banner39

Hz. Ali şehit edildi

Hz. Ali bugün şehit edildi, İstanbul Bab-ı Ali baskını bugün yaşandı, ilk kez bugün Türkçe Kur'an-ı Kerim okundu, Vietnam savaşı bugün sona erdi.

Tarihte bugün 23.01.2011, 12:52 23.01.2011, 12:52
Hz. Ali şehit edildi


Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Tarihte bugün meydana gelen önemli olaylardan bazıları şöyle...

Hazreti Ali Şehit Edildi (661)

Hazreti Muhammed’in (Sav) yeğeni,damadı ve ilk Müslümanlardan olan dördüncü İslam halifesi Hazreti Ali sabah namazı için gittiği Kufe camiinde Abdullah İbn Mülcem adlı haricinin saldırısı ile ağır şekilde yaralandı. Bu olaydan birkaç gün sonra aldığı yaranın etkisi ile 23 Ocak 661 günü vefat etti. Bazı kaynaklar ölüm tarihi olarak 24 ocak gününü kabul ederler.

Çin’de Tarihin En Büyük Depremi Meydana Geldi (1556)

Tarihin kaydettiği en büyük deprem 23 Ocak 1556’da Çin’in Shaanxi ili merkez olmak üzere ülkenin orta kesimlerin de meydana geldi. Bu depremde yaklaşık 800 bin kişinin öldüğü kaynaklarda yer almaktadır. Tahmini olarak bölge nüfusunun % 60’ının bu depremde öldüğü düşünülmektedir. Bu deprem konusunda felaketten sağ kurtulabilen bölgedeki ilim adamlarından Qin Keda ayrıntılı bilgi vermektedir.

İstanbul’da Bab-ı Ali Baskını İle Hükümet Darbesi Gerçekleştirildi (1913)

Balkan savaşlarının yenilgi ile sonuçlanması üzerine harekete geçen İttihat Ve Terakki önde gelenleri 23 Ocak 1913’te Bab-ı Ali baskınını gerçekleştirdiler. Bu baskın ile sadrazam Kamil Paşa istifa ettirildi ve yerine Mahmut Şevket Paşa getirildi. Böylece İttihat ve Terakkiciler doğrudan idareyi ele geçirdiler.

Çerkez Ethem isyanı Tamamen Sona Erdi (1921)

TBMM ile ters düşen Çerkez Ethem düzenli orduya katılmayı reddetmiş ve hain ilan edilerek üstüne ordu sevk edilmişti. Çerkez Ethem olayı 23 Ocak 1921’de tamamen sona erdi. Çerkez Ethem yurtdışına çıktı ve 1948 yılına kadar Ürdün’de yaşadı ve orada vefat etti.

İlk Kez Türkçe Kur’an-ı Kerim Okundu (1932)

İstanbul’da Mustafa Kemal’in isteği ile Hafız Yaşar (Okur) tarafından Yerebatan Camii’nde 23 Ocak 1932’de ilk kez Türkçe Kur’an-ı Kerim okundu. Cuma namazının arkasından Yasin Suresi önce Arapça sonrada Türkçe olarak okundu. Daha sonra bu uygulama yaygınlaştırıldı. İlk zamanlar kadınlar tarafından ilgi gördü.

Lefkoşe’de ki Bayraktar Camii Bombalandı (1964)

Osmanlı devletinin kıbrıs’ta inşa ettiği ilk cami olma özelliği taşıyan Lefkoşe’de ki bayraktar Cami’in 23 Ocak 1964’te bombalanması Rum ve Türk toplumu arasında ki düşmanlığı iyice tırmandırmıştır. Günümüzde Bayraktar Camii Güney Kıbrıs Rum Yönetimine ait bölgede yer almaktadır. Bu bombalamanın Türkleri örgütlemeye çalışan TMT tarafından yapıldığını iddia edenlerde vardır. Kıbrıs Cumhuriyeti  Devlet Başkanı Makarios Türklerden özür dilemişti.

Vietnam Savaşı Sona Erdi (1973)

ABD ile Vietnam temsilcileri arasında Paris’te Vietnam savaşını sona erdiren antlaşma 23 Ocak 1973’te imzalandı. Antlaşma ile ABD, Vietnam’da bulunan tüm askerlerini geri çekmeyi kabul etmiştir. Ayrıca ABD Güney Vietnam’a karışmamayı da taahhüt ediyordu.

‘’Hepimiz Hrant'ız ve Hepimiz Ermeniyiz ‘’Pankartı Açıldı (2007)

Öldürülen Ermeni asıllı gazeteci  Hrant Dink'in cenazesi, İstanbul'da 23 Ocak 2007 tarihinde toprağa verildi. Cenaze töreni sırasında bazı kişiler tarafından Hepimiz Hrant'ız ve Hepimiz Ermeniyiz yazılı pankartı açıldı ve sloganlar atıldı.


banner53
Yorumlar (1)
hanım demirci 11 yıl önce
bu acıyı birkez daha yüreklerimizde yaşıyoruz müslüman aleminin vesevenlerininbaşı sag olsun.seni seviyorum ya MUHAMMED ya ALİ .
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?