banner39

Ruslar Afganistan'dan çekilmeye başladı

Tarihte bugün meydana gelen olaylar arasında İmam Cafer'in şehid edilmesi, Rusların Afganistan'dan çekilmesi, İttihatçıların tutuklanması, Sovyet yönetiminin Çekoslovakya'da darbe yapması var...

Tarihte bugün 10.03.2011, 15:10 10.03.2011, 15:10
Ruslar Afganistan'dan çekilmeye başladı

Dünya Bülteni-Tarih Servisi

Tarihte bugün gerçekleşen olaylar şöyle:

Altıncı İmam Cafer-i Sadık Şehit Oldu (765)

On iki imamın altıncısı olan Cafer-i Sadık hazretlerinin büyük dedesi Hz.Ali’dir. Kendisi din alimi olduğu kadar fen bilimlerinde de söz sahibi idi. Fen bilimleri alanında çığır açan bir çok İslam alimine hocalık ve önderlik yapmıştır. İmam-ı Azam Ebu Hanife’de kendisinden ders alanların en meşhurlarındandır. Ünü kısa sürede bütün İslam ülkesine yayılmış ve bu durumdan rahatsızlık duyanlar tarafından 10 Mart 765 tarihinde zehirletilerek şehit edilmiştir.

Pazar ve Ardeşen Rus İşgalinden Kurtuldu (1918)

Rusya’da Bolşevik ihtilali çıkması üzerine yeni oluşan yönetim I.Dünya Savaşından çekilme kararı almıştı. Yapılan antlaşma gereğince Ruslar işgal ettikleri yerlerden çekilirken 10 Mart 1918 tarihinde Pazar ve Ardeşen ilçelerinden de çekildiler.

İttihat ve Terakki partisi İleri gelenleri Tutuklanmaya başladı (1919)

Damat Ferit Paşa Hükümeti I.Dünya Savaşının yenilgisi nedeniyle sorumlu tutulan İttihat Ve Terakki Partisi ileri gelenlerini yargılamak için bir Divan-ı Harp oluşturdu. İttihat ve Terakki Partisinin ileri gelenlerinden yurtdışına çıkmamış olanlar 10 Mart 1919’da tutuklanmaya başladılar. İlk olarak yaklaşık altmış kişi tutuklandı.

Koçgiri Ayaklanması Nedeni İle Bazı İllerde Sıkıyönetim İlan Edildi (1921)

Koçgiri Ayaklanması nedeniyle TBMM Hükümeti, Elaziz, Erzincan, Divriği ve Zara bölgesinde 10 Mart 1921’de sıkıyönetim ilan edildi. Koçgiri isyanı üç aylık bir uğraş sonunda Nurettin Paşa komutasındaki merkez ordusu ve Topal Osman Ağa’nın Giresun alayı tarafından bastırıldı.

Martin Luther King'in katiline 99 yıl hapis cezası (10 Mart 1969)

Martin Luther King'in katili James Earl Ray, 99 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı. İngiltere Heathrow Havalimanında sahte pasaportla İngiltere’yi terk etmek isterken yakalanan Ray, kısa süre içinde ABD'ye iade edildi. Ray, King'in öldürülmesiyle suçlandı ve 99 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Martin Luther King,  şiddet karşıtı ve ırksal eşitlik görüşleriyle tanınmaktadır ve 1964 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazanmıştır.

İran-Irak Savaşı gündemi (10 Mart 1984)

Eylül 1980'den beri devam eden İran-Irak Savaşı'nda, Avusturya ve İsviçre'de, tedavi altında bulunan yaralı İran askerlerinin, yaralarının kimyasal silahtan meydana geldiği açıklandı. Öte yandan İran, Irak'ın Mecnun adasındaki çarpışmalarda yine kimyasal silah kullandığını ve 400 İranlı askerin yaralandığını bildirdi. Körfez Ülkeler İşbirliği Konseyi'ne üye altı ülkenin Dışişleri Bakanları, İran - Irak savaşına barışçı yeni çözümler bulabilmek amacıyla, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da toplandı.

Afganistan'da Sovyet askerlerinin çekilmesi süreci başladı (10 Mart 1988)

Afganistan Dışişleri Bakanı Abdül Vekil düzenlediği basın toplantısında, Sovyet kuvvetlerinin geri çekilmesi konusunda uzun vadeli bir takvim üzerinde anlaşma sağlanmasına rağmen ortaya bir çok sorun çıkarıldığını kaydederek, dört maddeli BM barış planı çerçevesinde Sovyet askeri yardımının durdurulması ve Kabil'de mücahitlerin de katılacağı bir koalisyon hükümeti kurulması yönündeki talepleri reddettiklerini açıkladı.

Michael Gorbaçov 8 Şubat 1988 tarihinde Sovyet ordusunun on ay içinde Afganistan topraklarından çekileceğini açıklamıştı. Gorbaçov’un bu açıklamasıyla, 1979’un Aralık ayından 1988 Şubat’ına kadar süren yaklaşık dokuz yıllık savaş boyunca Sovyetler tam bir hezimete uğradı. Savaş sırasında Afganistan’da öldürülen Sovyet askerlerinin sayısının 15 bin ila 30 bin arasında olduğu ve 1000’den fazla Sovyet tankının tahrip edildiği belirtilmektedir.

SSCB’nin Çekoslovakya’da Darbe Yaptı(1948)

SSCB Çekoslovak hükümetinde yer alan bakanlarının çoğunun komünistlerden olmaması nedeniyle rahatsızlık duyuyordu. SSCB Çekoslovakya’nın durumunu iyice netleştirmek için müdahale etti ve baskı ile 11 bakanı değiştirttiler. Cumhurbaşkanı Dr.Beneş’in itirazı hiç dikkate alınmadı. Bu kriz sırasında Çekoslovakya’nın kurucusu olan Thomas Masaryk’in oğlu Dış İşleri Bakanı Jan Masaryk 10 Mart 1948 tarihinde kendisini dördüncü katın penceresinden atarak intihar etti. SSCB’nin bu müdahalesi ‘’Çekoslovak Darbesi’’ olarak adlandırılmış ve SSCB’nin yayılmacılığına karşı batı dünyasının tedbir alma çalışmalarına neden olmuştur.

Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?