banner15

II. Dünya Savaşı başladı

Tarihte bugün yaşanan olaylar arasında; II.Dünya Savaşı Başlaması, Kaddafi’nin darbe yapması, Galatasay Lisesi’nin açılması, Fransızların Sedan savaşında Almanlara yenilmesi, Hicaz demiryolu inşaatına başlanması var…

II. Dünya Savaşı başladı

Tarih Dosyası / Dünya Bülteni

GÜNÜN OLAYI

II.Dünya Savaşı Başladı (1939) 

İkinci Dünya Savaşının temel nedeni I.Dünya savaşında çözümlenemeden kalmış sorunlar oluşturmuştur. Yani daha önce olduğu gibi en büyük sömürgeci ve denizci devlet olan İngiltere ile Avrupa’nın en güçlü kara devleti olan Almanya arasındaki çekişmedir. Almanya I.Dünya Savaşının intikamını almak istiyordu. II.Dünya Savaşı Almanya’nın 1 Eylül 1939’da Polonya topraklarına girmesi ile başladı.

GÜNÜN KİŞİSİ

Muammer Kaddafi (1942-     ) 

Muammer Kaddafi 1942 doğumludur. Hukuk Fakültesi Tarih Bölümü mezunu olduktan sonra Askeri Akademiye girmiş ve İngiltere’de eğitim görmüştür.Muammer Kaddafi arkadaşları ile birlikte Özgür Subaylar Hareketi adlı bir örgüt kurdu. Bu örgütün öncülüğünde 1 Eylül 1969’da yüzbaşı iken kral İdris’in Türkiye’de bulunduğu bir sırada bir darbe gerçekleştirerek Libya yönetimini ele geçirdi. Rütbesini albaylığa yükselterek ordunun başına geçti ve albaydan yüksek bütün rütbeleri kaldırdı. Kaddafi’ye ilk destek ABD’den geldi.

Geleneklerine bağlılığı ile tanınan Muammer Kaddafi’nin kendisine has bir kişiliği vardır.  Gittiği yerlere çadırını götürür, misafirlerini de çadırda ağırlar. İslamı esas aldığını söyler ama ülkesinde başörtüsünün artmasından endişe duyar. Uyguladığı politikayı İslam sosyalizmi olarak tanımlar. Polikasının temelini Arap milliyetçilği ve batı karşıtlığı oluşturmaktadır. Kuran-ı Kerim’den başka kaynak tanımadığını belirtmekte ve çoğu sünnet uygulamalarına karşı çıkmaktadır.  Başta ABD olmak üzere batı dünyası ile gergin ilişkiler yaşamış fakat son zamanlarda bu politikasından vazgeçmiştir. Şu günlerde ülkesinde ki halk isyanı ve akabinde NATO operasyonu ile yönetiminin son günlerini yaşamaktadır.

GÜNÜN ÖNEMLİ OLAYLARI

Mekteb-i Sultani Yani Galatasaray Lisesi Açıldı (1868)

Temeli II.Bayezit dönemine kadar uzanan 1867 yılında Galata Sarayı binasının "Galata Sarayı Mekteb-i Sultanisi (Lisesi)" olarak kullanılması kararı alındı. Bu saraydaki gerekli onarımlardan sonra, mektep 1 Eylül 1868'de "Mekteb-i Sultani" ismi altında öğrenime açıldı. Bugün ki lise seviyesinde olan bu okulun programı Sadrazam Ali Paşa, hariciye nazırı Keçecizade Fuad Paşa, maarif nazırı Saffet Paşa tarafından öğrenimini Fransızca ve Türkçe yapacak şekilde düzenlendi.

Hicaz Demiryolu İnşaatına Başlandı (1900) 

Hicaz Demiryolu inşaatına 1 Eylül 1900’de Şam’da yapılan resmi törenle fiilen başlandı. Böylece İslam dünyasının  büyük bir hayalinin gerçekleşmesi yolunda ilk adım atılmış oldu. İslam dünyası başlatılan bağış kampanyasına büyük ilgi göstermiştir. Sultan II. Abdülhamit Müslümanlar dışında bazı gayrimüslim Osmanlı vatandaşların, Avrupalıların bağışlarını kabul ederken yurtdışındaki Siyonist cemiyetlerden gelen yardımları kabul etmediği belirtilmektedir.

