banner27

Kemal Türkler öldürüldü

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu lideri Türkler öldürüldü, Karadzic yakalandı, Salah Shahade'yi şehid edildi.

Kemal Türkler öldürüldü

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

King David hoteli bombalandı, Kemal Türkler öldürüldü, Sırp Kasabı Karadzic yakalandı.

KİNG DAVİD HOTELİ BOMBALANDI

22 Temmuz 1946’da Kudüs'te İngiliz yönetiminin karargah olarak kullandığı King David hoteli bombalandı. Hotel, İngiliz Manda Yönetimi ile Filistin Hükümeti’nin genel merkezi ve İngiliz Silahlı Kuvvetleri’nin karargâhı olarak kullanılıyordu. Eylemi İngiliz Yönetimi’ne karşı mücadele eden ve bağımsız bir Yahudi devleti kurulmasını hedefleyen İrgun adlı Siyonist örgüt üstlendi. Örgütün lideri Menahem Begin’di. İngilizler, Begin’in “ölü veya canlı” yakalanmasına yardımcı olana 10.000 sterlin ödül verileceğini açıkladı. King David eyleminden üç hafta önce, İngiliz askerlerinin Agatha Operasyonu’nda başlıca Siyonist örgüt olan Yahudi Ajansı’nın merkezi basılmış, arama yapılmış, örgütün faaliyetleri ve şiddet kullanan gruplarla ilişkileri hakkında çok miktarda belge ve bilgiye el konulmuştu. Tutuklananlar arasında Moşe Şaret de vardı. King David bombalaması, Agatha Operasyonu’na karşılık yapılmıştı. Operasyonda tutuklanan Moşe Şaret, 1949’da İsrail’in ilk dışişleri bakanı oldu; 1953’te başbakan oldu. 2006 temmuzunda Menahem Begin Merkezi bombanın 60. yıldönümünü kutladı. Coşkulu kutlamalara 1996-99 yıllarında başbakanlık yapmış olup 2009’da tekrar başbakan seçilen Benjamin Netanyahu ve eski İrgun üyeleri de katıldı.

KALKINMA İÇİN BÖLGESEL İŞBİRLİĞİ ÖRGÜTÜ (RCD) KURULDU

22 Temmuz 1964’te Türkiye, İran, Pakistan arasında Kalkınma için Bölgesel İşbirliği Örgütü (RCD) kuruldu. Aynı zamanda Merkezi Antlaşma Teşkilatı'nın (CENTO) üyesi olan bu üç ülkenin arasındaki ekonomik ve kültürel işbirliğini geliştirmek amacıyla 1960'ların başında üst düzeyde çeşitli girişimler yapıldı. Müzakereler sonunda Temmuz 1964'te İstanbul'da devlet başkanlarının katıldığı bir toplantıda RCD kuruldu. Örgütün amaçları arasında ticarette serbestliğin sağlanması, ticaret odaları arasında daha yakın ilişkilerin kurulması, posta tarifelerinin indirilmesini, bölgede hava taşımacılığının geliştirilmesi, gemicilik alanında işbirliğine gidilmesi, demiryolu ve karayolu bağlantıları ile turizmin geliştirilmesi, vize uygulamasının kaldırılması, teknik işbirliği yapılması ve kültürel bağlantıların artırılması bulunuyordu. Karar verme yetkisi her üç ülkeden bakanların katılacağı Bakanlar Konseyi'ne verildi. Ayrıca Bölgesel Planlama Komitesi ve Koordinasyon Komitesi oluşturuldu. RCD, varlığını uzun süre korumasına karşın, amaçlanan ekonomik işbirliği konusunda başarılı olamadı. CENTO'nun 1980'de feshedilmesinin ardından da varlığına son verildi. 1985'te RCD'nin bir uzantısı olarak Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (ECO) oluşturuldu.

ADAPAZARI’NDA DEPREM OLDU

22 Temmuz 1967’de Adapazarı ve Mudurnu'da gece saatlerinde Adapazarı'nda Richter ölçeğine göre 7,5 şiddetinde deprem oldu. Deprem tüm Marmara, Ege ve İç Anadolu'da da hissedildi. 89 kişi öldü, 400'ü aşkın kişi yaralandı, 795 ev tamamen, 2220 ev kısmen yıkıldı.

