Şamil Basayev şehit oldu

Türksat 1C uydusunun fırlatılması, Fas'ta gerçekleşen ihtilal günün öne çıkan diğer başlıkları...

Şamil Basayev şehit oldu

Dünya Bülteni/ Tarih Servisi

TÜRKSAT 1C UYDUSU FIRLATILDI

10 Temmuz 1996’da Türksat 1C uydusu Fransız Guyanasından uzaya fırlatıldı. Türkiye’nin ikinci uydusu olan Türksat 1C haberleşme, eğitim, bankacılık ve data sistemlerinde daha iyi hizmet imkanı oluşturdu.

PARİS METROSU AÇILDI

10 Temmuz 1900’de Paris Metrosu ilk seferlerine başladı. Paris şehrinin sembollerinden biri olan Paris metrosu 211 km’lik hat uzunluğuyla dikkat çekmektedir. Bu hattı işleten Metropolitain şirketinin kısaltılmasıyla yer altı taşıma sistemlerine Metro denilmeye başlanmıştır.

MUHAMMED ALİ CİNNAH GÖREVE BAŞLADI

10 Temmuz 1947’de Muhammed Ali Cinnah göreve başladı. Hindistan’ın ikiye bölünmesiyle birlikte Muhammed Ali Cinnah Pakistan’ın kurucusu ve ilk devlet başkanı olarak göreve başladı. 1876 yılında doğan Cinnah 1948 yılında 71 yaşında vefat etmiştir. Kaydi Azim, Büyük Önder olarak kabul edilmektedir.

ŞAMİL BASAYEV ŞEHİT OLDU

10 Temmuz Şamil Basayev şehit oldu. Adını Çeçenistan’da yaşananları uluslarası kamuoyuna duyurmak için bir Rus uçağını kaçırıp Ankara’ya indirerek duyuran Basayev Çeçenistan Cihadının önemli komutanlarındandı. Çeçenistan Silahlı Kuvvetler Komutanlığı görevini sürdürürken 10 Temmuz 2006’da bulunduğu konvoyda meydana gelen bir patlamada 41 yaşında şehit oldu. 

FAS’TA İHTİLAL OLDU

10 Temmuz 1971'de Fas'ta ihtilal yapıldı. 1956 yılında İspanya'dan bağımsızlığını kazanan Fas'ta Emirlik Yönetimi uygulanmaktaydı. 1971'de ordu birliklerinin bir kısmı ihtilal yaparak yönetimi ele geçirerek Cumhuriyet ilan edidi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2014, 17:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
yaşasın bağımsız çeçenya
yaşasın bağımsız çeçenya - 8 yıl Önce

her şeyden vazgeçeriz. ama Çerkesyanın bir çakılından bile vazgeçmeyeceğiz.

çeçen
çeçen - 8 yıl Önce

O bir kahramandı,beslan okul baskınında rus güçleri çocukları katlederek basayev'in üzerine yıktı ihaleyi,tiyatro baskınında da kendi halkını gazla zehirlicek kadar psikopat bir devlet rusya.

SIRADAKİ HABER