banner15

Dünya iki bloğa bölündü

SSCB Ekim 1947'de Kominform'u kurarak dünya resmen iki bloğa bölündü, Girit'in Yunanistan'a Bağlandı

Dünya iki bloğa bölündü

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

SSCB Doğu bloğu ülkelerini güçlendirmek için ve uluslar arası komünizm çalışmalarını yeniden örgütledi, Avusturya Bosna-Hersek'i ilhak ettti ...

Dersaadet Belediye Kanunu Kabul Edildi (1877)

5 Ekim 1877 tarihli Dersaadet Belediye Kanunu ile İstanbul Şehremaneti (belediyesi) yeniden düzenlenmiştir. Bu Kanun'a göre, İstanbul yirmi belediye dairesine ayrılmıştır. Ayrıca daire meclisi üyelerinin seçimi ve seçim şartları yeniden düzenlenmiştir. Seçmen yaşı 25, seçilme yaşı 30 olarak belirlenmiştir. Seçimlere sadece erkekler katılabiliyordu. Şartlar arasında Türkçe konuşabilmekte vardı.

Girit Olayları patlak verdi (1898)

Adada yaşayan Türk halkı yapılan haksızlıklara daha fazla tahammül edemeyerek İngiliz askerlerine ve Rumlara karşı harekete geçmişti. Bu durumu bahane eden İngiltere ve diğer büyük devletler Osmanlı Devletine 5 Ekim 1898'de bir nota vererek Girit'teki Türk askerlerini bir ay içerisinde çekilmesini istediler. Osmanlı devleti egemenlik haklarından vazgeçmeyeceğini bildirerek bu öneriyi reddetti.

Bulgaristan Bağımsızlığını İlan Etti (1908)

Bulgaristan dış güçlerinde desteği ile adım adım bağımsızlığa doğru ilerlemişti. İlk olarak Berlin Antlaşması ile Osmanlı Devletine bağlı bir prenslik oldu. 1885'de Doğu Rumeli ile birleşti. Asılamacı bağımsızlık olan Bulgaristan beklediği fırsatı II.Meşrutiyetin oluşturduğu kargaşa ortamında yakaladı. Avusturya'nın desteğini alan Bulgaristan 5 Ekim 1908'de bağımsızlığını ilan etti. Bulgaristan Murat Hüdavendigar döneminde Osmanlı Hakimiyetine alınmıştı.

Girit'in Yunanistan'a Bağlandı(1908)

Girit Köprülü Fazıl Ahmet Paşa tarafından 1669'da fethedilmişti. 19.yüzyılın ikinci yarısından itibaren Girit sorunu ortaya çıkmış ve büyük devletlerin müdahalesi Girit'te otoriteyi her geçen gün zayıflatmıştı. Bulgaristan'ın bağımsızlık ilan etmesi Girit'i de cesaretlendirdi. 5 Ekim 1908 günü Girit Meclisi Yunanistan'a katıldığını ilan etti. Osmanlı Devleti bu oldu bittiyi kabul etmedi. Ancak büyük devletlerin baskısı ile Osmanlı Yunan Anlaşmazlığı daha fazla büyümedi.

Avusturya'nın Bosna-Hersek'i İlhak Ettti (1908)

Almanya'nın rızasını alan Avusturya 5 ekim 1908'de bir nota ile Berlin anlaşmasına imzası olan devlere Bosna-Hersek'i kendi topraklarına kattığını bildirdi. Uluslararası alanda desteksiz kalan Osmanlı Devleti 1909'da Avusturya ile anlaşarak iki buçuk milyon altın karşılığında Bosna-Hersek'ten vazgeçti.

Dünya iki Bloğa Ayrıldı (1947)

SSCB Doğu bloğu ülkelerini güçlendirmek için ve uluslar arası komünizm çalışmalarını yeniden örgütlemek üzere Avrupa'nın önde gelen komünist partilerini Silezya'da bir konferansa çağırdı. Bu konferans sonunda 5 Ekim 1947'de Kominform kuruldu. Böylece dünyanın resmen iki bloğa ayrıldığı ilan edildi.

Miloseviç İstifa Etti (2000)

Sırbistan'da Miloseviç'e karşı halkın hoşnutsuzluğu hat safhaya ulaştı. Belgrat'taki Miloseviç aleyhtarı gösteri açıkça isyana dönüştü. Sonun da Slabodan Miloseviç 5 Ekim 2000 günü görevinden ayrıldı. Bu devrim sonrasında Sırbistan üzerindeki uluslar arası baskıdan da kurtulmuştur.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2010, 09:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48