banner39

Kudüs fatihi Selahaddin Eyyubi vefat etti

Tarihte bugün olan olaylar arasında Selahaddin Eyyubi'nin vefatı, Çınar Vakası, İzimir İktisat Kongresi, Osmanlı hanedanının yurt dışına çıkarılması var...

Tarihte bugün 04.03.2011, 17:31 04.03.2011, 17:31
Kudüs fatihi Selahaddin Eyyubi vefat etti

Dünya Bülteni/Tarih Servisi

4 Mart

Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi Vefat Etti (1193)

Selahattin Eyyubi Türk-İslam Tarihinin büyük hükümdarlarından birisidir.Mısır ve Suriye’de hakim olan Eyyubi devletinin kurucusudur. Haçlılar ile başarılı mücadeleler vermiştir. Hittin savaşında Haçlıları ağır bir mağlubiyete uğrattı. Kudüs şehrini Haçlıların elinden geri aldı. III.Haçlı Seferini sonuçsuz bırakarak İslam dünyasını büyük bir tehlikeden kurtardı. Selahattin Eyyubi 4 Mart 1193’te Şam’da vefat etti.

Çınar Vakası (Vaka-i Vakvakiye) Başladı (1656)

Osmanlı Tarihinin en kötü yeniçeri isyanlarından olan tarihlerde Çınar Vakası olarak adlandırılan isyan 4 Mart 1656’da isyancıların saraya yürümesi ile başladı. İsyanın nedeni değeri düşük para ile maaş ödenmesi idi. Bu olay sırasında isyancılar birçok devlet adamı ve saray görevlisini öldürdüler. Öldürülenlerin cesetleri Sultan Ahmet meydanında Çınar ağacına asıldı. İranlıların bir efsanesinden esinlenerek bu olaya Vaka-i Vakvakiye adı da verilmiştir. (Dallarında insan yetiştiği söylenen Vakvak ağacı efsanesi)

İzmir İktisat Kongresi Sona Erdi (1923)

Kurtuluş Savaşının sona ermesi ile ülke ekonomisinin masaya yatırılmasına karar verildi. Bu karar gereğince 17 Şubat 1923’te ekonomik alanda faaliyet gösteren her kesimin temsilcilerinin katılımı ile İzmir İktisat Kongresi toplandı. Kongrede ekonomik durum ortay konularak hızlı bir kalkınma için nelerin yapılabileceği üzerinde duruldu. Ayrıca İktisad-ı Misak kabul edildi. İzmir İktisat Kongresi 4 Mart 1923’te sona erdi.

Son Halife Abdülmecit Efendi Ve Yakınları Yurt Dışına Sürgün Edildi (1924)

Halifeliğin kaldırılmasından sonra başta halife olmak üzere Osmanlı Hanedanının yurt dışına sürgün edilmesi kararı alınmıştı. Bu karar göre hanedanın erkek üyeleri 24 saat içerisinde kadın ve çocukların ise 3 gün içerisinde yurt dışı edilmesine karar verilmişti. Bu karara uygun olarak son halife Abdülmecit Efendi 4 Mart 1924 tarihinde yurt dışına sürgün edildi. Otomobil ile Çatalca’ya götürülen Son halife oradan trene bindirilerek İsviçre’ye gönderildi.

Takrir-i Sükun Kanunu Kaldırıldı (1929)

Şeyh Sait İsyanı nedeniyle çıkarılan Takrir-i Sükun Kanunu (Sessizlik Kanunu) 3 Mart 1929 tarihinde yürürlükten kaldırıldı. Başlangıçta iki yıllığına çıkarılan kanun uzatmalar ile dört yıla ulaşmıştı. Bu kanun hükümete olağanüstü yetkiler veriyordu.

İbrahim Rugova Kosova’nın İlk Devlet Başkanı Seçildi (2002)

Kosova’da 1999 yılında başlayan olaylar nedeniyle Piriştina’da sürekli evinde gözaltında tutuldu. Kosova bağımsız olduktan sonra 4 Mart 2002'de Kosova'da Birleşmiş Milletler gözetiminde yapılan seçimlerde cumhurbaşkanlığına kazandı. Batı dünyası ile yakın ilişkiler sürdürülmesine dayalı bir politikayı benimsemiştir. Vefat edene kadar bu görevi sürdürmüştür.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?