banner15

CHP'de yine Önder Sav gerilimi yaşanıyor!

Deniz Baykal'dan sonra taşların bir türlü yerine oturmadığı CHP'de yeniden Önder Sav hareketliliği başladı

CHP'de yine Önder Sav gerilimi yaşanıyor!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kemal Kılıçdaroğlu'nun mektup yazdığı Önder Sav'a, bir yeni teklif de Zeki Alçın'dan geldi. CHP Ankara İl Başkanlığı'na atanan Zeki Alçın'ın "İlk ziyaretimi Önder Sav'a yapacağım" sözünün altında yatan gerekçe ortaya çıktı. Alçın, CHP eski Genel Sekreteri Önder Sav'a "Ankara'nın yeni listesini birlikte oluşturalım" teklifini götürdü. Sav, bu teklifi reddetti. Kılıçdaroğlu ise Deniz Baykal ve Önder Sav'a mektup yazarak "Parti Okulu'nun açılışını birlikte yapalım, kurdeleyi birlikte keselim" dedi.

ANKARA İL BAŞKANI'NDAN ÖNDER SAV ADIMI

Tarık Şengül'den boşalan CHP Ankara İl Başkanlığı'na atanan Zeki Alçın'ın devir - teslim töreninden sonra partililerle yaptığı "özel sohbet"te dile getirdiği "İlk işim Önder Sav'ı ziyaret etmek olacak" sözünün sebebi çok geçmeden ortaya çıktı.

Gercekgundem sitesinin iddiasına göre, 1974 - 78 yılları arasında Gençlik Kolları Genel Başkanlığı da yapan Alçın, CHP eski Genel Sekreteri Önder Sav'a "Ankara İl Yönetim Kurulu listesini birlikte oluşturalım. İstediğiniz arkadaşları listeye yazalım" dedi.

SAV, TEKLİFE YANAŞMADI

Sav'ı tatil yaptığı Antalya'da bulan ve cep telefonundan ulaşan Alçın, "Delege arkadaşlarımız imza topladılar. Olağanüstü kongreye gitmeye gerek yok. Ankara İl Yönetim Kurulu listesini birlikte oluşturalım. İstediğiniz isimleri de listeye yazalım" teklifinde bulundu. Alçın'ın teklifini reddeden Sav'ın "Olağanüstü kongre için imzalar toplanmıştır. Kongre'nin yapılması kaçınılmazdır" dediği öğrenildi. Alçın bunun üzerine, ertesi gün, Sav'ı bir kez daha aradı ve teklifini yineledi. Sav, eski arkadaşı Zeki Alçın'ın "uzlaşma teklifi"ni yine reddetti.

Önder Sav'ın yakın çevresine Alçın'ın kendisini aradığını anlattığı ve "Genel merkez akrabamı bile aday olarak çıkartsa desteklemem. Ankara delegesi imza verdi, iradesini ortaya koydu. Olağanüstü kongre yapılacak" dedi. Sav'ın CHP Ankara İl Başkanlığı adaylığı için önce Ayhan Yalçınkaya'yı düşündüğü fakat bu fikrinden vazgeçtiği öğrenildi. Sav'ın aday olarak Yenimahalle İlçesi eski Başkanı Kayhan Yüreğir'i destekleyeceği kesinleşti.

GENEL MERKEZ'DEN SAV'A ÖZEL RİCA

Bu arada, CHP Örgüt ve Örgütlenmelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap'ın da Önder Sav'ı arayarak, "Olağanüstü kongre sürecini durdurmasını ve imzasını geri çekmesini rica ettiği" kulislerde konuşulmaya başlandı. Sav'ın bu teklife de olumsuz yaklaştığı belirtildi.

Bilindiği üzere, Ankara İl Kongresi delegeleri, Tarık Şengül'ün ikinci kez atanması üzerine imza toplamış ve "olağanüstü kongre süreci"ni başlatmıştı. 390 imzayı bulan ve kongre için yeterli sayıya ulaşan delegelere Kayhan Yüreğir öncülük etmişti. Koltuğunu kaybedeceğini anlayan Tarık Şengül de bunun üzerine Gürsel Tekin ve Ankara Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar'ı suçlayarak görevinden ayrılmıştı.

BAYKAL VE SAV'A KILIÇDAROĞLU'NDAN MEKTUP

Öte yandan, bir ilginç gelişme de Kemal Kılıçdaroğlu cephesinde yaşandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 9 Eylül'de gerçekleşecek olan Parti Okulu açılışına CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal ile eski Genel Sekreter Önder Sav'ı da davet etti. Baykal ve Sav'a mektup yollayan Kılıçdaroğlu, "Kurdeleyi birlikte keselim" çağrısı yaptı.

Yine aynı sitnenin iddiasına göre Baykal'ın kendisine ulaşan mektubu arkadaşlarıyla paylaştığı, ancak "kurdele kesme töreni"ne gidip gitmeme konusunda henüz karar vermediği öğrenildi.

CHP eski Genel Sekreteri Önder Sav ise yakın çevresine "Kurdele kesmeye gitmeyeceğim, parti teamülleri böyle değildir. Genel başkan önce davet için kişileri arar, mektubu sonra yollar" dedi.

SAV'DAN İKİNCİ RET

Önder Sav, "Teamüllere uymayan davetlere gitmem. Kemal Bey'in beni arayacağı da söylendi. Arasa bile gitmem. Kendisine, davete neden katılmayacağımı anlatan bir mektup yollayacağım" ifadesini de kullandı.

CHP Parti İçi Eğitim'den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Perihan Sarı'nın koordinatörlüğünde düzenlenecek olan Parti Okulu'nun açılışı 9 Eylül günü Ankara'da gerçekleştirilecek.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2011, 13:11
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35