banner15

Eşref Edip sürgün edildi

Sebilürreşat Mecmua'sının sahibi Eşref Edip Sinop'a sürgün edildi, Osmanlı Rusların iseklerine boyun eğmedi...

Eşref Edip sürgün edildi

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Hükümdarı Nadir Şah Irak'ı ele geçiremedi, Mehmet Akif ile birlikte Sebilürreşat Mecmua'sını çıkartan Eşref Edip sürgün edildi.

İran Güney Azerbaycan'dan Vazgeçti (1727)

İran'daki iç karışıklardan yararlanan Osmanlı ordusu özellikle güney Azerbaycan bölgesindeki birçok Türk şehrini feth etti. 4 Ekim 1727 Hemedan Antlaşması ile Eşref Şah Osmanlıların aldığı yerleri Osmanlı Devletine ait olduğunu kabul etti. Ancak Nadir Şah'ın ortaya çıkması işleri bozdu.

Nadir Şah'ın Irak'ı Ele Geçirme Çabası Boşa Gitti (1743)

Irak topraklarında başarılı savaşlar yapan Safevi Hükümdarı Nadir Şah Musul Kalesini kuşattı. Osmanlı Ordusu ile İran ordusu arasında gerçekleşen yedi saatlik savaş sonunda İran ordusu ağır kayıplar vererek 4 Ekim 1743'te geri çekildi.

Osmanlı Rusların İsteklerine Boyun Eğmedi (1853)

Rusya'nın İstanbul'a Prens Mençikof'u göndererek aşırı isteklerde bulunması sonrasında Eflak ve Boğdan'ı işgal etmesi ne Osmanlı Devleti boyun eğmedi. Halkın desteğini alan Osmanlı Devleti 4 Ekim 1853'te Rusya'ya resmen savaş ilan etti. Şumnu'da bulunan Ömer Paşa komutasındaki Osmanlı ordusu, Rus işgalindeki Eflak Boğdan üzerine doğru harekete geçti. Böylece üç yıl sürecek olan ve ilerleyen dönemlerde İngiltere, Fransa ve Piyemonte Devletlerinin de Osmanlı Devletinin yanında yer aldığı Kırım Savaşı başlamış oldu.

Viyana Kongresi Düzenlemesine İlk Darbe Belçika'dan Geldi(1830)

1815 Viyana Kongresiyle Belçika ve Hollanda birleştirilmişti. İki ülkenin aralarındaki farklılıklar dikkate alınmamıştı. Belçikalılar Hollandalılara karşı ayaklandılar. Hollanda kralının bu hareketi bastırmak istemesi üzerine 4 Ekin 1830'da bağımsızlıklarını ilan ettiler. Böylece Viyana'da oluşturulan Avrupa'nın yeni düzeni ilk darbesini aldı.

Orient Express İlk Seferini Gerçekleştirdi (1883)

Orient Express (Şark Ekspresi), Paris'ten ilk yolculuğuna 4 Ekim 1883 çıktı. Yolcular, Orient Express'le Varna Limanı'na trenle gelip, buradan buharlı gemiyle İstanbul'a hareket ettiler. Orient ekspres'in kesintisiz Paris İstanbul seferleri 1889'da başladı. Pera Palas bu dönemde inşa edilmiştir. Çünkü Orient ekspres ile İstanbul'a gelen yolcuların konaklama ihtiyacını karşılamak gerekiyordu. Orient Express'in seferleri 1962'de sonlandı.

Himaye-i Hayvanat Cemiyeti'nin Kuruluşu (1912)

Himaye-i Hayvanat Cemiyeti , 4 Ekim 1912 tarihinde İstanbul'da hayvan haklarını korumak için kuruldu. İstanbul'da başıboş dolaşan sokak köpeklerinin verdiği rahatsızlığı ortadan kaldırmak için devletin tedbirler alması ve bu tedbirleri doğru bulmayan bir kısım hayvan sever tarafından kurulmuştur.

Eşref Edip Beyin Sinop'a Sürgün Edilmesi (1920)

Sahibi ve başyazarı olduğu Sebilürreşat Mecmua'sının baskısını Anadolu'da yapmak isteyen Eşref Edip, Kastamonu Valisi Cemal Bey tarafından Sinop'a sürgün edildi. Daha sonra Kastamonu'ya dönebilen Eşref Edip Bey, Mehmet Akif ile birlikte mecmuasını tekrar yayın hayatına sokmuştur.

Uzay Yarışı Resmen Başladı (1957)

Sovyetler Birliği, 4 Ekim 1957'de Dünya'nın ilk yapay uydusu, Sputnik serisinin ilki olan Sputnik-1'i uzaya gönderdi. Uydu, Kazakistan'dan bir roket yardımıyla fırlatıldı. Böylece uzay yarışı resmen başladı.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2010, 11:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
bilgehan
bilgehan - 10 yıl Önce

ismail çal hocam siz mi yazdınız

banner39

banner50

banner47

banner48