banner39

Malazgirt için İslam Dünyası dua etmişti

Malazgirt savaşının kazanılması için İslam Dünyası dua etmişti

Tarih Dosyası 26.08.2019, 12:44 26.08.2019, 12:54
Malazgirt için İslam Dünyası dua etmişti

İsmail Çal-Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Malazgirt savaşının kazanılması için bütün İslam dünyası dua etmişti. Çünkü Malazgirt savaşı sadece Türkler için değil bütün İslam dünyası için de bir dönüm noktasıydı. Halife Kaim -Biemrillah hazırlattığı bir dua metnini İslam ülkelerine göndererek Cuma günü okunmasını istedi.  Bu dua metni şu şekildeydi:

"Allahım! İslam sancağını yükselt  ve İslam'a yardım et. Şirkin başını ezmek ve kökünü kazımak suretiyle onu mahvet, Sana itaat için canlarını feda edip, kanlarını sana kulluk için esirgemeyen mücahidlerini, onları kuvvetlendirerek yurtlarını emniyet ve zaferle dolduran yardım ve inayetini ordularından esirgeme... Mü'minler'in Emir'inin açık bir delili olan Şahinşah'ül Azam'ın senden dilediği yardımı esirgeme ki, o, bu sayede hükmünü yürütür, şanını yayılır kılsın ve zamanın güçlükleri karşısında kolayca yerinde tutunabilsin. Senin dinini şerefli ve yüce tutabilmek için, onu, lütufkar ve her zaman devlete tesir icra eden desteğinden mahrum etme. Onun kafirlerin karşısındaki bugünü yarınına da yetsin. Ordusunu meleklerinle destekle, niyet ve azmini hayır ve başarı ile sonuçlandır. Çünkü o, senin rızan için rahatını terk etti. Malı ve canı ile senin emirlerine uymak gayesiyle, senin yoluna düştü. Çünkü sen:

" Ey iman edenler! Elem verici bir azabdan sizi kurtaracak bit ticaret yolunu size göstereyim mi? Allah'a ve Peygamberlerine imanda sebat eder, mallarınızla, canlarınızla da Allah yolunda çarpışırsınız. Bu sizin için eğer bilirseniz, çok hayırlıdır."(1) Buyuruyorsun.

 Senin sözün hak'tır. Rabbim; o, nasıl senin davetine uyup şeriatının korunmasında gevşeklik göstermeden emrine icabet etmiş ve düşmanlarına bizzat karşı koyarak dinine hizmet için geceyi gündüzüne katmışsa, sen de ona kısmet eyle, dileklerinde ona yardımcı o, kaza ve kaderinin onun için iyi tecelli ettir. Onu öyle bir koruyucu ile kuşat ki, düşmanların her türlü kinlerini defetsin ve lütfunla bu koruyucu onu en sağlam ellerle korusun. Yapmak istediği her işi ona kolay kıl. Ta ki, onun mukaddes cihadı zaferden ışık alsın. Ve şirk zümresinin, hak yollarını görmeyip sapıklıkta gözleri yumulsun.

   "Ey Müslümanlar! Doğru bir niyet, dürüst bir azim ve Allah'tan korkan temiz kalplere ve ihlas bahçesinden kısmet alan inançlarla onun için Rabbimize yalvarıp yakarırız. Çünkü, noksanlardan beri olan Yüce Allah, şöyle buyuruyor:

   "Ey Muhammed (S.A.V); onlara dualarınız olmasa Rabbim size niçin değer versin, de."(2)

    Onun, güçlü kuvvetli olarak düşmanlarını mahvetmesi, sancağını yükseltip zeferlerlerin en son derecesinde erişmesi ve gayesine nail olması hususunda Allah'a dua ve niyazda bulununuz.

ALLAHIM! ONUN BÜTÜN GÜÇLÜKLERİNİ KOLAYLAŞTIR VE ŞİRKİ, ONUN ÖNÜNDE BOYUN EĞDİR." (3)

Sultan Alparslan yanında bulunan imamının telkini ile harp günü olarak Cuma gününü seçmişti. Hep birlikte Cuma namazı kılındı ve dualar edildikten sonra savaşa başlandı. Kat kat üstün durumdaki Bizans ordusu 26 Ağustos 1071 Cuma günü büyük bir yenilgi aldı.(4)

1) Kur'an-ı Kerim, es-saf suresi,10-11

2) Kur'an-ı Kerim, Furkan suresi,77

3) Fetihlerle Anadolunun Türkleşmesi Ve İslamlaşması (Dr.Mehmet Şeker, Diyanet İşleri Başkanlığı yay. Sahife:38-39-40)

4) İslam Kaynaklarına Göre Malazgirt Savaşı. Faruk Sümer, TTK yayınları 

Yorumlar (2)
Ahenaton Barnaba 12 yıl önce
Malazgirt'i ulusalcı bir şekilde yad eden lâdinî kesimimiz bunları bilmeli.
İhsan aygün 3 yıl önce
Halife Kaim Biemrillahın hazırlatığı ve tüm islam aleminde okunan duanının bir metni varsa şunu bulup okuyun da şu kan içindeki Irak ve Suriyeyi de kurtaralım. Dualar moral güç için etkili olabilir ama savaş kazandırsaydı hiçbir müslüman ülke mevcut durumda olmazdı.
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?