banner39

Hitler Nazi Partisini kurdu

Tarihte bugün gerçekleşen olaylar arasında,Hitler'in Nazi partisini kurması,Meşrutiyetin ilk icraatlarından genel affın ilan edilmesi var..

Tarihte bugün 28.07.2011, 21:32 28.07.2011, 22:05
Hitler Nazi Partisini kurdu

Tarih Dosyası / Dünya Bülteni

Estergon Kuşatması Başladı (1543)

Estergon Macaristan’ın dini merkezi idi. Tuna kıyısında bulunan Stratejik önemi büyük olan bu şehirde Macaristan’ın Katolik başpiskoposu oturuyordu. Kanuni Sultan Süleyman Avusturya üzerine çıktığı bu seferde hedef olarak Estergon Kalesini seçmişti. Osmanlı ordusu üç aylık bir yürüyüşten sonra 29 Temmuz 1543 tarihinde Estergon önlerine geldi ve kuşatmaya başladı. On iki gün süren bir kuşatma sonunda meşhur Estergon Kalesi alındı.

Nadir Şah Kars Kalesini Kuşattı (1744)

Nadir Şah Irak bölgesinde ki saldırılarından bir sonuç alamayınca şansını kuzeyde denemeye karar verdi. Büyük bir ordu ile 29 Temmuz 1744 tarihinde Kars’ı kuşattı. İki aydan fazla bir süre kuşatmaya devam etmesine rağmen kışın yaklaşması üzerine kuşatmayı kaldırmak zorunda kaldı.

Osmanlı Ordusu Beylan’da Mehmet Ali Paşa Kuvvetlerine Yenildi (1832)

İsteklerinin Osmanlı Devleti tarafından kabul edilmemesi üzerine Mehmet Ali Paşa oğlu İbrahim Paşa’yı Filistin ve Suriye’yi almakla görevlendirdi. Açıkça isyan eden Mısır Valisi Mehmet Ali Paşa üzerine gönderilen Hüseyin Paşa komutasında ki ordu 29 Temmuz 1832 tarihinde Beylan’da asi İbrahim Paşa kuvvetlerine yenildi.

Meşrutiyetin İlk İcraatlarından Birisi Genel Af İlan Edilmesi Oldu (1908)

İttihat Ve Terakki Cemiyeti’nin çalışmaları sonunda Meşrutiyet dönemi tekrar başlamış ve oluşturulan Meşrutiyet Meclisi icraatlara başlamıştı. İlk icraatlardan birisi 29 Temmuz 1908 tarihinde çıkarılan genel af olmuştur.

Osmanlı Devleti Bahreyn Ve Katar’a Bağımsızlık Verdi (1913)

Bağdat Demiryolu yapımının Almanlarda olması İngilizleri Basra Körfezi konusunda endişelendiriyordu. Bu bölgede imtiyaz elde etmek için sürekli baskı yapıyorlardı. Balkan savaşlarında müşkül duruma düşen Osmanlı Devleti 29 Temmuz 1908 tarihinde İngiltere’ye Dicle ve Fırat nehirleri üzerinde bir kısım ticari ayrıcalıklar veren antlaşmayı imzaladı. Ayrıca bu antlaşma ile Bahreyn ve Katar’a da bağımsızlık verildi.

Hitler Nazi Partisini Kurdu (1923)

Hitler üye olduğu Alman İşçi Partisinin kısa sürede liderliğine yükseldi. Partinin ismini 29 Temmuz 1923 tarihinde Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi (Nazi) olarak değiştirdi. Partinin programı 25 maddeden oluşuyordu. Programın esasını Alman vatandaşlığının sadece Alman kanı taşıyanlarda olması gerektiği hükmü oluşturuyordu.

 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?