Mora'da Müslüman katliamı yaşandı

Mora'nın Monevasia şehrinde Müslüman katliamı yaşandı, Hatay Türkiye yönetimine geçti.

Mora'da Müslüman katliamı yaşandı

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Erzurum Kongresi başladı, II. Meşrutiyet ilan edildi, Moro'da Müslümanlar katledildi.

ERZİNCAN’DA DEPREM OLDU

23 Temmuz 1784’te Erzincan'da meydana gelen depremde 5 bin kişi hayatını kaybetti. Tarihte bir çok depreme sebep olan Doğu Anadolu Fay Hattı’nın önemli depremlerinden biri 23 Temmuz 1784’te Erzincan’da gerçekleşti. Şiddeti 7,5 olarak tahmin edilen depremde o günün nüfusuna göre çok fazla sayılacak 5000 kişi öldü.

ERZURUM KONGRESİ BAŞLADI

23 Temmuz 1919’da Erzurum Kongresi yapıldı. Amasya Genelgesi'nde alınan karar gereği 23 Temmuz - 7 Ağustos 1919 tarihleri arasında Erzurum'da toplanan kongreye çoğunluğu işgal altındaki 5 doğu ili Trabzon, Erzurum, Sivas, Bitlis ve Van'dan gelen 62 delege katıldı. 2 hafta süren kongrede alınan kararlar Kurtuluş Mücadelesi'nde izlenen çizgide önemli ölçüde belirleyici oldu.

II. MEŞRUTİYET İLAN EDİLDİ

23 Temmuz 1908’de II. Meşrutiyet'in ilan edildi. İkinci Meşrutiyet Devri olarak bilinen dönem, 24 Temmuz 1908'de yeniden ilân edilmesiyle başlayan ve 5 Kasım 1922'de Osmanlı Devleti'nin tasfiyesiyle sona eren dönemdir. İkinci Meşrutiyetin ilanından sonra derhal seçimlere gidildi. Seçimlerin başlıca 2 partisi İttihat ve Terakki ile liberal görüşlü Ahrar Fırkası'ydı. Seçimleri İttihatçılar kazandı. Seçimlerin ardından oluşan yeni Meclis-i Mebusan 17 Aralık 1908'de çalışmalarına başladı.

MISIR’DA DARBE OLDU

23 Temmuz 1952’de Mısır'da Cemal Abdül Nasır liderliğindeki Hür Subaylar Hareketi Kral Faruk'u devirdi ve monarşiye son verdi. Kral Faruk'un yönetimine 23 Temmuz 1952'de gerçekleştirilen askeri darbeyle son verildi. Darbeden sonra Tümgeneral Muhammed Necib devlet baskani oldu.


MOSTAR KÖPRÜSÜ YENİDEN AÇILDI

23 Temmuz 2004’te Sırplar ve Hırvatların saldırıları sonucu yıkılan Mostar Köprüsü yeniden açıldı. Bosna-Hersek'te başlayan iç savaş sırasında Mostar Köprüsü'ne ilk saldırıyı 1992'de Bosnalı Sırplar düzenledi. 1993'te Hırvat tankları köprüye daha büyük bir zarar veren saldırılarını başlattı. Kasım ayının sonunda köprü tamamen yıkıldı. Dev taşları, Neretva Nehri'nin sularına gömüldü. Mostar Köprüsü, yüzyıllar boyunca Bosna'da hoşgörü ve kültürel çeşitliliğin sembolüydü. Şehrin Müslüman ve Hırvat kesimini, birbirine bağlıyordu. Köprünün yıkımı, Mostar'ın çok uluslu mirasının reddedilmesi anlamına geliyordu. Savaş sonrasında İngiliz güçleri yıkılan köprünün yerine geçici bir demir köprü yaptı. Mostar civarındaki diğer köprüler de tahrip edildiğinden, nehrin iki yakasını birleştiren tek yapı olarak bu köprü kaldı. Mostar Köprüsü' nün eski haline uygun olarak yeniden inşaası çalışmaları (TİKA) UNESCO ve Dünya Bankası'nın desteğiyle 1997'de başladı. Köprünün inşaatını Türk şirketi olan ER-BU üstlendi. Macar ordusundan dalgıçlar orijinal taşları nehir yatağından bulup vinçlerle çıkardı. Suyun içinde bozulmaya uğrayan taşlar yapıda kullanılamadığından orijinal taşların çıkarıldığı günümüzde kapalı olan taş ocağı tekrardan bu iş için açılıp aynı ocaktan çıkarılan taşlar köprünün yapımında kullanıldı. Orijinal modele sadık kalan şirket, köprünün temellerini de sağlamlaştırdı. 30 metre uzunluğundaki, 24 metre yüksekliğindeki köprünün kemerindeki çalışma Haziran 2002'de başladı. Kilit taşı Ağustos 2003'te yerine konuldu. İnşaatı tamamlanan Mostar Köprüsü, aralarında Türkiye' nin de bulunduğu çok sayıda devletin temsilcilerinin hazır bulunduğu bir törenle, İngiliz Prensi Charles tarafından 23 Temmuz 2004 tarihinde açıldı. Açılışı, çok sayıda televizyon ekibi naklen yayınla seyircilerine ulaştırdı. Mostar Köprüsü, eski Mostar şehriyle birlikte 2005 yılında Dünya Miras Listesi'ne eklendi.

HATAY’DA YÖNETİM TÜRKLERE DEVREDİLDİ

23 Temmuz 1939’da Hatay’da yönetim Türk Hükümetine devredildi.


Sri Lanka’da “Kara Temmuz Olayı” gerçekleşti. 27 Temmuz 1983


Sri Lanka hükümetinin 1972’de resmi dili Sinhalice, resmi dini de Budizm ilan etmesi üzerine ülke halkının yüzde 15’ini oluşturan Tamiller isyan ettiler. İsyanın bastırılmasından sonra Velupillai Prabhakaran tarafından Tamil Kaplanları örgütü kuruldu. Örgüt sivilleri hedef alan intihar saldırılarıyla adını duyurdu. Sri Lanka hükümeti Tamillerin yaşadığı bölgelere operasyonlar düzenleyerek aralarında çocuk ve kadınlarında bulunduğu 5000 Tamilliyi öldürdü. Tamil Kaplanları Kara Temmuz olarak bilinen bu olaylardan sonra eylemlerini daha da yoğunlaştırarak düzenledikleri intihar saldırılarında kadın ve çocukları kullandılar ve misilleme yaparak Hindistan cumhurbaşkanını öldürdüler.

Monevasia’da Müslüman katliamı yaşandı 23 Temmuz 1821

Mora isyanı sırasında Monevasia şehrini ele geçiren Rum çeteciler 3000 Müslüman’ı öldürdü, Türklerin yaşadığı mahalleleri ateşe verdi.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2010, 01:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER