Savaşçı Kozaklar kaybolmak istemiyor

Rusya'nın K. Kafkasya'yı işgallerinde en büyük yardımcıları şimdi kültürlerinin derdine düştü.

Tarih Dosyası 17.09.2019, 16:44 17.09.2019, 17:14
Savaşçı Kozaklar kaybolmak istemiyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya'nın doğu sınırlarını korumak ve genişletmekle görevli Don Kozakları, kendi kültürlerini canlandırmak için harekete geçti. Rusların Kuzey Kafkasya'yı işgalinde en önemli yardımcıları da olan Kozaklar, Rusya Federasyonu'nda yaşayan yüzden fazla topluluktan biri.

Kozak kültürünün ayrılmaz parçası at ve kılıç. Kozak geleneklerin büyük bölümünün Sovyetler Birliği döneminde kaybolmasına rağmen, Kozaklar ata olan ilgilerini halen kaybetmedi ve oluşturulan atlı polis birliklerine bir çok gencin büyük istekle başvurdukları görülüyor.

Ailesinin Kozak olduğunu ancak atlı polis birimlerine katıldığı zaman çok şaşırdıklarını anlatan Yerel Atlı Polis Birimi Başkanı Natalia Tihomirova, "Atlar ailemin hayat parçası değildi bu yüzden benim kararım onları şaşırttı. Bu işte ne kadar emniyette olacağım endişesini taşıyorlardı. Ancak şu anda yaptığım işle gurur duyuyorlar. Ata binmek bizim kültürümüzün markasıdır" diye konuşuyor.

HZ. İSA'YI DA ATA BİNDİRMİŞLER

Rostov bölgesinde bulunan Kozaklar Ortodoks kilisesinde ibadet simgeleri de dikkat çekiçi. Süslenmiş duvarda resimlerin birinde Hz. İsa'nın Kudüs'e girmek için kullandığı aracın eşek değil de at olarak gösterilmesi hayli ilginç.

Don Kozakları Komutanlığı Komutan Yardımcısı Vladimir Voronin bu olayı şöyle açıklıyor: "Muhtemelen dünyada at sırtında İsa'nın Küdüs'e girmesini gösteren benzer bir tablo yoktur. Kozakların İsa'ya saygıları bu denli yüksek ki onu eşek üzerinde resmini yapmak istemediler."

Hiçbir Kozak, kilisenin kutsaması olmadan savaşa gitmez. Kozak ordusu Rus İmparatorluğu tarafından gerçekleştirilen hemen hemen tüm savaşlarda yer aldı. 1700'lü yıllarda ise özgürlüğüne düşkün bazı Kozaklar Osmanlı'yı da yanlarına alarak Rus çarına isyan etti fakat yenildi. Bu mağlubiyet sonrası, beş bin kadar Kozak'ın Türkiye'ye göçerek, Bandırma ve Manyas civarına yerleştiği biliniyor. Bunlardan bazıları 1960'lı yıllarda ya ABD'ye göçtü ya da Rusya'ya gerki döndü.

İsyanları sonrası yine Rusların yanında yer alan Kozaklar, Kuzey Kafkasya'nın Ruslar tarafından işgalinde de ön aldılar. 1917 devrimin ardından ise yaklaşık yarım milyon Don Kazak'ı öldürüldü veya Bolşevikler tarafından sınırdışı edildi.

"RUSLARDAN DAHA FAZLA RUSLAR"

Modern dünyada yaşadıklarını ve ticaret ile uğraştıklarını anlatan Voronin, "Ancak bununla birlikte Kozak değerlerimizi, Ortodoks inancımızı Don'a karşı olan sevgimizi ve Rusya'ya bağlılığımızı korumaya çalışıyoruz," şeklinde konuştu.

Manevi değerlerini korumak için Kozak Komutanlığı, Kozak gençlerinin fiziki becerilerini yükseltmeleri ve gerçek erkek gibi büyümeleri için askeri okul açtı. Gençlerin büyük çoğunluğu okula askeri kariyer gerçekleştirmek için başvuruyor. Milletiniz nedir diye sorulduğunda gençler 'Kozakız' diyor, ancak Rusça konuşuyor ve Rusya için hayatlarını feda edeceklerini söylüyor. Voronin bu konuda, "Evet Kozak bir millettir, ancak bana öyle geliyor ki bazen Rusuz diyerek övünenlerden daha çok Rusuz." diyor.Vladimir'in yeğeni için askeri okula giderek Kozakların becerilerini öğrenmek henüz çok erken olabilir. Ancak altı yaşında olmasına rağmen o Kozak'ın savaşçı ve vatanını sevmek anlamına geldiğini biliyor.

Yorumlar (2)
M. Aydemir 14 yıl önce
Kirim Tatar Türklerini günmüze kadar Ukrayine`de olan Kozaklar rahatsiz ediyor. 1. Cecenistan savasinda Cecenlere karsi savastilar. Hepsi satilik bir canidir. "Rustan daha fazla bir Russuz" diyor. Oysa Putin bile "Hangi Rusu tirnaginla kazirsan, altindan bir Tatar Türkü cikar" demisti 2008 yilinda.

Tatar Türkleri bunlarin hepsinin genini bozmus.
Kamil minco 3 yıl önce
Yuru lan
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?