banner39

Ertuğrul Gazi'ye vefa...

Ertuğrul Gazi 12-14 Eylül'de Söğüt'te düzenlenecek Yörük Bayramı'yla yad edilecek.

Tarih Dosyası 11.09.2008, 15:30 07.11.2018, 13:14
Ertuğrul Gazi'ye vefa...İbrahim Ethem Gören / Dünya Bülteni

Osmanlı devletinin kurcusu Osman Gazi'nin babası Ertuğrul Gazi 12-14 Eylül tarihlerinde Söğüt'te düzenlenecek olan Yörük Bayramı'yla yad edilecek.

Bu yıl 727'incisi düzenlenecek olan Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri'ne Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de iştirak edecek.

Halkoyunları gösterileri, Ertuğrul Gazi Mescidi'ni ziyaret, müteveffa Türk büyükleri için mevlid-i şerif tilaveti, Yörüklerin karşılanması, mehteran musikisi, cirit müsabakaları ve şifalı pilav dağıtımı, şenlik boyunca Söğütlüleri bekleyen aktivitelerden bazılarını oluşturuyor.

Ertuğrul Gazi kimdir?

Uç beyi olarak hüküm sürmüştür. Hükümranlık süresi Osmanoğulları'nın en uzunudur. Babası Gündüz Alp; annesi Hayme Ana (Haymana)dır. Babasının ölümü üzerine babasının yerine geçti. Ailesinin bir kısmı Ahlat'ta kaldı. Malazgirt Meydan Savaşı'ndan sonra Kayı Boyu'nun bir kısmı Ankara'nın batısındaki Karacadağ yöresine yerleştirildi. Yassıçemen meydan muharebesinde Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat lehine yararlıklar gösterdi. Selçuklu Sultanı, Kayı Beyi'ne Bizans sınırında 1000 kilometrekarelik bir toprağı Bizans'a karşı sınırı savunmak ve ileriye götürmek göreviyle verdi. 13. asır ortalarında Ankara'nın batısından göç edip Söğüt ve Domaniç'i ele geçiren Ertuğrul Bey idaresindeki Kayı aşireti, 400 çadır halkından oluşuyordu. Bugünkü Kütahya-Bursa-Bilecik illerinin sınırlarının birleştiği bölgedeki toprakları beyliğine "yurt" tuttu. Söğüt Kasabası'nın fethinden sonra beylik merkezini Söğüt'e taşıdı. Ölümünde Bizans'tan yaptığı fetihlerle topraklarını 4.800 kilometrekareye çıkarmıştı.

Osmanlı Devleti'nin temellerini atan Ertuğrul Gazi, Oğuzların Kayı Boyu'na mensup olup Selçukluların uç beyi değildir. Selçuklu Türkiyesinin Bizans sınırının kuzey kesiminden sorumlu büyük uç beyleri olan Çobanoğulları'na tabi olmuştur. Ancak oğlu Osman Bey 1300 yılı başında büyük uç beyi olup, artık doğrudan doğruya Selçuklu Sultanı'na bağlanmıştır.

Oğlu Osman Gazi'ye yaptığı vasiyeti ile altı asır boyunca ayakta kalacak olan bir devletin idarecilik ruhunun temellerini atmıştır. Ölüm tarihi kesin olarak bilinmeyen Ertuğrul Gazi'nin 90 yaşından fazla olduğu halde (1281–1288) tarihleri arasında Söğüt'te vefat ettiği bilinmektedir. Türbesi Bilecik ili sınırları içerisinde olan Söğüt İlçesi'ndedir.

Söğüt ilçesinde her yıl Ertuğrul Gazi'yi anma törenleri yapılmaktadır. Orhan Saik Gökyay'ın tesbitine göre Dede Korkut kitabının önsözünde su kayıt yer almaktadır:

"Korkut ata ayıttı, ahir zamanda hanlık gerü Kayı'ya dege, kimesne ellerinden almaya, ahir zaman olup kıyamet kopunca. Bu dedüğü Osman neslidür, işde sürilü gideyorur."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?