banner15

İstanbul'da Ermeniler isyan etti

Papa, haçlı seferi çağrısı yaptı, Nevşehirli Damat İbrahim Paşa öldürüldü, İstanbul'daki Ermeniler isyan etti...

İstanbul'da Ermeniler isyan etti

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Ermeni Hınçak Komitasının öncülüğünde bir kısım Ermeniler Bab-ı Ali'ye yürüdüler, İstanbul'un fethi üzerine Papa Haçlı seferi çağrısı yaptı

Papa İstanbul'un fethedilmesi üzerine Haçlı seferi çağrısı yaptı (1453)

İstanbul'un fethi Avrupa'da farklı tepkilere yol açtı. Bir kısım Avrupa ülkeleri dehşete düşerken Osmanlı sınırlarına yakın devletlerin çoğu tebrik mesajları gönderdiler. Durum Böyle olunca birlik sağlanamadığı için Papa V.Nikola'nın 30 Eylül tarihli 1453 beyannamesi hiç ilgi uyandırmadı.

Nevşehirli Damat İbrahim Paşa öldürüldü (1730)

Patrona Halil isyanının elebaşları hükümdardan Nevşehirli Damat İbrahim Paşa dahil otuzdan fazla devlet adamının kendilerine teslimini istediler. III.Ahmet asilere boyun eğdi.Başta Nevşehirli Damat İbrahim Paşa olmak üzere ileri gelen bir çok devlet adamı asiler tarafından katledildi.

Girit'e özerklik verildi (1867)

Girit sorununu çözümlemek isteyen Sadrazam Ali Paşa 30 Eylül 1867'de İstanbul'da hazırlanan bir fermanla Lübnan örneğine göre Girit'te yeni düzenlemeler yapılacağını açıkladı. Böylece Girit'e özerklik veren bir yönetim şekli getirilmiş oldu.

İstanbul'da Ermeniler isyan etti (1895)

İstanbul'da Ermeni Hınçak Komitasının öncülüğünde bir kısım Ermeniler Bab-ı Ali'ye yürüdüler. İsyan bir kısım doğu illerine de yayıldı. Osmanlı Devleti bazı büyük Avrupa devletlerinin baskılarına rağmen olayları sona erdirdi.

Devlet Planlama teşkilatının Kuruldu(1960)

91 Sayılı Kanunun kabul edilmesiyle 30 Eylül 1930 Tarihinde Devlet Planlama Teşkilatı kurulmuş oldu.

Fransa'nın Sembollerinden Giyotin Tarih Oldu (1981)

Fransa'da 1792 yılından beri kullanılan ve ismini mucidinden alan giyotin idam cezasını kalkması ile tarih oldu.

Deniz Baykal Tekrar CHP Genel Başkanlığına seçildi (2000)

22 Nisan 1999 Seçimlerinde CHP'nin TBMM dışında kalması nedeniyle istifa eden Deniz Baykal, 30 Eylül 2000 Tarihinde Ankara'da toplanan Cumhuriyet Halk Partisi 11. Olağanüstü Kurultayında yeniden seçilerek üçüncü kez CHP Genel Başkanı oldu.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2010, 10:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48