Sadabad Paktı imzalandı

İtalya'nın Habeşistan'a saldırması üzerine Türkiye komşularıyla saldırmazlık anlaşması yaptı.

Sadabad Paktı imzalandı

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

HÜNKAR İSKELESİ ANTLAŞMASI YAPILDI

8 Temmuz 1833’de Osmanlı Devleti ile Rusya arasında imzalanmıştır. Mısır valisi Mehmet Ali Paşa’nın isyan etmesi üzerine II.Mahmut Rusya’ya yakınlaşmış ve İngiliz ve Fransızların karşı çıkmalarına rağmen Hünkar İskelesi Antlaşması’nı imzalamıştır. Antlaşmaya göre Ruslar boğazlardan geçiş hakkı elde etmiş Boğazlar Meselesi böylelikle uluslararası bir meseleye dönüşmüştür.

SADABAT PAKTI İMZALANDI


8 Temmuz 1937’de İtalya’nın Habeşistan’ı işgali üzerine Türkiye, İran, Afganistan,Irak arasında saldırmazlık antlaşması imzalandı. Zamanla pakt, ABD’nin SSCB’ye karşı oluşturduğu sınır bloğuna dönüştürülmüş, İran İslam Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra yürürlülükten kaldırılmıştır.

MİLLET PARTİSİ KAPATILDI


8 Temmuz 1953’de İrtica faaliyette bulunduğu gerekçesiyle Millet Partisi kapatıldı ve mal varlığına el kondu. Fevzi Çakmak, Osman Bölükbaşı, Enis Akaygen ve Prof Dr Hikmet Bayur tarafından 1948’de kurulan parti, 1950 seçimlerinde 3.1 oy oranıyla sadece Kırşehir’den Osman Bölükbaşı’nı meclise gönderebilmiştir.

RP-DYP GÜVENOYU ALDI, REFAHYOL DÖNEMİ BAŞLADI


8Temmuz 1996’da Necmettin Erbakan’ın başbakanlığında 54. Hükümet 265’e karşı 278 oyla güvenoyu aldı. Refahyol bir senelik hükümeti döneminde Çekiç gücü kaldırmış, memura yüzde 50 zam yapmış ve D-8 projelerine imza atmıştır.

SUDAN HAVAYOLLARINI AİT YOLCU UÇAĞI DÜŞTÜ


8 Temmuz 2003’de Sudan Havayolları'na ait Boeing 737 tipi Uçak, Hartum'a giderken Sudan limanında düştü. 104 yolcu ve 11 mürettebatın öldüğü kazada sağ kurtulan te k kişi 2 yaşındaki bir çocuktu.

SÜPER EMEKLİLİK YASASI YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

8 Temmuz 1987’de meclis Süper eneklilik yasası çıkardı. SSK’dan emekli olacak işçiler için Turgut Özal zamanında 30-40 yıllık birikimlerini devlete verecek olan ve bu zamana kadar yüksek pirim ödemiş işçiler daha yüksek bir emekli maaşı alabileceklerdi. o zamanın parası ile kolundaki bileziklerini bozdurup 5'er milyon yatıran vatandaşların umudu yasanın "eşitliğe aykırı" diye iptal edilmesi ile suya düştü.Sonuç : sistem elde patladı. Binlerce işçi mağdur oldu


 

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2010, 07:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER