banner15

İstanbul'da bombalar patlatıldı

İstanbul'da patlayan bombalar onlarca kişinin ölümüne sebep oldu, I. Dünya Savaşı başladı, Kore Savaşı sona erdi.

İstanbul'da bombalar patlatıldı

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

İstanbul Güngören'de iki ayrı bombanın patlaması sonucu onlarca kişi hayatını kaybetti, Suriye'de mahkumlar affedildi.

KOYUNHİSAR SAVAŞINI OSMAN GAZİ KAZANDI

27 Temmuz 1302’de Osmanlı Beyliği ile Bizans İmparatorluğu arasındaki Koyunhisar Savaşı, Osman Gazi'nin zaferiyle sonuçlandı. Osman Bey, Koyun Hisarı civarında 27 Temmuz 1302 tarihinde Bizans askerlerini mağlup ederek beyliğini etrafa tanıtmış oldu. 18 Temmuz’da başlayan bu savaş Osmanlı ile Bizans İmparatorluğu arasında yapılan ilk savaştı. Bu savaşla Osmanlı Devleti Bizans'a karşı gücünü gösterdi. Osmanlılar Bizans tekfurlarının güçlü ordusunu yenerek zaten zayıflamış olan Bizans'ın gücünü iyice zayıflattı. Bursa'nın kuzeyi hariç üç tarafı Osmanlı topraklarıyla çevrildi.

BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI BAŞLADI

27 Temmuz 1914’te Avusturya, Sırbistan'a resmen savaş ilân etti ve I. Dünya Savaşı başladı.29 Temmuz 1914 tarihinde Avrupa'da başlayan savaş dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin katılması ve diğer kıtalardaki sömürgelere de yayılması nedeniyle "Dünya Savaşı" olarak adlandırıldı. Dört yıl süren savaş, 1918 yılında sona erdi. I. Dünya Savaşı, Avrupa'da dört merkezi devlete karşı, Avrupa ve diğer kıtalarda bulunan yirmi beş devletin bulunduğu, o tarihe kadar görülmemiş ilk dünya savaşıydı.

KORE SAVAŞI SONA ERDİ

27 Temmuz 1953’te iki milyondan fazla kişinin öldüğü Kore Savaşı sona erdi. Ateşkes anlaşması Panmuncon'da imzalandı. Kuzey kore çinle batı bloğu arasında tampon bölge haline geldi. Kore Savaşı, Güney Kore'de 1950-1953 yılları arasında yapılı. Savaş, ABD ve Müttefiklerinin, daha sonra da Çin Halk Cumhuriyeti'nin müdahelesiyle uluslararası bir boyut kazandı. Kore Savaşı sonunda Kore'nin bölünmüşlüğü korundu ve bugüne kadar gelen birçok sorun miras kaldı. Savaş,2007'de Güney Kore ve Kuzey Kore arasında imzalanan barış antlaşmasına değin kâğıt üzerinde devam etti.

SURİYE’DE SİYASİ MAHKUMLAR AFFEDİLDİ

27 Temmuz 2000’de Suriye'nin yeni devlet başkanı Beşşar Esad ülkesindeki siyasi mahkumların geri kalan cezalarını affettiğini açıkladı.

İSTANBUL’DA BOMBA PATLADI

27 Temmuz 2008’de İstanbul Güngören’de, 2 ayrı patlama meydana geldi. Patlamada 18 kişi hayatını kaybetti, 154 kişi yaralandı. Olayın failleri kısa süre sonra yakalanarak cezaevine konuldu.

AYASOFYA’DA NAMAZ KILINDI

27 Temmuz 1967’deMüslüman Gençler Ayasofya’da namaz kıldılar. Katolik Kilisesi dini lideri Papa VI. Paul'ün Ayasofya'yı ziyareti ve orada turistlerle birlikte dua etmesini protesto etmek için Ayasofya önünde bir basın toplantısı düzenlendi ve akabinde 1943 yılından bu yana ilk kez Ayasofya’da namaz kılındı.

KIBRIS’TA TÜRK MUKAVEMET TEŞKİLATI KURULDU

27 Temmuz 1957’de Kıbrıs'ta Türk Mukavemet Teşkilatı, TMT kuruldu. 1 Nisan 1955'te faaliyete geçen ve Kıbrıslı Türklere saldırmaya başlayan, Türk köylerini yakıp yıkan EOKA'ya karşı, Türk halkının savunmasını yapacak bir örgütlenme ihtiyacı duyan Kıbrıs Türkleri, önceleri çeşitli direniş grupları oluşturmuştu. Ancak, dağınık, küçük ve eğitimsiz olan bu mukavemet gruplarının askerî bir yapıya sahip EOKA karşısında, Türk halkının savunmasını yapması mümkün olmadı. Bu eksikliği gidermek amacıyla 27 Temmuz 1957'de Türk Mukavemet Teşkilatı kuruldu.
 

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2010, 07:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner10

banner12