banner15

Balfour Deklarasyonu Yahudi göçünü başlatmıştı

İngiliz Dışişleri Bakanı'nın Yahudi teşkilatları federasyonu başkanı Rothschild’e gönderdiği bir mektupla Yahudilerin Filistin'e göçü 96 sene önce bugün başlamıştı

Balfour Deklarasyonu Yahudi göçünü başlatmıştı

Dünya Bülteni / Tarih Dosyası 

Yüzyıllarca Osmanlı Devleti’nin hakim olduğu Filistin bölgesi, I.Dünya Savaşı sırasında 1917 yılında İngilizler tarafından işgal edildi. İngilizlerin Büyük Ortadoğu projesinin bir parçası olan bu bölge, işgal edildikten kısa bir süre sonra 2 Kasım 1917 tarihinde İngiliz Dışişleri Bakanı Lord Arthur James Balfour’un İngiltere’deki Yahudi teşkilatları federasyonu başkanı Lionel  Walter Rothschild’e gönderdiği bir mektupla Yahudi yerleşimine açık hale getirildi.

Balfour Deklarasyonu olarak bilinen bu mektupta İngiliz Dışişleri Bakanı Balfour, Siyonist lider Rothshild’e şöyle hitap etmekteydi:

Saygıdeğer Lord Rotschild, Majestelerinin Hükümeti adına kabineye sunulan ve kabul edilen Yahudi Siyonist isteklerini sempati ile karşılayan müteakip deklarasyonu iletmekten memnuniyet duyarım.

"Majestelerinin Hükümeti, Filistin'de Museviler için bir milli yurt kurulmasını uygun karşılamaktadır ve bu hedefin gerçekleştirilmesini kolaylaştırmak için elinden geleni yapacaktır. Filistin'deki mevcut Musevi olmayan toplumların sivil ve dini haklarına ve başka ülkelerde yaşayan Musevilerin sahip oldukları hak ve politik statülerine zarar verecek hiçbir şeyin yapılmayacağı açıkça anlaşılmalıdır."

Bu deklerasyonu Siyonist Federasyonu'nun bilgisine sunmanızdan memnuniyet duyacağım.

Saygılarımla
Arthur James Balfour

Bu mektupla İngiliz Hükümeti, Müslüman Arapların çoğunlukta bulunduğu Filistin bölgesini Yahudilere yurt olarak göstererek, bu bölgede bir Yahudi Devleti’nin kurulmasını desteklemiş ve böylece İsrail Devleti’nin kurulması yolunda en büyük adımlardan biri atılmıştır. Bu adımın atılmasından kısa bir süre sonra 1918’de Fransa, İtalya ve ABD konuyla alakalı yapılacak bütün girişimleri destekleyeceklerini bildirmişlerdir.

Siyonist liderlerden H. Weizman ve N. Skoly’un çabalarıyla yayımlanan bu mektubun ardından yapılan girişimlerle Filistin bölgesi Yahudi göçmenlerin yerleşimine resmen açılmıştır. Ancak ne yazık ki Filistin’e taşınan Yahudiler sadece bölgeye yerleşmemiş Haganah, Irgun, Stern gibi terör örgütleri kurarak Filistin halkı üzerinde baskı ve şiddet uygulamaya başlamıştır. I.Dünya savaşı sürecinden itibaren başlayan bu gelişmeler savaşın son bulmasından sonra hızlanarak devam etmiş Filistin halkı kendi topraklarında teröre şiddete maruz kalan bir halk olmuştur. II.Dünya savaşının ardından da  14 Mayıs 1948’de İsrail devleti bölgede resmen kurulmuştur.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2018, 14:07
YORUM EKLE

banner39

banner37

banner35