banner15

Preveze Deniz Zaferi kazanıldı

Barbaros Hayrettin Paşa komutasındaki Osmanlı Donanması Haçlı Donanması'nı yendi, Girit alındı, Konya'da Bozkır isyanı çıktı...

Preveze Deniz Zaferi kazanıldı

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

I. Viyana Kuşatması gerçekleştirildi, Andrea Doria komutasında ortak bir Haçlı Donanması Preveze'de mağlup edildi...

I.Viyana Kuşatması (1529)

Kanuni Sultan Süleyman Alman seferine çıkmıştı. Ancak Almanlar Macarlar'ın başına geleni bildikleri için Osmanlı Ordusunun karşısına çıkmadılar. Budin'i alan Kanuni Sultan Süleyman Almanlar'a bir ders vermek için Avusturya'nın taht şehri Viyana üzerine yöneldi ve şehri 27 Eylül 1529'da kuşattı. Plan dahilinde bir kuşatma olmadığı için ağır toplar getirilmemişti ve kış yaklaştığı için kuşatma kaldırıldı.

Preveze Zaferi (1538)

Osmanlı Devletinin Akdeniz'de hakimiyet kurmaya başlaması başta Papalık olmak üzere, Kutsal Roma germen İmparatorluğunu ve Venediklileri çok rahatsız ediyordu. Fransa ve İngiltere'nin dışındaki donanma sahibi Avrupa devletleri Andrea Doria komutasında ortak bir Haçlı Donanması oluşturdular. Barbaros Hayrettin Paşa komutasındaki Osmanlı Donanması beş kat fazla olan Haçlı donanmasını beş saat içerisinde 27 Eylül 1538'de bozguna uğrattı. Haçlı donanmasından sağlam kalanlar akşam karanlığından yararlanarak kaçabildiler. Böylece en büyük Türk deniz zaferi kazanılmış oldu.

Girit Alındı (1669)

Yirmi beş yıldır alınamayan Girit Köprülü Fazıl Ahmet Paşa'nın serdar-ı ekrem olması ile alındı.Girit bütün Avrupa tarafından ortak savunuluyordu. Köprülü fazıl Ahmet Paşa üç yıllık bir uğraştan sonra Girit adasının merkezi Kandiye'yi 27 Eylül 1669'da teslim aldı.

İlk Demiryolu (1825)

27 Eylül 1825′ te açılan Stockton ve Darlington demiryolu dünyanın kamuya açık ilk buharlı tren yoludur. Tek bir lokomotifi olan bu yolun büyük bir bölümü atlar tarafından çekilerek geçiliyordu.

Konya Bozkır İsyanı (1919)

Millî Mücadeleye karşı ilk kıpırdanma hareketlerinden biri Bozkır'da meydana geldi. Bozkır'da ortaya çıkan olayın tertipleyicisi Bozkırlı Zeynelabidin ve arkadaşlarıdır. 27 Eylül 1919'da isyancılar topladıkları insanlarla Bozkır'a girerek jandarmaların silahlarını aldıktan sonra askerlik şubesinin depolarındaki silah ve cephaneleri de alarak isyanı başlattılar. İsyancılar ikna edilerek 4 Ekim 1919'da dağılmaları sağlandı.

Yemen'de Darbe (1962)

Babasının yerine tahta geçen Muhammed el Bedr'e karşı bir hafta sonra kendi görevlendirdiği genelkurmay başkanı Albay Abdullah Sallal tarafından darbe yapılarak tahtan uzaklaştırıldı. Yeni yönetim ülkeye cumhuriyet vaad ediyordu.

Ürdün İle Filistinliler Arasında Ateşkes (1970)

Ürdün'de bulunan Filistinliler ile Ürdün ordusu arasında iç savaş yaşanıyordu. Arap devletlerinin aracılığı ile Ürdün Kralı Hüseyin ve Arafat arasında 27 Eylül 1970'de ateşkes antlaşması imzalandı. Bu çatışma sırasında 15000 civarında insan ölmüş ve yaralanmıştır.

Hamza Yerlikaya Şampiyon Oldu (2000)

Sydney Olimpiyat Oyunlarında 85 kilo güreşçisi Hamza Yerlikaya olimpiyat şampiyonu olarak altın madalyanın sahibi oldu.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2010, 10:26
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48