banner39

Kadirov: Berezovsky Çeçen direnişine finans sağladı

Rusya'da kendi popülaritesini artırmak amacıyla Çeçen komutanlarla bir rehine anlaşması yaptığı iddia edildi.

Tarih Dosyası 30.04.2009, 17:43 31.03.2019, 20:49
Kadirov: Berezovsky Çeçen direnişine finans sağladı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çeçenistan'ın Rusçu devlet başkanı Ramzan Kadirov, Boris Berezovsky'nin Çeçen direniş komutanları Şamil Basayev ve Salman Raduyev'e dolaylı mali destek vererek kendi imajını parlatmaya çalıştığını ileri sürdü.

Çeçen komutanları insanları kaçırarak rehin almaya teşvik ettiğini söyleyen Kadirov, "Fidyeleri ödeyerek direnişe maddi destek sağlayacağı sözünü verdi. Böylece direnişe finans katkısı sağlarken aynı zamanda Rusya'da kendi popülaritesinin artacağını söyledi." dedi.

Rossiyskaya Gazeta'ya konuşan Ramzan Kadirov, Berezovski ve iki direnişçi komutan arasında yapılan anlaşmaya gözleri ile şahit olduğunu söyleyerek "Sadece direnişçilere para vermiyordu, aynı zamanda kendi mekanizmasını kuruyordu. Ben varken, Berezovski Raduyev ve Basayev'e şunu teklif etti: 'İnsanları ele geçirin ve ben fidyelerini ödeyeceğim. Popülaritem artacak ve siz de para alacaksınız.' Berezovski, Basayev'e bu yolla milyonlarca dolar para verdi." iddiasında bulundu.

1996-97 yıllarında Berezovsky Rusya Güvenlik Konseyi'nin başkan yardımcısı idi ve Çeçenistan'da ele geçirilen rehinelerin kurtarılması için görüşmeler yapıyordu. Basayev ve Raduyev de devlet başkanı Aslan Maskhadov hükümetinde yer alıyorlardı.

Eski Kremlin güvenlik konseyi başkanı Aleksandr Korzhakov da Kadirov'un sözlerinin doğru olabileceğini ifade ederek "Aslında, bu fikire Rusya'da inanmayacak kişinin olmadığından eminim. Savaşlar sırasında kaçırılan insanlardan duyduklarımız var. Onların hikayeleri bu iddiayı sadece destekliyor." dedi.

Rusya'da pek çok kişinin Berezovsky'nin suçlu olduğuna inandığını fakat bunun bir şeyi değiştirmeyeceğini savunan Devlet Duması üyesi Aleksandr "Hiç bir şeyle suçlanamaz, kaçırmalara hiç bir şekilde doğrudan dahil olmadı. Evet, görgü şahidi açıklamaları var. Fakat bunlar herhangi bir kanıtla desteklenmiyor. Örneği, beni adam kaçırmalara karışmakla suçlamış olsa, aynı olur. Ancak suçlu olduğundan eminiz, fakat suçlayacak bir kanıtımız yok." dedi.

Gazeteci Anna Politkovskaya cinayetinin arkasında Berezovsky'nin olduğuna inandığını söyleyen Kadirov, Politkovskaya'nın Çeçen cumhuriyetindeki cinayetleri açığa çıkarmakta olduğunu ifade etti.

Kadirov, "Politkovskaya'ya bugün her zaman söylediklerini ve şu anda olanı söylemesi için ihtiyacımız var. Bugün insanlar Grozni'ye serbestçe gidip geliyorlar. Normal bir hayat! Düşmanlarımız Politkovskaya'yı nasıl kullanabilirler? Onu öldürerek. Bunu kim yaptı? İnanıyorum, Berezovsky." dedi.

Gazeteci cinayeti resmen soruşturuldu. Ancak soruşturma cinayet emrini kimin verdiğini hiç açıklamadı. Cinayetten 4 kişi yargılandı, fakat jüri onları suçsuz buldu. Rus savcılar şimdi davayı yeniden inceliyorlar.

Kadirov'a göre, Berezovsky, Rusya'yı dağıtmak için Çeçenistan'ı iki kanlı savaşa sürükledi. Ramzan Kadirov, "Dünya politikalarını yapanlar bizi tanıyorlardı. Gücümüz, cesaretimiz ve maneviyatımız. Birinci ve ikinci savaşta, bizi bir araç gibi kullandılar, bizi bu savaşa sürüklediler. Beyaz Saray dedi: egemenliğinizi alın. Bizi silahlandırdılar ve bizi Rusya'nın egemenliğine karşı kullandılar." iddiasında bulundular.

Rus Yahudi oligarklardan Berezovsky, Putin'e muhalif olduğu için Londra'da sürgünde yaşıyor. Eski Rusya devlet başkanı Boris Yeltsin'in en yakınında bulunan Boris Berezovsky 1990'ların sonlarına kadar Rusya'da en etkili figürlerden biri idi ve çeşitli devlet görevlerinde bulunmuştu. Yolsuzluk ve kara para aklamadan gıyabında 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ayrıca, Rusya'da 2007'de darbe planlamakla suçlandı.

Boris Berezovsky'nin İngiltere'de siyasi sığınma statüsü bulunuyor. Londra, bir kaç kez, Rusya'nın sınırdışı edilmesi taleplerini reddetti.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?