Hindistan'ın Pencap Eyaletinde Müslümanlara Ateş Açıldı

Tarihte bugün yaşananlar arasında İstiklal Mahkemelerinin lağvedilmesi, Hindistan'da Müslümanların üzerine ateş açılması, Çetin Emeç'in öldürülmesi, Fransa'nın NATO'dan çekilmesi var...

Tarihte bugün 07.03.2011, 12:24 07.03.2011, 12:24
Hindistan'ın Pencap Eyaletinde Müslümanlara Ateş Açıldı

Tarihte bugün yaşanan olaylar şöyle:

Orhan Gazi İznik’i Aldı (1331)

Orhan Gazi, Bizanslılardan o tarihlerde Bursa’dan daha büyük bir şehir olan İznik’i 7 Mart 1331’de,  fethetti. İznik’i kurtarmak için Bizans imparatoru III. Andronikos Paleologos’un Osmanlı’nın üzerine yürüdü. Orhan Gazi, İmparator’u İzmit Körfezi kuzeyinde, Gebze Darıcasına yakın Palekanon (Maltepe Savaşı)mevkiinde 8.000 kişilik ordusuyla karşıladı, yalnız 275 şehit vererek, düşmanı kolayca yendi.

Artvin’in İşgali Sona Erdi (1921)

Artvin 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşı sonunda Rusya’ya bırakılmıştı. Bolşevik İhtilali sonrasında I.Dünya Savaşından çekilen Rusya yapılan antlaşma neticesinde Artvin’de yapılan halk oylaması ile bölgeden çekildi. Arkasından Mondros Ateşkes Antlaşması ile Artvin İngiliz işgaline uğradı. İngilizlerin çekilmesi ile Artvin’i Gürcistan işgal etti. Son olarak TBMM ile anlaşan Gürcistan 7 Mart 1921 tarihinde Artvin’i bıraktı.

Şerif Hüseyin Kendisini Halife İlan Etti (1924)

3 Mart 1924 tarihinde halifeliğin kaldırılması üzerine Şerif Hüseyin kendisini 7 Mart 1924’te halife ilan etti. Ancak bu durum onun krallığının da sonu oldu. Çünkü Şerif Hüseyin ile rekabet içerisinde olan Necd Kralı Abdülaziz es Suud onun halifeliğini tanımadı ve Hicaz’ı ele geçirmek için harekete geçti. Şerif Hüseyin tahtı oğluna bırakarak Hicaz’dan ayrılmak zorunda kaldı. Oğlu Ali bir süre dayandı ise de başarılı olamadı ve Hicaz 1932’de tamamen Suud’ların eline geçti.

İstiklal Mahkemelerinin Görevine Son Verildi (1927)

İstiklal Mahkemelerinin görevine 7 Mart 1927’de son verildi. İstiklal Mahkemeleri’nin kararları kesindi ve hiçbir başka mercinin onayı olmadan doğrudan uygulanıyordu. İstiklal mahkemeleri görev süresi içerisinde  yaklaşık 60.000 kişi yargılanmış  3.000’e yakın  idam kararı verilip infaz edilmiştir.

Hindistan’ın Pencap Eyaletinde Müslümanlara Ateş Açıldı (1947)

Hindistan’ın Pencap eyaletinde bağımsızlık isteyen Müslümanları üzerine 7 Mart 1947’de ateş açıldı. Bu olayda yaklaşık 300 Müslüman hayatını kaybetti bir çok Müslüman ise yaralandı.

Fransa NATO’dan çekildi (1966)

Fransa Cumhurbaşkanı De Gaule Fransa’yı dünyanın üçüncü büyük gücü haline getirmek istiyordu. Hatta o bunu şu şekilde ifade etmişti: ‘’ABD ve SSCB’nin etkisinde olmayan bir dünyada yeni bir düzen ve yeni bir denge oluşturmak ‘’ Bu amaçla Fransa 7 Mart 1966’da NATO’nun askeri kanadından çekildi. Fakat siyasi ilişkilerini devam ettirdi. Bu olayın sonucu olarak NATO’nun merkezi Paris’ten Brüksel’e taşındı.

Çetin Emeç Öldürüldü (1990)

Hürriyet gazetesi yönetim kurulu üyesi ve aynı zamanda yazarı olan Çetin Emeç  7 Mart 1990’da İstanbul Suadiye’de evinden işine gitmek için çıktığı sırada düzenlenen bir suikastla öldürüldü. Aynı olayda Çetin Emeç’in şoförü de öldürüldü.Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?