banner15

Son Halife Abdülmecid Efendi sürgünde ölmüştü !

Halife Abdülmecid Efendi, sürgünde bulunduğu Paris'te büyük bir yalnızlık içerisinde vefat etti ve cenazesinin Türkiye'de defnedilmesine izin verilmedi

Son Halife Abdülmecid Efendi sürgünde ölmüştü !

Dünya Bülteni/ Tarih Servisi

Son Halife Abdülmecid Efendi, 1944 yılının 23 Ağustos gününde sürgün yaşadığı Paris'te vefat etmişti. Ailesinin tüm başvurularına rağmen Türkiye'ye defnedilmesine izin verilmemiş, cenazesi 10 yıla yakın Paris'teki camide muhafaza edildikten sonra Medine'ye nakledilerek Cennet-ül Baki Mezarlığı'na defnedilmişti.

3 Mart 1924'te halifelik lağvedilip hanedan üyelerinin yurt dışına çıkarılması kararı alındı. Abdülmecid hemen o gece, İstanbul polis müdürü tarafından acele ile Dolmabahçe Sarayı'ndan alınarak otomobil ile Çatalca'ya götürüldü ve İsviçre'ye hareket eden ilk trene bindirilerek Türkiye'den sürüldü. İsviçre'ye vardığında, o ülkenin kanunlarına göre birden fazla eşlilerin ülkeye girmesine izin verilmediği gerekçesi ile sınırda bir süre alıkonuldu ancak bu gecikmeden sonra ülkeye kabul edildi. Daha sonra Fransa'ya geçti.

Abdülmecid Efendi sürgünde de hanedan üyelerini bir arada tutmaya çalıştı. Cuma namazlarını Paris Camii'nde kılıyor ve şehzadeleri,n nikahını kendisi kıyıyordu. Çocukları ve torunlarının Fransa'dan ayrılarak Mısır'a gitmeleri üzerine hanımıyla beraber yalnız ve zor günler geçirdi.

Fransa'da bulunduğu dönemde de ülke sorunlarına eğilen Abdülmecid Efendi'nin Osmanlı padişahları ile ilgili bir risale yazdığı belirtiliyor. Murat Bardakçı'nın bir yazısında bahsettiği fakat yayınlanmadığını belirttiği risalede Osmanlı'nın yıkılma gerekçelerinin başında içki geldiği belirtiliyor.

Son Halife, risalesinde "Osmanlı Devleti'nin çöküşüne sebep olan dertlerin başında, içki gelir. İçki, dinen de yasaklanmıştır ve haramdır. Halife çocuğu olan şehzadeler bunu asla unutmazlar ve unuttukları takdirde hem ilahi emirlere karşı gelmiş, hem de millete ve Osmanlı Hanedanı'na verilmiş olan hilafet ile saltanata ihanet etmiş olurlar. İçki içenlerin hilafette ve saltanatta hiçbir hakları yoktur" sözleri ile içkinin ne kadar zararlı olduğunu ve içki içenlerin devlette söz sahibi olamayacaklarını belirtiyor.

CENAZESİ BİLE KABUL EDİLMEDİ

Halife Abdülmecid Efendi'nin kızı Dürrüşehvar Sultan tarafından muhafaza edilmiş 12 ciltlik Hatıralar kitabını kaleme aldığı biliniyor.

Abdülmecid Efendi, 23 Ağustos 1944'de sürgünde bulunduğu Paris'te kalp krizinden öldü. Kızı Dürrişehvar Sultan'ın Berar Prensesi sıfatıyla Cumhurbaşkanı İsmet İnönü nezdindeki çabalarına rağmen cenazesi Türkiye'ye kabul edilmedi. Cenazesi Türkiye'ye kabul edilmeyince, Paris Camii'de 10 yıl bekletildi ve Camii mütevelli heyetinin cenazeyi daha fazla tutamayacaklarını bildirmesi üzerine Medine'ye nakledilerek Bâki Mezarlığı'na defnedildi.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2017, 11:37
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35