kardeş, durumu eşlerine anlattı. Bir gün sonra, üç erkek kardeş, öğle yemeği için endişeyle bekledi. Büyük erkek kardeşlerin eşleri öğle yemeği ile gelmedi, ama en küçük kardeşinin karısı Rozafa her günkü gibi, bir kutu yemek ile geldi.

Rozafa'nın kocası, kalenin bitmesi için kalenin duvarlarına kurban edilmek ve gömülmek zorunda olduğunu ona açıkladı. Rozafa itiraz etmedi. Kaderini kabul etti, ama bir şart altında: kardeşler sağ göğsüne bir delik bırakacaktı, böylece yeni doğmuş oğlu beslenebilecekti. Kadının, sağ eline bir delik ve sağ ayağının olduğu yere bir delik açıldı.

Kale asla çökmedi.

Rozafa'nın efsanesi, daha büyük bir şey için hayatlarını feda eden kadınların gücü ile ilgilidir. Bugün Rozafa Kalesi, Arnavutluk'ta ziyaret edilecek en ilginç yerlerden biri ve büyüleyici İşkodra kasabasında zaman geçiren herkes için mutlaka görülmesi gereken bir yer.

banner53
Yorumlar (2)
, N...... 2 yıl önce
Olenlere AllAh rAhmet eylesin
Kerem 4 ay önce
Efsane güzelmiş canlı derste okudum telefondan hoca yazındemişti ama hahah
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?