banner39

Çırağan Sarayı yandı

Tarihte bugün yaşanan olaylar arasında Çırağan Sarayı'nın yanması, Kızılordu'nun Azerbaycan’a girmesi, Hrant Dink'in öldürülmesi ve Galiçya Zaferi'nin kazanılması yer alıyor

Tarihte bugün 19.01.2011, 13:31 19.01.2011, 13:49
Çırağan Sarayı yandı

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Tarihte bugün meydana gelen önemli olaylardan bazıları şöyle:

Çırağan Sarayı Yandı (1910)

Çırağan Sarayı Sultan Abdülaziz zamanında Kuzey Afrika mimari stilinde Ermeni Müteahhitler Sarkis Balyan ve ortağı Narsisyan Kirkor tarafından inşa edilmişti. Çırağan Sarayı 1909’da Meclis-i Mebusan olarak kullanılmaya başlamıştı. Bu saray sebebi bilinmeyen bir şekilde 19 Ocak 1910’da çıkan bir yangında büyük hasar gördü. Yangından sonra güvenlik önleminin alınmaması sarayda bulunan bir çok değerli kalıntının da çalınmasına ve yağmalanmasına yol açtı.

Galiçya Zaferi Kazanıldı (1917)

I.Dünya Savaşında Osmanlı Devleti kendi savaştığı cepheler dışında müttefiklerine yardım için de Balkanlar bölgesine kuvvet göndermişti. Galiçya ve Romanya bölgesinde bulunan  Osmanlı Yardım Kuvvetleri Romanya’da Seret cephesinde Rus ve Romen birliklerini  19 Ocak 1917’de bozguna uğrattı.

Kapitülasyonlar Geri mi Döndü? (1959)

Türkiye Büyük Millet Meclisi ile Amerika Birleşik Devletleri arasında 1954 yılında imzalanan Vergi Muafiyetleri Anlaşması Amerikan vatandaşlarına büyük imtiyazlar veriyordu. Görünüşte karşılıklı olan bu antlaşma daha çok ABD’nin işine yaradı. Bu anlaşma, Türkiye’deki ABD şirketlerine gümrüksüz, vergisiz, denetimsiz, yargı organlarından uzak bir statü kazandırmıştı. Bu antlaşmanın arkasından 19 Ocak 1959’da imzalanan İstimlâk ve Müsadere Garantisi Anlaşmasın 1954 antlaşmasının getirdiği hakları geliştirdi ve pekiştirdi. Bazı milletvekilleri bu yasayı kapitülasyonların geri dönüşü olarak nitelendirmiştir.

İndira Ghandi Hindistan Başbakanı Oldu (1967)

Hindistan'ın ilk başbakanı olan Cevahir Lal Nehru'nun  kızı olan  İndira Ghandi1959'da Kongre Partisi liderliğine seçildi. Nehru’dan sonra başbakan olan Lal Bahadur Şastri 'nin 1966'da aniden ölümü üzerine, Enformasyon ve Radyo Yayın Bakanı olan İndra Gandi, parlamentonun kararı ile başbakanlığa getirildi.İndira Ghandi son başbakanlığı döneminde uğradığı silahlı bir saldırıda hayatını kaybetti.

Kızılordu Azerbaycan’a Girdi (1990)

Azerbaycan’daki bağımsızlık hareketlerini bastırmak isteyen SSCB Kızılordu birlikleri 19-20 Ocak 1990 Tarihinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye girdi. Kızılordu’nun yaklaşık 35 bin kişilik özel birlik ve ağır silahlarla müdahalesine Azeriler bedenleri ile karşı koymaya çalıştılar. Bir çok Azeri türkü şehit oldu.

Hrant Dink Öldürüldü (2007)

Hrant Dink Malatya doğumlu olup Ermeni Yetimhanesinde büyümüş Ermeni asıllı bir Türk vatandaşıdır. Sıyasi görüş olarak Marksist-Leninist bir çizgiyi seçti ve siyasi çalışmalarına Türkiye Komünist Partisi içerisinde başladı. Hatta bu nedenle yakalanacak olursa Ermeni Cemaatını korumak amacıyla adını Fırat olarak değiştirmiştir. Türklüğe hakaret ve aşağılamak gibi nedenlerle hakkında bir çok kez soruşturma açıldı ve çeşitli cezalar aldı. Agos Gazetesinin sahibi ve genel yayın yönetmeniydi.

Hrant Dink, 19 Ocak 2007 tarihinde saat 15:00 sıralarında, genel yayın yönetmeni olduğu Agos gazetesinin Şişli Halaskârgazi Caddesi üzerindeki binası önünde Ogün Samast adlı saldırganın silahlı saldırısı sonucu hayatını kaybetti. Bu olay son dönemin en çok tartışılan gündem konularından birisi olmuştur ve dava halen sürmektedir.

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?