banner39

Güçlükonak katliamı yaşandı

İstanbul'un manevi fatihi Akşemsettin vefat etti, Bülent Ecevit Demokratik Sol Parti Genel Başkanı oldu, PKK Güçlükonak ilçesinde katliam gerçekleştirdi.

Tarihte bugün 15.01.2011, 17:26 15.01.2011, 17:26
Güçlükonak katliamı yaşandı

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Fatih Sultan Mehmet'in hocası Akşemsettin vefat etti, İstanbul Erkek Lisesi açıldı, Saddam Hüseyin'in üvey kardeşi idam edildi...

İstanbul'un Manevi Fatihi Akşemsettin Vefat Etti (1459)

Fatih Sultan Mehmet'in hocalarındandır. İstanbul'un manevi fatihi olarak bilinir. İstanbul'a Fatih Sultan Mehmet ile birlikte en önde girmiş hatta İstanbul halkı onun Fatih olduğunu zannetmişlerdir. Beyaz elbiseler giymesi, saçının ve sakalının beyaz olması nedeniyle Akşemsettin diye anılmıştır. Uzun süre İskilip'te kalmış eğitim hayatı ise Amasya medreselerinde geçmiştir. Şam doğumlu olan Akşemsettin 15 Ocak 1459'da yetmiş yaşlarında iken Göynük'te vefat etti.

İstanbul Erkek Lisesi Açıldı (1884)

İstanbul Erkek Lisesi 15 Ocak 1884 yılında Numune-i Terakki adıyla açıldı.II.Abdülhamit bu okul ile özel olarak ilgilenmiştir. Okulun siyasete karışması yani II.Abdülhamit'i indirmek için çalışması Numune-i Terakki'nin de sonu oldu. Okulun adı önce Leyli İdadisi, 1910 yılında ise İstanbul Lisesi oldu. Çanakkale Savaşına gönüllü katılan okulun öğretmen ve öğrencilerinden tamamına yakını şehit oldu.

Kıbrıs Konferansı Düzenlendi (1964)

Kıbrıs sorununa bir çözüm bulmak için Türkiye, Yunanistan, İngiltere ve Kıbrıs halklarının temsilcilerinin katılımı ile 15 Ocak 1964'te Londra'da bir konferans düzenlendi. Ancak konferans da herhangi bir çözüme ulaşılamadı. İngiltere'nin konuyu Birleşmiş Milletlere taşımak istemesi üzerine Türkiye konferansdan çekildi.

 Jonhson'un Mektubu Açıklandı (1966)

Kıbrıs sorunu nedeniyle iki NATO müttefiki Türkiye ve Yunanistan savaşın eşiğindeydi. ABD başkanı Johnson tavrını Yunanistan yana koydu. İsmet İnönü'nün başbakanlığında ki Türk Hükümetine bir uyarı mektubu vererek,  "Kıbrıs'a bir müdahalede bulunulduğu takdirde, ABD'nin sattığı silahların kullanılamayacağı"nı söyledi. Bu mektup ve İsmet İnönü'nün cevabi mektubu 15 Ocak 1966'da kamuoyuna açıklandı. Türkiye Küba krizi sırasında ABD'nin SSCB'ye söz vererek Türkiye'deki Jüpiter füzelerini sökmesi ve son olarak da mektup olayı Türkiye'de ABD'ye karşı duyulan güvenin sorgulanmasına yol açtı.

Bülent Ecevit Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Oldu (1989)

1987 Seçimlerinde barajı geçemeyince genel başkanlıktan istifa eden Bülent Ecevit 15 Ocak 1989'da yeniden Demokratik Sol Parti Genel Başkanı oldu.

Güçlükonak Katliamı Yaşandı (1996)

Şırnak'ın Güçlükonak ilçesinde 15 Ocak 1996 tarihinde 11 köylünün bir minibüs içerisinde kurşunlandı ve  yakıldı. Katledilen köylülerin PKK'lılara yardım ettikleri gerekçesi ile tutuklanıp sorguya alınmış kişiler olması olayın üzerinde çeşitli iddialara neden olmuştur.

Saddam Hüseyin'in Üvey Kardeşi İdam Edildi (2007)

Saddam döneminde Muhabarat adlı gizli servisin şefliğini yapan ve Duceyl katliamından sorumlu tutulan Saddam Hüseyin'in üvey kardeşi  Barzan İbrahim el Tikriti ile eski Irak devrim mahkemesi başkanı Avad Hamid el Bender, 15 Ocak 2007'de asılarak idam edildi ve Tikrit kentinin  Saddam Hüseyin'in yanına gömüldü.İdam sırasında Barzan İbrahim el Tikriti'nin kafasının kopması çeşitli iddialara neden oldu.

 

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?