banner39

Şah İsmail'in Yavuz'dan son isteği

Şah İsmail'in, Yavuz Sultan Selim'e "savaşmayalım" isteği Sultan'dan da kabul görmüş.

Tarihte bugün 15.10.2018, 16:07 17.10.2018, 07:17
Şah İsmail'in Yavuz'dan son isteği

İsmail Çal-Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Yavuz Sultan Selim hiç kimsenin beklemediği bir şekilde Memluk devletine son vermişti. Çünkü Memluk Devleti yıkılmaz, yenilmez bir devlet olarak görülüyordu. En önemli başarıları o güne kadar kimsenin yapamadığını yapıp Moğolları 1260’da Ayn-ı Calut savaşında durdurmuşlardı. Ayrıca onları koruyan Sina çölünü geçmek büyük cesaret ve güç isteyen bir işti. Yavuz Sultan yenilmez denilen Memluk Devletini yendi, aşılmaz denilen çölü aştı.

İki yüz elli yıllık koskoca Memluk Devletinin bir anda tarih sahnesinden silinmesi Şah İsmail’i büyük endişeye sevk etti. Çaldıran savaşında kendisi Osmanlı’nın gücünü Memluk devletinden önce test etmişti. Yavuz Sultan Selim’in kendi üzerine geleceğini tahmin ediyor ve bu durumdan kurtulmanın yollarını arıyordu. Esasen Şah İsmail bu düşüncesinde haklı idi. Mısır işini halleden Yavuz Sultan Selim doğuda artık sorun bırakmak istemiyordu. Hatta Çaldıran savaşından sonra Şah İsmail’in barış tekliflerini bu yüzden reddetmişti. Şah İsmail Yavuz Sultan Selim Mısır seferinden dönerken Şam’a elçilerini ve hediyelerini gönderdi. Gönderdiği mektupta adeta yalvarıyordu. Kısaca Mektubunda :

-‘’Sen birçok belde ve tebaya malik oldun; bilhassa Mısır’ı almakla Hadim-i Haremeyn-i Şerifeyn ünvanını aldın. Şimdi sen arzın İskender’isin ; aramızda geçen geçmiştir ;bir daha avdet etmez ; sen memleketine git, ben de memleketime gideyim ; aramızda Müslümanların kanlarını dökmeyelim, arzun ve maksadın ne ise onu ben yerine getiririm.’’(1) diyordu.

Yavuz Sultan Selim Şah İsmail’in sözlerine güvenmedi. Fakat asker yorgun olduğu için o tarafa yönelmedi ama tedbiri de elden bırakmadı. Vezir-i azam Piri Mehmet Paşa’yı hem gözdağı vermek hem de kontrol için sınır bölgesine yolladı. Piri Mehmet Paşa Fırat boylarında bir süre kaldı birkaç kale aldı fakat Şah İsmail hiç ortalarda görülmedi. Bunun üzerine veziriazam aldığı emir doğrultusunda ordusu ile birlikte İstanbul’a doğru yola çıktı ve Edirne’de padişah’ın yanına ulaştı.

(1)Osmanlı Tarihi (Ord.Prof. İ.H.Uzunçarşılı, cilt II, sahife 296)

banner53
Yorumlar (4)
Ferit 10 yıl önce
yavuz adeta yalnis yapti savasarak ne kazandi hic bisey Yavuzun zalim hukmudar oldugu ceailer isyani ile de biliniyor.O bir tuk kanin>musluman kanini akitdi
sefevi 8 yıl önce
bu yazilar yalan sah ismayil hec kese yalvarmayib. yavuz selim korkusundan savasmayib sah ismayilla
Ramin 9 yıl önce
eger zamaninda iki kurt sefevi ve osmanli bir birilerinin kirtlaklarina yapismayi birakip dusmanlarin kirtlaklarindan tutsalardi indi dunyada --- batiyi TURKIYE--- doguyu ise doguyu ise AZERBAYCAN idare edirdi
Yavuz Selim 2 yıl önce
Sefevi rumuz lu arkadaş yavux sultan selim şah ismaili yendi mektupta gerçek
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?