Mekke'de kanlı gösteri

Mekke'de İranlı hacıların protestosunda polis silah kullanınca 402 Hacı adayı vefat etti, Çeçenlerle Ruslar arasında ateşkes imzalandı

Mekke'de kanlı gösteri

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Mekke'de protesto gösterisi kanlı bitti, İtalya'da deprem oldu, Çeçenistan ile Rusya arasında ateşkes anlaşması imzalandı.

İTALYA’DA DEPREM OLDU

30 Temmuz 1629’da Napoli'de (İtalya) deprem oldu. 10.000 kişi öldü.

MEKKE’DE PROTESTO GÖSTERİSİ YAPILDI

30 Temmuz 1987’de Mekke’de Hac sırasında İranlı hacılar Amerika Birleşik Devletleri aleyhine gösteri yaptı. İran’lı hacılar 1987 yılı Hac mevsiminde, "Amerika'ya ölüm", "İsrail'e Ölüm", "Rusya'ya Ölüm" sloganlarıyla bir gösteri yürüyüşü düzenlemişlerdi. Suud yönetimi silah ve zehirli gazlar kullanarak bu gösteriyi dağıttılar ve 402 Müslüman hacıyı öldürdüler.

ÇEÇENİSTAN’LA RUSYA ARASINDA ANTLAŞMA İMZALANDI

30 Temmuz 1995’te Çeçenistan ile Rusya arasındaki savaşa son veren bir dizi anlaşma Grozni’de imzalandı. Anlaşmaya göre; Ruslar, Çeçenistan'daki askerlerini çekecek, Çeçenler de savunma maksatlı olmayan silahlarını teslim edeceklerdi.

AKP DAVASI SONUÇLANDI


30 Temmuz 2008’de Anayasa Mahkemesi tarafından Adalet ve Kalkınma Partisine açılan kapatma davası sonuçlandı. Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın 14 Mart 2008′de AKP’nin ‘laiklik karşıtı eylemlerin odağı’ olduğu iddiasıyla hazırladığı iddianameyle ilgili olarak raportör Osman Can’ın AK Parti’nin kapatılmasına gerek olmadığı yönünde görüş bildirmişti. Mahkeme AK Parti kapatma davasında 6 ya karşı 5 oyla kapatma istemini reddetti. AK parti Hazine yardımlarının yarısından mahrum bırakılacaktı.

POLANYA OSMANLI DEVLETİ’NİN HİMAYESİNE GİRDİ

30 Temmuz 1577’de o zamanki adıyla Lehistan Rusya’nın siyasi emellerine engel olmak için Osmanlı Devleti ile anlaşma yaparak, Osmanlı Devleti’nin himayesine girdi. Lehistan 10 yıl Osmanlı Devletinin himayesinde kaldıktan sonra tekrar bağımsız bir devlet olarak dünya tarihinde yerini aldı.

CENEVRE KONFERANSI SONA ERDİ


30 Temmuz 1974’de İngiltere ve ABD’nin garantörlüğünde Türkiye ve Yunanistan’ın katıldığı Cenevre Konferansı düzenlendi. Konferansta kabul edilen protokole göre Kıbrıs’ta iki farklı devletin bulunması kabul edildi. Özel Kıbrıs Türk yönetimi kabul edilerek Türkiye’nin geçici olarak bölgede asker bulundurmasına izin verildi.
 

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2010, 07:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER