banner15

Kudüs Haçlılar'dan geri alındı

Tarihte bugün meydana gelen olaylar arasında Kudüs'ün geri alınması da yer alıyor.

Kudüs Haçlılar'dan geri alındı

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Tarihte bugün meydana gelen olaylar arasında şunlar yer alıyor:

Selahattin Eyyubi Kudüs’ü  Haçlıların elinden geri aldı(1187)

Haçlılar Hz. Ömer zamanından beri Müslümanların elinde olan Kudüs’ü 1099 yılında ele geçirdiler. Bu durum İslam dünyasında büyük üzüntüye neden olmuştu. Sonunda Selahaddin Eyyubi Hıttin Savaşında haçlıları mağlup etti. Arkasından 2 Ekim 1187’de haçlılardan Kudüs’ü teslim alarak Müslümanlarında kalbini teslim almış oldu. Haçlılar şehri geri almak istedilerse de başarılı olamadılar.

Sırp İsyanının Önderi Kara Yorgi’nin Sonu (1813)

Bükreş anlaşmasıyla verilen imtiyazları yeterli bulmayan Kara Yorgi isyanına devam ediyordu. Bunun üzerine Sırbistan’a gönderilen Osmanlı kuvvetleri 2 Ekim 1813’te isyancıları yendi. Kara Yorgi Avusturya’ya kaçmak zorunda kaldı. Daha sonra Osmanlılar ile anlaşan vatandaşı Miloş Obranoviç tarafından öldürüldü.

Osmanlı Devleti Bosna Hersek’e ayrıcalıklar verdi (1875)

Osmanlı Hükümeti Avusturya, Rusya ve Almanya’nın Hersek isyanını bahane ederek iç  işlerine karışacağını anlayınca buna müsaade etmemek için 2 Ekim 1875’te bir fermanla Bosna-Hersek’e bazı yeni ayrıcalıklar verdi.

93 Harbinde ki Yahniler Savaşı Osmanlı’nın Galibiyetiyle Sonuçlandı (1877)

93 Harbi sırasında Kafkas Cephesi başkumandanı olan Gazi Ahmet Muhtar Paşa 2 Ekim 1877’de Yahniler Meydan Savaşında Rus ordusunu yenilgiye uğrattı. Ancak sürekli takviye alan Ruslar ilerlemeye devam ettiler. Bir felaketle sonuçlanan 93 harbinde bu tür bazı başarılar Türk halkının az da olsa yüzünün gülmesini sağlamıştır.

Anzavur İsyanı Bastırıldı (1919)

Balıkesir çevresinde isyan çıkaran eski jandarma subayı Anzavur 2 Ekim 1919’da Kirmastı’da( Mustafa Kemal Paşa)  Çerkez Ethem kuvvetleri tarafından dağıtıldı. Anzavur kaçtı.

Delibaş  Mehmet  Konya’ya Vali Atadı (1920)      

Bozkır ayaklanmasında yakalanamamış olan Delibaş Mehmet, çevresine topladığı 500 asker kaçağı ile 2-3 Ekim 1920'de Çumra'yı bastılar. Arkasından da Konya üzerine harekete geçtiler. Konya valisi  Haydar Bey hemen önlem alma yoluna gitti ve askeri yardım istedi. Fakat yetersiz askeri kuvvetin  direnmesi sonuç vermedi ve asiler Konya Vilayet Konağı'nı, Postane, Jandarma Okulu ve Askeri Lise'yi işgal ettiler. Vali ve yeni yöneticiler atadılar.

Polonya’nın Teschen Bölgesini İşgal Etmesi (1938)

1938 yılına gelindiğinde hemen hemen bütün komşuları Çekoslavakya’dan  toprak talebinde bulunmaya başlamıştı. En son Münih konferansında Almanya Südet bölgesini almıştı. Bu olayın arkasından 2 Ekim 1938’de Polonya’da Çekoslavakya’nın Teschen bölgesini işgal etti.

ABD Ortadoğu’ya yerleşmek istediğini açıkladı (1989)

2 Ekim 1989’da ABD başkanı  George Bush’un( baba) imzaladığı 26. Ulusal Güvenlik Talimatında şöyle denilmekteydi; Basra körfezindeki petrole ulaşılması ve bölgedeki dost ülkelerin güvenliği, ABD’nin ulusal güvenliği açısından hayati öneme sahiptir.

Amerikan uçak gemisi Türkiye’ye ait Muavenet Fırkateyni’ni vurdu1992)

2 Ekim 1992'de Akdeniz ve Ege’de yapılan NATO deniz tatbikatında gece yarısı Amerikan uçak gemisi Saratoga, attığı 2 füzeyle Türk Muavenet firkateynini vurdu. Füzelerden biri kaptan köşküne, diğeri savaş harekat merkezine isabet etti. Beş denizci şehit oldu, onsekizi ise yaralandı. Olay üzerindeki  şüpheler hala tartışılmaktadır.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2010, 10:02
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48