SALAH SHAHADE ÖLDÜRÜLDÜ


22 Temmuz 2002’de İsrail, Hamas'ın silahlı birlikler komutanı Salah Shahade’yi şehid etti. HAMAS’ın askeri kanadı durumundaki İzzettin Kassam Birlikleri’nin eski komutanlarından Salah Şehade 2002 yılında 22 Temmuz’u 23 Temmuz’a bağlayan gecen İsrail işgal güçlerinin attığı füzelerle şehit oldu. Komutan Salah Şehade’nin hedef alındığı saldırıda 11'i çocuk, 3'ü kadın olmak üzere 17 kişi şehit edilirken yaklaşık 150 kişi de yaralandı. Ölenlerden biri 2 aylık biri de 18 aylık bebekti. Salah Shahade 24 Şubat 1952 tarihinde eş-Şati mülteci kampında, altı kız çocuktan sonra ailenin ilk ve tek erkek çocuğu olarak dünyaya geldi. İyi bir sporcu olan Shahade, İskenderiye'de tahsil gördüğü sırada Japonya'da güreş müsabakalarına katıldı ve gümüş kemer kazandı. Sporda halter alanında da çalışma yaptı ve bu alanda da ismini duyurdu. Evli olan Shahade 6 kız çocuğu basıydı.

YENİ TÜRKİYE PARTİSİ KURULDU

22 Temmuz 2002’de DSP’den istifalar, Meclis’te de temsil edilen yeni bir parti oluşumuna dönüştü. Yeni Türkiye Partisi, İsmail Cem’in genel başkanlığında 63 milletvekilinin katılımıyla kuruldu. Yeni Türkiye Partisi (YTP), 21 Temmuz 2002'de DSP'den ayrılan İsmail Cem ve Hüsamettin Özkan liderliğindeki bir grup milletvekili tarafından Merkez sol ve liberal bir çizgide kuuldu. 3 Kasım 2002 Erken Genel Seçimleri'nde % 1.15'lik oy oranıyla bir varlık gösterememesi üzerine başta Hüsamettin Özkan olmak üzere partiden büyük kopuşlar oldu. 2004 Yerel Seçimleri'nde oyları 0.32 ye düşmesi ve İsmail Cem'in hastalığı nedeni ile siyasi varlığını daha fazla devam ettiremeyen parti 24 Ekim 2004'de yaptığı son kurultayda CHP'ye katılma kararı aldı.

RADOVAN KARADZİC SIRBİSTAN'DA YAKALANDI

22 Temmuz 2008’de Bosna Savaş Suçlusu Radovan Karadzic Sırbistan'da yakalandı. Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra işlenmiş en büyük savaş suçlarının elebaşısı olarak aranan Bosnalı Sırp lider Radovan Karaciç'in Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da bir belediye otobüsünde yakalandı. Başta 8 bin Bosnalı yetişkin ve erkek çocuğun öldürüldüğü Srebrenitsa katliamı olmak üzere Bosna'da on binlerce kişinin öldüğü şiddet olaylarını organize etmekle suçlanan Karadziç, eski Yugoslavya Federasyonu'nda işlenen savaş suçlarını yargılamak için kurulan BM'ye bağlı uluslararası savaş suçları mahkemesinin en çok arananlar listesinin de başında bulunuyordu.

KEMAL TÜRKLER ÖLDÜRÜLDÜ


22 Temmuz 1980’de Disk'in kurucusu ve ilk genel başkanı Kemal Türkler öldürüldü. Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu lideri, Kemal Türkler, 1926 yılında Denizli’de, yoksul bir ailenin ilk çocuğu olarak doğdu. 1958 yılında evlenen Türkler’in 2 çocuğu bulunuyordu. Kemal Türkler 1961 yılında Türkiye İşçi Partisi kurucuları arasında yer aldı. Kemal Türkler, 15 Temmuz 1966’da diğer bazı sendikacılarla birlikte Sendikalar Arası Dayanışma Anlaşması (SA-DA)verilen bir karara imza attı. Bunun sonucunda, MADEN-İŞ, BASIN-İŞ, LASTİK-İŞ, GIDA-İŞ15 Ocak 1967’de Türk-İş’ten ayrılıp [Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu]nu(DİSK)kurdular. Disk’in 6. Genel Kurul’unda 26 Aralık 1977 Kemal Türkler, DİSK genel başkanlığını kaybetti. 1978 yılında İstanbul Taksim'deki 1 Mayıs kutlamalarında Maden-İş başkanı olarak yürüdü. 19 Aralık 1979’da yapılan Maden-İş sendikasının, 23. Genel Kurulunda, Enternasyonal Marşı’nın okunması nedeniyle tutuklandı. 22 Temmuz 1980'de evinin önünde vurularak öldürüldü.
 

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2010, 07:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner25