banner39

Nayman tarihte kim tarafından öldürüldü?

Nayman tarihte nasıl veya kim tarafından öldürüldü soruları son dönemlerde popüler dizileri izleyenler tarafından merakla soruluyor. Kuruluş Osman dizisinde yer alan Nayman Komutan isimli karakter, izleyicinin tarihe merakını da artırıyor. Peki, Nayman tarihte kim tarafından öldürüldü?

Tarih Dosyası 16.03.2023, 01:00
Nayman tarihte kim tarafından öldürüldü?

Nayman tarihte kim tarafından öldürüldü veya gerçek tarihte Nayman Komutan isimli bir Moğol Komutanı var mıydı soruları son dönemlerde Kuruluş Osman isimli diziyi izleyenler tarafından merakla soruluyor. 

Dizinin heyecanını ve aksiyonunu artırmak üzere senaryoya dahil edilen Nayman Komutan isimli karakter, yeni sezonda diziye hareket katmış gibi görünürken, seyircinin de tarihe olan ilgisini daha da artırıyor.

Diziyi izleyen birçok seyirci Nayman Komutan isimli tarihte yaşamış bir kişilik olup olmadığını sorguluyor. Peki, Nayman tarihte kim tarafından öldürüldü?

NAYMAN TARİHTE KİM TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ?

Dizinin senaryosuna göre Nayman, bir Moğol Komutanı olarak işlenmektedir. Ancak tarihte Naymanlar Orta Asya'da Moğolların sonradan hakimiyetine giren bir halk olarak bilinir.

Nayman tarihte kim tarafından öldürüldü

Nayman, Moğol İmparatorluğu kurulmadan önce Moğolistan'da yaşamış göçebe kabiledir. Kökenleri bilinmemekle birlikte Türk dilleri konuştukları için Türk halklarından olduğu tahmin edilmektedir. Bugünkü Kazakistan'ın kuzeydoğusu ile Moğolistan'ın batısında yaşamaktadır.

Cengiz Han zamanında Nayman Devleti bölgenin en güçlü ordusuna sahipti ve Moğolların batısında bulunuyorlardı. 12. yüzyılın sonlarında Moğollardan daha fazla Naimanlı vardı.

1199'da Temuçin (Cengiz Han) müttefiki Ong Khan ile birlikte Naimanlar'a karşı bir seferberlik başlattı. Naymanlar ile Kereyitler arasındaki husumetten yararlanarak ikisini savaşa itti ve güçsüzleşen her iki hanlığı kolayca ele geçirdi.

Kazakların Orta Cüzünün 7 büyük oymağından biridir. Naymanlar günümüzde Kazakistan'ın Doğu Kazakistan, Semey, Jezkazgan, Kızılordu ve Çimkent vilayetlerinde, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Altay, Tarbagatay bölgelerinde ve Moğolistan'ın Bayan Ulgey bölgesinde yaşamaktadırlar.

1952'de Öraltay'dan göçerek Türkiye'ye gelen Kazak grupların içerisinde de Naymanlar vardı. Fransa, Almanya, İsveç, Hollanda gibi Avrupa ülkelerinde de Türkiye üzerinden göçen Naymanlar bulunmaktadır. Bu bölgelerde yaşayan Naymanların nüfusunun 3.800.000 kişi olduğu bilinmektedir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?