banner39

Madrit'te bombalı saldırı düzenlendi

Tarihte bugün gerçekleşen olaylar arasında Bağdat'ın İngilizler tarafından işgali,Mihail Gorbeçov'un SSCB'nin Başkanlığına getirilmesi, Madrit'de bombalı saldırıların düzenlenmesi, UCM'nin göreve başlaması var...

Tarihte bugün 11.03.2011, 00:06 11.03.2011, 00:06
Madrit'te bombalı saldırı düzenlendi

Dünya Bülteni-Tarih Servisi

Bugün tarihte meydana gelen olaylar şöyle:

Osmanlı Devleti Bağımsız Bulgar Kilisesi Kurulmasını Kabul Etti (1870)

Ruslar Bulgar milliyetçiliğinden istifade etmeye çalışıyorlardı. Bu nedenle Bulgarları sürekli kışkırttılar. Ruslar ile Bulgarlar arasında kültürel işbirliğini örgütlediler. Bulgar kilisesini Rum etkisinden kurtarma ve bağımsızlaştırma çalışmalarını başlattılar. Bulgarlar Fener Rum Patriğinden bağımsız bir kilise örgütü kurmak için başvurdular. Osmanlı Devleti onların bu isteğini on yıl sonra 11 Mart 1870 tarihinde kabul etti.

Batılıların Irak’ı özgürleştirme iddiası Bağdat’ın işgali İle başlamıştı (1917)

Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1534 yılında alınan Bağdat I.Dünya Savaşı sırasında General Maude yönetimindeki İngiliz birlikleri tarafından 11 Mart 1917’de ele geçirildi. İngilizler, işgal sonrası  yayınladıkları bildiride bölgeden sömürgeci Türkleri uzaklaştırmak için işgalci değil de kurtarıcı olarak geldiklerini iddia etmişlerdir. Son olarak ABD özgürleştirme adına Bağdat’ı ve bütün Irak’ı işgal etmiştir.

TBMM Temsilcisi Bekir Sami Bey Fransızlar İle Antlaşma İmzaladı (1921)

Londra Konferansının son günlerinde yapılan ikili görüşmelerde TBMM temsilcisi Bekir Sami Bey İtilaf Devletleri ülkeleri ile çeşitli konularda ayrı ayrı antlaşmalar imza etti. Bunlardan bir tanesi de 11 Mart 1921’de Fransızlar ile yapılan antlaşmadır. Buna göre Fransızlar ile çatışmalar sona eriyor ayrıca Antep ve Urfa’yı Anadolu’dan bir çok ekonomik imtiyaz elde ederek bırakıyorlardı. Bu antlaşma da diğerleri gibi TBMM tarafından eşitlik ilkesine aykırı bulunarak kabul edilmedi. Hatta Bekir Sami Bey Dış İşleri Bakanlığını bırakmak zorunda kaldı.

ABD II.Dünya Savaşının Başlarında İngiltere’ye Olan Yardımlarını Arttırdı (1941)

Almanya, İtalya Ve Japonya’nın birbirine yakınlaşması ABD’nin de İngiltere’ye desteğinin artmasına neden oluyordu.Başkan Roosevelt 11 Mart 1941’de kongreden Ödünç Verme Ve Kiralama Kanunu’nu çıkarttı. Ardında bu kanuna dayanarak İngiltere’ye askeri ve maddi yardımlarını fazlalaştırdı.

SSCB’nin Son Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov Göreve Geldi (1985)

Konstantin Çernenko’nun ölümü üzerine SSCB Komünist Partisi Genel Sekreterliğine yani devlet başkanlığına Mihail Gorbaçov getirildi. Gorbaçov SSCB’nin son devlet başkanlığı görevini yerine getirdi. Uyguladığı Perestroyka ve Glasnost politikaları sonrası SSCB dağıldı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi Görevine Başladı (2003)

Uluslararası Ceza Mahkemesi için ilk çalışma Roma’da Birleşmiş Milletler öncülüğünde 1998’de başlamıştı. Kuruluş amacı savaş suçları, insanlığa karşı işlenen suçlar, soykırım suçları ve saldırı suçlarına bakmaktır. Hollanda'nın Lahey kentinde 1 Temmuz 2002 tarihinde kurulmuş ve 11 Mart 2003 tarihinde çalışmaya başlamıştır.

Madrit’te bombalı saldırı düzenlendi (2004)

İspanya’nın başkenti Madrit’te seçimlere üç gün kala tren istasyonlarında 11 Mart 2004 tarihinde seri halde bombalar patladı. Patlamalarda yaklaşık 200 kişi ölürken binin üzerinde kişi ise yaralandı. Patlamalar sadece İspanya’da değil bütün Avrupa’da bir şok etkisine neden oldu. Patlamaların sorumlusu olarak ETA ve İslami örgütler gündeme getirildi.

 

Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?