banner39

Mustafa Kemal ile Damat Ferit ne konuştu?

Damat Ferit Paşa ile Mustafa Kemal arasında geçen bu çok önemli diyalog Nutuk'ta yer almıyor.

Tarih Dosyası 18.02.2010, 13:26 11.11.2019, 16:10
Mustafa Kemal ile Damat Ferit ne konuştu?

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Yeni İstanbul Gazetesi 14 Mayıs 1919 akşamı daha sonra TBMM tarafından vatan haini ilan edilen Sadrazam Damat Ferit Paşa ile Mustafa Kemal’in sadrazamın evinde akşam yemeğinde bir araya geldiğini söylüyor.

“Çanakkale Savaşı kahramanlarından Mustafa Kemal Paşa dün akşam yemeğini Damat Ferit Paşa’nın Nişantaşı’ndaki evinde yedi. Yemekte genelkurmay başkanlığına yeni atanan Cevat Paşa’da bulundu. Yemekten sonra sohbet sırasında Damat Ferit Paşa, Mustafa kemal’e bir harita göstererek yeni vazifesi konusunda salahiyetlerinin neler olduğunu, neler yapmak istediğini sormuştur.

Mustafa Kemal, Paşa’nın suallerine karşılık “Efendim, İngiliz raporlarına göre samsun ve havalisinde bazı karışıklıklar varmış, biraz mübalağalıdır zannediyorum. Ne de olsa bunlar basit şeyler Yerinde yapacağım tahkikat ile hallederiz” diye cevap vermiştir.

Bu görüşmeden bir gün sonra Mustafa Kemal Padişahı ziyaret ederek veda edecek derhal memleketin en güzide vapurlarından Bandırma vapuru ile samsun’a hareket edeceği öğrenilmiştir.

Nişantaşı konağından Mustafa Kemal’le ayrılan Cevat Paşa, Teşvikiye’ye doğru yürürken “Bir şey mi yapacaksın Kemal “diye sormuş ve şu cevabı almıştır “Evet Paşam bir şey yapacağım” Ve ikisi arasındaki konuşma şu şekilde bitmiştir. “Allah muvaffak etsin”, “Mutlaka muvaffak olacağız”

Gazetenin o günkü sayısında bu görüşmeden bahsedilmesine rağmen Nutuk’ta bu görüşmeden hiç bahsedilmez. Diğer bir yön ise Sadrazam'ın bir generali evine davet ederek çok özel konuşması ve bu yemekte yalnız üç kişinin bulunması devlet temayülleri açısından manidardır.

Mustafa Kemal’in üstündeki birisinin görevin detayları hakkında yeterince bilgisinin olmadığı da açıktır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?