banner15

Çekoslovakya Sovyetler Birliği tarafından işgal edildi

Tarihte bugün yaşanan olaylar arasında; Çekoslavakya'nın SSCB tarafından işgal edilmesi, Tepedelenli Ali Paşa isyanı, Estonya’nın bağımsızlığı var

Çekoslovakya Sovyetler  Birliği tarafından işgal edildi

Tarih Dosyası / Dünya Bülteni

GÜNÜN OLAYI

Çekoslovakya SSCB Tarafından İşgal Edildi ‘’Prag Baharı’’ Sona Erdi(1968)

Çekoslovak’ya da 1968 baharında hükümet değişikliği ile birlikte Prag İlkbaharı denilen yeni bir dönem başlatıldı. Ancak bu yeni durumu başta SSCB olmak üzere bir çok Varşova Paktı ülkesi hoş karşılamadı. Yapılan uyarıların dikkate alınmaması üzerine komünizmin tehlikeye düştüğünü iddia eden SSCB lideri L. Brejnev ‘in öncülüğünde müdahale kararı alındı.20-21 Ağustos gecesi SSCB öncülüğünde Varşova Paktı askeri birlikleri tarafından tüm ülke işgal edildi.Cumhurbaşkanı dışındaki bir çok hükümet üyesi tutuklandı.Bazı komünist ülke ve bazı ülkelerdeki komünist partilerin olayı protesto etmesi dikkat çekiciydi.http://www.dunyabulteni.net/?aType=haber&ArticleID=171636

GÜNÜN KİŞİSİ

Tepedelenli Ali Paşa (1744-1822)

Arnavutluğun Tepedelen Kasabasında 1744 yılında varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Babasının öldürülmesi ile kaybettiği nüfuzunu bir paşanın kızı ile evlenerek geri kazandı. Yanya valiliğine gelmesi ile ismini duyurmaya başladı. Bölgede Rumların isyan hazırlıklarını sert tedbirlerle engelliyordu.  Tepedelenli Ali Paşa’nın bölgede giderek nüfuzunu artırması ve başına buyruk hareketleri görevden alınmasına neden oldu. Bu kararı tanımadı ve 20 Ağustos 1821 tarihinde isyan etti. Üzerine gönderilen kuvvetler tarafından ele geçirildi ve bir süre sonra vurularak öldürüldü. Tepedelenli ailesi günümüze kadar gelmiş ve Osmanlı Devleti’nde bir çok devlet adamı çıkarmıştır.

GÜNÜN ÖNEMLİ OLAYLARI

Yermük Savaşı (634)

Yermük savaşı İslam halifesi Hz.Ebubekir döneminde Bizanslılar ile Müslümanlar arasında gerçekleşmiştir .İslam ordusu Halid bin Velid komutasında sayıca kendilerinden çok fazla olan Bizans ordusunu yendi.Savaş bir aydan fazla sürmüş kesin sonuç 20 ağustos da alınmıştır.Bu zaferden sonra Müslümanlar Suriye bölgesine hakim oldular.Tarihçiler yenilgiyi duyan imparator Heraklius’un ‘’Elveda sana Suriye,ebediyen elvada’’ diye mırıldandığını söylerler.

Nice(Nis) fethi (1543)

Fransızların isteği üzerine Barboros Hayrettin Paşa komutasındaki 150 parçalık Osmanlı donanması ve 40 parçalık Fransız donanması Kutsal Roma Germen İmparatorluğundan Nice şehrini  aldı. Fransa kralı Fransuva sefer masraflarını üstlenmişti.

İstolni Belgrat Kuşatıldı (1543)

Macar krallarının taç giydikleri şehir olan İstolni Belgrat (Budin’in batısında) Kanuni Sultan Süleyman tarafından 20 ağustos 1543 günü kuşatıldı.15 Günlük bir kuşatma sonrası alınan şehir sancakbeyliği haline getirildi.

Mars’a inen ilk uzay aracı Viking 1’in gönderilmesi (1975)

 20 Ağustos 1975 ‘te  Nasa tarafından Amerikan Viking 1 uzay aracı Mars’a fırlatıldı. Viking 1 , 20 Temmuz 1976'da Mars toprağına başarıyla ulaştı ve bir başka gezegene inmeyi başaran ilk uzay aracı oldu. 

Sovyetler Birliği'nden İlk Ayrılan Ülke Estonya (1991)

20 Ağustos 1991 tarihinde, Sovyetler Birliği'nden ayrılarak bağımsızlığını ilan etti.1918’ki bağımsızlıktan sonra ikinci kez bağımsızlığını ilan eden Estonyalılar bunu Şarkı Devrimi olarak adlandırmışlardır. 20 Ağustos Estonya'nın ulusal bayramı olarak kabul edilmektedir

GÜNÜN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLARI

1516- Gaziantep, Yavuz Sultan Selim komutasındaki Osmanlı ordusunca fethedildi.

1825-Osmanlı Devleti ile ilişkileri geliştirmek isteyen ABD donanmasına ait bir filo İzmir’e geldi.

1877-Süleyman Paşa Şipka Geçidini Ruslardan almak için saldırıya geçti.

1922- Türkiye Sosyalist İşçi Fırkası kuruldu.

1922- Büyük taarruz öncesi Hakimiyeti Milliye gazetesinde yanıltıcı bir haber yer aldı: “Mustafa Kemal Paşa, 21 Ağustos Pazartesi öğleden sonra saat dörtte, Çankaya’daki köşklerinde, şehrimiz siyasi ileri gelenlerine bir çay ziyafeti vereceklerdir.”

1936- 9 Eylül Panayırı, İzmir Enternasyonal Fuarı adını aldı.

1974- Magosa’ya 15 kilometre uzaklıktaki Türklere ait Atlılar Köyü’nde Rumlar tarafından yapılan katliam ortaya çıkarıldı. Bir çukura gömülmüş 57 Türk’ün cesedi bulundu.

2008 - İspanyol havayollarına ait bir yolcu uçağı Madrid’den  Kanarya Adaları'na gitmek üzere havalanırken pist dışına çıkarak yandı ve bu olayda 153 kişi hayatını kaybetti.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2011, 05:58
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35