banner39

Osman Gazi'nin rüyası gerçekleşti mi?

Osman Gazi'nin efsaneleşen rüyasının gerçekleşip gerçekleşmediği soruşturuluyor.

Tarih Dosyası 20.11.2019, 16:50 20.11.2019, 17:03
Osman Gazi'nin rüyası gerçekleşti mi?

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Başta Neşri tarihi olmak üzere Osmanlı klasik kaynaklarında Osman Gazi’nin bir rüyasından söz edilir. Solakzade Mehmed Hemdemi Çelebi’nin de Tarih’inde anlattığına göre Osman Gazi adet olduğu üzere bir gece Allah’a münacatta bulunup hacet dilerken uykuya dalar ve rüyasında bölgede iyi tanınan Ahilerin reisi Şeyh Edebali’nin koynundan bir ayın doğup çıkarak kendi koynuna girdiğini görür. Bu ay kendisin göbeğinden nihayeti olmayan bir çınar ağacı şeklinde biterek dalı ve budağı ile bütün dünyayı kuşatır. Dünya halkı bu çınarın gölgesinde ziraat yapar, ülkeler fetheder.

Osman Gazi bu rüyayı ertesi sabah Şeyh Edebali’nin huzuruna giderek ona anlatır. Şeyh Edebali, rüyayı dinledikten sonra bir süre susar sonra Osman Gazi’ye dönerek şöyle der:

“Ey yiğit müjdeler olsun, Sana ve senin nesline padişahlık verildi. Rüyada gördüğün o ay koynumdan çıkıp senin koynuna girdi. Sen benim kızımı alıp bana damat olacaksın. Bundan çocukların ve soyun olacak. Kıyamete kadar yedi iklimde hüküm süreceksin” der.

Şeyh Edebali hemen oracıkta Müslümanların huzurunda kızı Rabia’yı Osman Gazi’ye nikahlar. Oruç Bey Tarihinde Şeyh Edebali’nin kızından Rabia hatun diye söz etmesine rağmen Neşri ve Aşıkpaşazade tarihlerinde bu hanımın isminin Malhon Hatun olduğunu söylerler.

Fakat Malhon Hatun’un, 1324 tarihli Orhan Gazi vakfiyesine göre Ömer Bey adında birisinin kızı olduğundan söz edilir. Orhan Bey, Mal Hatun veya Malhon Hatun’un çocuğu olduğunda şüphe yoktur. Fakat bu hanımın Şeyh Edebali’nin kızı olmadığı, Edebali’nin kızının ise Rabia Hatun veya Rüstem Paşa tarihinde geçen Bala Hatun olduğudur. Şeyh Edebali’nin kızı Rabia veya Bala Hatun yalnız yine Osman Bey’in oğlu Alaaddin Bey’in annesidir. Yani Orhan Bey’in dedesi Şeyh Edebali değil, Ömer adındaki birisidir. Bazı kaynaklarda ise Orhan Bey’in annesinin bir Bizans tekfurunun kızı olduğu söylenir.

Orhan Bey’le Alaaddin Bey’in öz kardeş olmadıkları Osmanlı kaynaklarında da belirtilir. Alaaddin Bey’in diğer simsinin Ali olması Şeyh Edebali (Edip Ali) arasında yakınlığı göstermesine rağmen Orhan Bey’le Şeyh Edebali arasında yakınlığı gösteren hiçbir belirti yoktur.


 

banner53
Yorumlar (3)
İSA....SEÇEN 2 yıl önce
Arkadaşlar önce hakaretli olmuyalım. fikirleride karalamıyalım . ben kısadan girecegim...birinci dünya savaşında osmanlılar yenik italyanlar galip ve. 12 adalar osmalılar tarafından italyanlara veriliyor taki 1945 e kadar italyanların oluyor ikinci dünya harbi hitler. mussoloniitifakı ile başlıyor neticede italya yenik ve yanındaki yunanistan a çok zarar verdiginden 12 adayı savaş tazminatı olarak yunanistan a veriyor. adalar bugün hala yunanistanın öyle sanıldıgı gibi İSMET paşa lozanda sattı denildigi gibi degil. neymiş antlaşmada inönü gitmemiş. churchiil ile inönü nün. adanada mavi tren içinde mücadelesini biliyoruz sen savaşa girme ne arıyorsun bilmem ne pazarında demezlermi haa trakyanın cografi bölgemiz oluşunda emegi geçen İNÖNÜ degilmiydi ben burada emegi geçen herkese rahmet diliyorum sizlerede selam ve.saygılar sunuyorum.
Osman ön gör 2 yıl önce
Âçıkce yaz
Muhammet munla 2 yıl önce
Çokusura güzel teşekkür ederim
22
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?