banner39

Aziziye Camii'nin hazin hikayesi

Yedikıta Tarih Dergisi son sayısında Sultan Abdulaziz'in katledilmesi ile yarım kalan Aziziye Camii'nin hikayesini kapağa taşıyor

Tarih Dosyası 31.07.2012, 15:04 31.07.2012, 15:43
Aziziye Camii'nin hazin hikayesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yedikıta Tarih ve Kültür Dergisi Ağustos sayısında, 1875'te inşasına başlanan ve Sultan Abdülaziz'in tahttan indirilmesiyle yarım kalan Aziziye Camii'ni kapağa taşıyor. Bugün park ve binaların bulunduğu cami arazisinde yatan tarihin hazin hikayesi ilk defa yayınlanan vesikalar ışığında ortaya çıkarılıyor.

"Osmanlı Devleti Nasıl Yıkıldı?" sorusunun cevabının da arandığı dergide Osmanlı Devleti'ni kuran ve yaşatan unsurlar, devlet idaresinde emniyet ve huzur içinde yaşayan toplulukların niçin sömürgeci devletlerin pençesine düştükleri ele alınıyor.

Dergide Prof. Dr. Mehmet Serez'in mekân etütleri neticesinde ortaya çıkardığı bir gerçek dikkat çekiyor: Çanakkale Deniz Savaşları'nda İngiliz Savaş Kruvazörlerini vuran Orhaniye Tabyası'nın inşa kitabesi çalınmış...

Ayrıca ülkelerindeki karışıklık ve zulümden kaçarak Osmanlı'ya sığınan Macarlar ve Osmanlı'da Darulkurralar ve hafızlık eğitimi makaleleri dergide dikkat çeken diğer dosyalar arasında yer alıyor.

Derginin bu sayısında Osmanlı'da Ramazan kitapçığı hediye ediliyor.

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü