banner39

Nobel Ödülleri'nin ilginç ve ironik tarihi

Bugün, ilk Nobel Ödülü'nün verilişinin 119. yıl dönümü. Asıl önemli olan ise, ölüm tacirinin vasiyeti ve adıyla barış ödülü verilmesi...

Tarih Dosyası 10.12.2020, 10:34
Nobel Ödülleri'nin ilginç ve ironik tarihi

Nobel Ödülü, Stockholm'de açıklanan vasiyetname ile Alfred Nobel tarafından kurulan derneğin verdiği, insanlığa hizmet edenleri ödüllendirmek amacını taşıyan bir ödül. İlk olarak 1901 yılında verilen Nobel Ödülleri'nin geçmişi ise büyük bir ironiye sahip.

'İnsanlığa hizmet edenler'e verildiği söylenen bu ödül dinamidin mucidinin adıyla veriliyor: Alfred Nobel

Ekim 1833'te doğan İsveçli Alfred Nobel'in babası Ruslar'a silah satan bir silah taciriydi. Kendisi 4 farklı dil biliyordu. Sanatı ve şiire de ilgiliydi. Kimyager olarak bilinen Nobel, bu eğitimi babasının işini devam ettirmek aldı. 

O sıralar yeni bir patlayıcı keşfedilmişti. Nitro gliserini sterilleştirmek ve onun daha güvenli bir patlama yapması sağlamak için çalışmalar yaptı. Yaptığı deneyler esnasında meydana gelen patlamalar sonucu kardeşi dahil 5 kişi öldü. Buna rağmen çalışmalarına devam etti.

350'ye yakın panteti var

Sonunda dinamet adını verdiği bir patlayıcı icat etti. Bunun yanı sıra, ileride roket teknolojisinde kullanılacak kuru barut üretmeyi de başardı. Dinamit ve kuru barutun da aralarında bulunduğu 350'ye yakın patent aldı. 

Alfred Nobel'in icat ettiği buluşar insanoğlunun yıkım gücünü daha üst seviyelere çıkardı. Bu buluşlar hem kendine hem de çevresine pek çok zararlar verdi.

Ölüm taciri öldü

Öldüğü zaman bu haber gazeteler 'Ölüm taciri öldü' başlıklarıyla çıktı.

İlginçtir ki, şimdilerde dünya barışına en çok katkı verdiği belirtilen isimlere, onun adıyla ödül veriliyor. Üstelik ilk ödül, Alfred Nobel'in ölüm yıl dönümü olan 10 Aralık'ta verildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?