Uşak İlinin Kurtuluşu (1922) 

29 Ağustos 1920’de işgal edilen Uşak ili 1Eylül 1922’de Gediz ile birlikte Yunan işgalinden kurtuldu.

Batı Cephesi’nin Kaldırılması (1923)


Mudanya Mütarekesi’nin ardından İsmet Paşa Batı Cephesi komutanlığından ayrılarak hariciye vekili oldu ve Lozan barış görüşmelerini yürüttü. Batı Cephesi komutanlığını Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa üstlendi. Lozan Antlaşması’nın imzalanmasından sonra  1 Eylül 1923’te Batı Cephesi karargâhı kaldırıldı.

Japonya'da Büyük Deprem (1923)

Japonya’da 1 Eylül 1923’de büyüklüğü 8.3 olarak belirnen büyük bir deprem meydana geldi.Büyük Kanto Depremi olarak adlandırılan depremde ve sonrasında meydana gelen yangında 150 bin civarında insan öldü. 48 saat içinde 273 yer sarsıntısı kaydedildi. Kaydedilen en büyük deprem felaketlerinden birisidir.

GÜNÜN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLARI

1715- 5 yaşında tahta geçen, 72 yıl Fransa’yı yöneten, Fransızlar’ın ‘’Güneş Kral’’ı XIV. Louis öldü.

1870-Fransızlar Sedan Savaşında Prusya’ya mağlup oldular.

1920-Bakü’de Doğu Milletleri Konferansı toplandı.

1959-Nükleer Silahların denenme alanlarını tespit eden ilk uluslararası antlaşma imzalandı. (Antarktika Antlaşması)

1920- Fransızlar, başkenti Beyrut olan Lübnan devletini kurdu.

1923- Japonya’nın Tokyo ve Yokohama kentlerinde deprem: 300 bin kişi öldü.

1924- Ankara Devlet Konservatuarı’nın temelini oluşturan ‘’Musiki Muallim Mektebi’’, Ankara’da açıldı.

1925- Birinci Tıp Kongresi, Ankara’da toplandı.

1925- Mustafa Kemal Paşa’yı Kastamonu dönüşünde Ankara’da karşılayanların ellerinde, şapkaları vardı.

1929- Arapça ve Farsça dersleri okullardan kaldırıldı.

1933- Denizyolları İşletmeleri, devlet tekeline alındı.

1947- Amerikan Yardım Antlaşması imzalandı.

1949- İstanbul Radyosu, deneme yayınına başladı.

1951- Ruh ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Ordinaryüs Profesör Doktor Mazhar Osman Usman, 67 yaşında İstanbul’da öldü.

1967- Türkiye’deki Kıbrıslı mücahitler ve öğrenciler, hükümeti protesto etti. İçişleri Bakanı Faruk Sükan, protestocuların sınır dışı edilebileceğini açıkladı.

1974- Magosa’ya bağlı Muratağa ve Sandallar köylerinden 88 Türk’ün, öldürülüp yakılarak çukura gömüldükleri anlaşıldı.

1976- Yüzücü Erdal Acet, Manş Denizi’ni 9 saat 2 dakikada geçerek Dünya rekoru kırdı.

1980- Türkiye’nin çeşitli yerlerinde, aralarında CHP Zile ilçe başkanının da bulunduğu 19 kişi öldürüldü.

1982- Türkiye’de ilk ve orta öğretimde din dersi zorunlu kılındı.

1985- Kuşadası Davutlar yöresinde çıkan orman yangınında, bir orman bekçisi ile 14 er şehit oldu.

1993- Savaş Karşıtları Derneği kuruldu.

1998- Türk Sineması’na 46 yıldır hizmet veren yönetmen Osman F. Seden, vefat etti.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2011, 03:36
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35