banner39

Patrona Halil isyan etti

Mustafa Reşit Paşa sadrazam oldu, İtalya Trablusgarp'ı istedi, Yemen'de Cumhuriyet ilan edildi...

Tarihte bugün 28.09.2010, 10:02 28.09.2010, 10:02
Patrona Halil isyan etti

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Kanuni Sultan Süleyman İran seferine çıktı, Patrona Halil isimli bir hamam tellağı isyan çıkardı, Cemal Abdün Nasr öldü

Kanuni Sultan Süleyman Tebriz'de (1534)

Şah İsmail'den sonra yerine geçen oğlu Şah Tahmasb'ın doğuda sorunlar çıkarması üzerine Kanuni Sultan Süleyman İran seferine çıktı ve 28 Eylül 1534'te Tebriz'e girdi. Şah Tahmasb babasının durumuna düşmemek için Osmanlı ordusunun karşısına çıkmayarak İran'ın doğusuna çekildi.

Patrona Halil İsyanı (1730)

İstanbul'da devlet yöneticilerine karşı giderek tepkiler artmaya başladı. Sonunda 28 Eylül 1730'da Patrona Halil isimli bir hamam tellağının çıkardığı olay zamanında müdahale edilmeyince büyüyerek ihtilal halini aldı. Sadrazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa öldürüldü. Padişah III. Ahmet hükümdarlıktan çekilmek zorunda kaldı. On iki yıl süren Lale Devri sona erdi.

Mustafa Reşit Paşa Sadrazam Oldu (1846)

Tanzimat Fermanı'nın mimarı Osmanlı Devleti'nin hariciye nazırı Mustafa Reşit Paşa 28 Eylül 1846'da sadrazamlığa getirildi.

Louis Pasteur Öldü (1895)

Fransız kimya ve biyoloji bilgini Louis Pasteur 28 Eylül 1895'te öldü. Pasteur kuduz aşısı ve pastörizasyon usulünü geliştirmesiyle tanınır. Çalışmaları sırasında Sultan II. Abdülhamit'ten de destek görmüştür.

İtalya Trablusgarp'ı İstedi (1911)

Trablusgarp'ı sömürge haline getirmek isteyen İtalya uygun zamanı bekleyerek 28 Eylül 1911'de Osmanlı Devletine bir ültimatom verdi. Osmanlı Devleti'nden yirmi dört saat içinde Trablusgarp ve Bingazi'yi boşaltmasını istedi. Gerekçe olarak Trablusgarp'ın medeniyetten geri bırakılmış olmasını ve bölgedeki Hristiyanlara iyi davranılmadığını iddia etti.

Polonya Paylaşıldı (1939)

Almanya ve SSCB Moskova'da aralarında bir anlaşma imzalayarak Polonya'yı paylaştılar. Buna göre SSCB Polonya'nın doğusunu Almanya ise Varşova dahil batısını alacaktı.

Yemen'de Cumhuriyet İlan Edildi (1962)

Genel Kurmay başkanı Albay Abdullah Sallal darbe yaparak yönetimi ele geçirmişti. 28 Eylül 1962'de Yemen'de cumhuriyet ilan edildi. Fakat İmam El Bedr taraftarları ile ortaya çıkıp mücadeleye başlayınca Yemen'de iç savaş çıktı. Diğer Arap devletlerinin aksine Mısır Yemendeki cumhuriyet yönetimine destek verdi. Hatta Yemen'e asker gönderdi.

Cemal Abdün Nasr Öldü (1970)

Cemal Abdün Nasr eski yönetime karşı "Müslüman Kardeşler" (İhvan-ı Müslimin) örgütünün desteğini alarak giderek gücünü arttırdı. 1956'da büyük oranda yönetimi ele geçirdi. Bu tarihten sonra Müslüman Kardeşler örgütünün liderlerini sindirmek ve devre dışı bırakmak için her yola başvurdu. Hatta örgüt liderlerinden Seyyit Kutub tutuklandı ve sonra da idam edildi. Nasır tek partili sistemi getirerek kendisini ömür boyu cumhurbaşkanı seçtirdi. 28 Eylül 1970'te Kahire'de öldü.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü