banner39

Mısır ile İsrail arasında anlaşma yapıldı

Tarihte bugün yaşanan olaylar arasında Galata 532 senesinde İstanbul'da büyük bir isyannın çıkması, Abbasi halifesinin Büveyhoğulları baskısından kurtulması, Paris Barış Konferansı'nın toplanması yer alıyor

Tarihte bugün 18.01.2011, 12:47 18.01.2011, 13:00
Mısır ile İsrail arasında anlaşma yapıldı

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

İstanbul’da Büyük Bir İsyan Çıktı 30 Bin Kişi İdam Edildi (532)

Bizans İmparatorluğunun  başkenti Konstantinepolis (İstanbul)’de düzenlenen at yarışları sırasında Bizans İmparatoru Justinianus’a karşı, büyük bir ayaklanma çıktı. Ayaklanma sırasında İstanbul’un neredeyse yarısı yandı.İmparator Justianus ayaklanmayı beş gün sonra 18 Ocak 532 tarihinde ancak kontrol altına alabildi. Ayaklanmadan sorumlu tutulan yaklaşık otuz bin kişi hipodromda idam edildi. Bu ayaklanma Bizans Tarihinde Nika Ayaklanması olarak geçmektedir.

Tulunoğulları Devleti Hükümdarı Humareveyh Öldürüldü (896)

Tulunoğulları Devleti hükümdarı Humareveyh Suriye’ye yaptığı bir sefer sırasında köleleri tarafından 32 yaşında 18 Ocak 896’da öldürüldü. O müsrifliğiyle tanınıyordu ve bu yüzden devletin mali durumu iyice sarsılmıştı. Onun ölümü Tulunoğulları Devleti’ni zor durumda bıraktı. Çünkü veliaht şehzadeler daha küçüktü. Bu yüzden devlet içerisinde çıkan iç karışıklıklar Tulunoğullarının sonunu hazırladı. 

Abbasi Halifesi Büveyhoğullarının Baskısından Kurtuldu (1060)

Arslan Besasri Büveyhoğullarının komutanıydı. Bağdat’ı ele geçirmiş İslam halifesini zor durumda bırakmıştı. Sultan Tuğrul bu duruma müdahale ederek halifeyi şii baskısından kurtardı. Kaçmak zorunda kalan Arslan Besasri 18 Ocak 1060 tarihinde yakalanarak öldürüldü.

Alman Ulusal Birliği Resmen Kuruldu (1871)

Bavyera kralı II. Ludwikg Versailles sarayında büyük bir törenle Alman hükümdarları ve bağımsız şehirleri adına, Alman imparatorluk tacını 18 Ocak 1871’de Prusya kralı I. Wilhelm’e sundu. Böylece Alman ulusal birliği resmen kuruldu ve ilan edildi.

Paris Barış Konferansı Toplandı (1919)

Yenilen devletlerin durumunu görüşmek ve yapılacak barış anlaşmalarının şartlarını belirlemek için 18 Ocak 1919’da 32 devletin katılımı ile Paris Barış Konferansı toplandı. Konferansta en etkin devletler İngiltere ve Fransa idi. Konferansta ilk olarak Milletler Cemiyeti konusu görüşüldü. Antlaşma şartları belirlenirken Wilson İlkeleri fazla dikkate alınmadı. Bu yüzden ABD uluslararası politikalarla ilgilenmeyi bıraktı.

ABD Senatosu Lozan Antlaşmasını Reddetti (1927)

Lozan Antlaşması ABD’de iç politika malzemesi haline getirilmişti. Antlaşma üzerindeki tartışmalar 1923 yılında başlamış ve 18 Ocak 1927 tarihine kadar devam etmişti. Bu tarihte senatoda yapılan oylamada 34’e karşı 50 oy ile Lozan Antlaşması reddedildi. Türkiye ABD’ye fazla bir tepki göstermedi.

Mısır ile İsrail Arasında 101. km Antlaşması İmzalandı (1974)

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin müdahalesiyle 4. Arap İsrail savaşı sona erdi. ABD Dışişleri Bakanı Kissinger’ın arabuluculuğu sonunda Mısır ile İsrail arasında 18 Ocak 1974’te Süveyş-Kahire yolunun 101. Kilometresinde İsrail’in Sina bölgesinden belli bir ölçüde geri çekilmesini sağlayan bir antlaşma imzalandı. Bu antlaşma iki devletin genelkurmay başkanları arasında imzalanmıştı. 

 

banner53
Yorumlar (0)
17
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?