banner15

TARİHTE BUGÜN (01 Kasım): Saltanat kaldırıldı

Tarihte bugün yaşanan olaylar arasında; Saltanatın kaldırılması, İlk resmi gazetenin yayınlanması, Latin alfabesinin kabulü, Cezayir bağımsızlık savaşı başladı, Çeçenistan bağımsızlık ilan etmesi gibi çok önemli olaylar var…

TARİHTE BUGÜN (01 Kasım): Saltanat kaldırıldı

Tarih Dosyası / Dünya Bülteni

GÜNÜN OLAYI

623 Yıllık Osmanlı Devleti Sona Erdi ‘’Saltanat Kaldırıldı’’(1922)

Osmanlı Devleti’nin resmi kuruluş tarihi olarak 1299 tarihi kabul edilir. Küçük bir beylik olarak siyasi tarihe adım atmış hızla yükselerek 16.yüzyılda zirveye tırmanmıştı. Üç kıtada hüküm süren Osmanlı Devleti 1774 Küçük Kaynarca Antlaşması ile dağılma sürecine girmişti. Bütün bir 19. Yüzyıl boyunca emperyalistlerin kışkırttığı milliyetçilik isyanları ile uğraşmıştı. İsyanlar ve Rus saldırıları devlete toparlanma fırsatı vermemişti. Son olarak I.Dünya Savaşından da yenilgi ile ayrılınca 30 Ekim 1918 Mondros Ateşkes Antlaşması ile bitkisel hayata girdi. Milli Mücadelenin başarıya ulaşmasından sonra TBMM aldığı bir kararla 1 Kasım 1922’de saltanatı kaldırdı. Böylece Türk Tarihinin en uzun ömürlü devleti Osmanlı Devletinin 623 yıllık yaşantısı da resmen sona ermiş oldu.

GÜNÜN ÖNEMLİ OLAYLARI

Türk Tarihinin İlk Resmi Gazetesi Yayınlandı (1831)

II.Mahmut’un fermanı ile yayın hayatına başlayan ilk Türk resmi gazetesi Takvim-i vekayi 1 Kasım 1831’de yayın hayatına başladı. Beş bin adet basılan ilk gazetenin o günkü konusu II.Mahmut’un Çanakkale gezisi, Şehzade Abdülmecit’in derse başlaması ve Arnavutluk isyanı ile ilgili gelişmelerden oluşuyordu.

Osmanlı Devleti Rus Ültimatomunu Kabul Etti (1876)

Osmanlı Devletinin Sırpları yenilgiye uğratması üzerine Sırpları korumak için Rusya çok ağır koşullar içeren kırk sekiz saatlik bir ültimatom vermişti. Osmanlı Devleti hiçbir devletten destek göremeyeceğini anlayınca çaresiz 1 Kasım 1876’da bu ültimatomu kabul ettiğini açıkladı.

Sultan Abdülhamit İstanbul’a Getirildi (1912)

Balkan Savaşlarında Selanik şehrinin kaybedileceği anlaşılınca Sultan II. Abdülhamit gözaltında tutulduğu Selanik’teki Alatini köşkünden İstanbul’a getirildi.

Ruslar Kafkas Cephesinde hücuma Geçti (1914)

Osmanlı Devletinin I.Dünya savaşına girmesi ile Ruslar hemen Kuzey Anadolu’yu ele geçirmek için 1 Kasım 1914’te saldırıya geçtiler. Bu ilk saldırı Türk Kuvvetleri tarafından durduruldu. Bu olayın arkasından Enver Paşa meşhur Sarıkamış harekatını başlattı.

Yeni Türk Alfabesi Kabul Edildi (1928)

TBMM 1 Kasım 1928 Tarihinde aldığı bir kararla Latin alfabesi esas alınarak düzenlenmiş olan yeni Türk alfabesini yürürlüğe koydu.

Mustafa Kemal İkinci Kez Cumhurbaşkanı Seçildi (1927)

Üçüncü dönemine başlayan TBMM, 1Kasım 1927’de Mustafa Kemal’i ikinci kez cumhurbaşkanlığına seçti. 

Cezayir’de Milli Kurtuluş Cephesi Kuruldu (1954)

Cezayir’de Ulema'nın öncülüğünde Milli Kurtuluş Cephesi 1 Kasım 1954’te kuruldu. Milli Kurtuluş Cephesi ilk bildirisinde amaçlarının Cezayir'i işgalden kurtararak bu topraklar üzerinde islami esaslara göre şekillenen bağımsız bir devlet kurmak olduğunu ilan etti. Fransızlar sekiz yıl süren bağımsızlık savaşı süresince bir buçuk milyon Cezayirli müslümanı katlettiler.

Çeçenistan Bağımsız Oldu (1991)

Çeçenistan’da seçimler ile oluşan yeni meclis Çeçenistan’ın 1 Kasım 1991’de bağımsızlığını ilan etti. Boris Yeltsin Çeçenistan’ın bağımsızlığını tanımayarak bölgeye askeri birlikler sevk etmeye başladı. Çeçenistan Devlet Başkanı  Cahar Dudayev mücadele için hazırlanmaya başladı.

GÜNÜN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLARI

644- Ömer ibn Hattab sabah namazında hançerle saldırıya uğradı. Saldırgan intihar etti. Ömer ibn Hattab 3 gün sonra öldü.

1604- William Shakespeare’in trajedisi ‘’Othello’’nun ilk gösterimi Londra Whitehall Palace’da yapıldı.

1929- Ankara’da ‘’Anadolu Halk Bilgisi Derneği’’ kuruldu.

Derneğin 124 sayı çıkan ‘’Halk Bilgisi Haberleri’’ adlı dergisi de yayımlanmaya başlandı.

1934- Ankara Kızılay’da Güven Anıtı açıldı.

1936- Ankara Devlet Konservatuvarı öğretime başladı.

1958- Şair Yahya Kemal Beyatlı, 74 yaşında İstanbul’da öldü.

1959- Tiyatro ve sinema sanatçısı Halide Pişkin 53 yaşında öldü.

1962- Sovyetler Birliği, Mars’a ilk roketi fırlattı.

1993- Cumhuriyet tarihinin ilk Din Şûrası toplandı. Başbakan Tansu Çiller toplantıda başını örterek ayet okudu.

1993-  Avrupa Birliği resmen kuruldu.

1995- Eski Yugoslavya devletleri ile Bosna barış görüşmeleri başladı.

1998- İslam Konferansı Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nin (İSEDAK) 14. Toplantısı İstanbul’da başladı.

1998- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kuruldu.

2001- Çin’in Ukrayna’dan satın aldığı yüzer kütle Varyag, İstanbul Boğazı’ndan geçti. Varyag, 2 Kasım’da da Çanakkale Boğazı’ndan Ege’ye çıktı.

2007 - Birleşmiş Milletler’in Genel Kurul toplantısında alınan bir kararla, 2008 yılında başlamak üzere, tüm dünyada otizm konusunda farkındalık yaratmak ve sorunlara çözüm bulmak amacıyla, her yıl 2 Nisan tarihi Dünya Otizm Günü olarak kabul edildi.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2018, 07:22
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35