banner39

banner35

Ordularına başkumandanlık eden son padişah

Sultan II. Mustafa Han ordularımıza savaş meydanlarında başkumandanlık eden son padişah olmuştur.

Tarih Dosyası 07.05.2022, 20:59
Ordularına başkumandanlık eden son padişah

Osmanlı padişahlarının yirmi ikincisi olan Sultan II. Mustafa, IV. Mehmed’in (Avcı Sultan Mehmed) büyük oğludur. 5 Haziran 1664 günü doğan ve 6 Şubat 1695’de tahta çıkan II. Mustafa’nın saltanatı sekiz sene, altı ay, on dört gün sürmüş ve Sultan II. Mustafa Han ordularımıza savaş meydanlarında başkumandanlık eden son padişah olmuştur.

Cülûsunun üçüncü günü yayınladığı beyannamede “Zevk ü sefa ve rahatı kendümüze haram eylemüşüzdür.” deyip “gaza vü cihada niyet” eylediğinden bahseden II. Mustafa, devrin sadrazamı Sürmeli Ali Paşa’nın ve vükelâdan bazılarının muhalefetine rağmen:

“Mahallinde kuru ekmek yerim. Vücudumu din uğruna bezl (Esirgemeden vermek, bol bol verme) ederim. Her ne denlü meşak arz olunsa sabr u tahammül eylerim. Hıdmet-i ibadullaah (halka hizmet) tamama ermeyince seferden dönmem. Elbette kendim giderim.” diyerek 30 Haziran 1695 Perşembe günü Edirne’den hareketle Avusturya Seferi’ne çıkmış ve dört buçuk ay devam eden Sultan II. Mustafa’nın bu ilk sefer-i hümâyûnu zaferle neticelenmiştir.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?