banner15

Serbest Cumhuriyet Fırkası kuruldu

Tarihte bugün gerçekleşen olaylar arasında,Serbest Cumhuriyet Fırkası'nın kurulması, Savaş suçlarını içeren Cenevre Sözleşmesinin imzalanması var..

Serbest Cumhuriyet Fırkası kuruldu

Tarih Dosyası / Dünya Bülteni

Osmanlı Ordusu II.Mohaç Savaşını Kaybetti (1687)

Osmanlı ordusu 1526 yılında Macaristan ordusunu yok ettiği yerin yakınlarında 12 Ağustos 1687 tarihinde Avusturya ile yaptığı savaşı kaybetti. Kanuni Sultan Süleyman burada Macar ordusunu yok etmişti. Ne tesadüftür ki Sadrazam Süleyman Paşa aynı yerde mağlup oldu.

Ruslar Hotin Önünde Yenildiler (1769)

1768-17774 Osmanlı-Rus savaşı sırasında Ruslar stratejik önemi dolayısı ile birkaç defa Hotin’i alma girişiminde bulundular.  Rus ordusuna 12 Ağustos 1769 tarihinde Hotin’de bulunan askerlerin komutanı Ahıskalı Hasan Paşa, taarruz ederek Rusları gafil avladı. Ancak ilerleyen günlerde Osmanlı Ordusu’nun kötü yönetilmesi Hotin’in cephanesi ile birlikte Rusların eline geçmesine neden oldu.

Cumhuriyetin İlk İşçi Örgütlerinden Olan Amele Teali Cemiyeti Kuruldu (1924)

İstanbul’un belli başlı işçi örgütleri bir araya gelerek 12 Ağustos 1924 tarihinde, Amele Teali Cemiyeti’ni kurdular. Bu cemiyet, önceki işçi teşekküllerinden çok daha örgütlü ve faaldi. Emekçi adında bir gazete çıkaran Amele Teali Cemiyeti aynı zamanda bünyesindeki sanatçıları da örgütleyerek Amele Sahnesi adı altında tiyatro gösterileri de düzenliyordu. İktidara yakınlığı ile bilinse de Takrir-i Sükun Yasasından nasibini almış ve 1928 yılında kapatılmıştır.

 Serbest Cumhuriyet Fırkası Kuruldu (1930)

Mustafa Kemal’in isteği ile yakın arkadaşlarından Fethi Bey (Okyar) 12 Ağustos 1930 tarihinde liberal eğilimli Serbest Cumhuriyet Fırkası kuruldu. Fethi Bey Anadolu’nun bir çok yerini dolaşarak mitingler düzenledi. Fakat partinin kuruluşundan çok kısa süre sonra kurucusu tarafından feshedilerek kapatılması akıllarda bir çok soru işareti bıraktı. http://www.dunyabulteni.net/?aType=haber&ArticleID=170524

Savaş Suçlarını İçeren Cenevre Sözleşmesi İmzalandı (1949)

12 Ağustos 1949 tarihinde Cenevre’de daha önceki üç sözleşme ve bu sözleşmelerin eksiklikleri tamamlanarak yeni bir sözleşme imzalandı. Bu sözleşmede savaş esirlerine yapılacak muameleler ve savaş sırasında sivillerin korunmasına yönelik hükümler getirildi. Bu hükümler uluslar arası alanda geçerli olacaktı.

Japon Havayollarına Ait Uçak Düştü 520 Kişi Öldü (1985)

Japon Havayollarına ait bir yolcu uçağı iç hat seferi sırasında, 12 Ağustos 1985 tarihinde Ogura dağına düştü. Bu kazada 520 kişi hayatını kaybetti.

Rusya’ya Ait Kurks Adlı Nükleer Denizaltı Battı (2000)

SSCB’nin dağılmasından sonra inşa edilmiş olan Kurks adlı nükleer denizaltı, 12 Ağustos 2000 tarihinde Barets Denizinde ki bir eğitim sırasında aniden oluşan patlamalarla battı. Kazada 118 mürettabat hayatını kaybetti. Hatta bu mürettabattan bir kısmının kazadan çok sonra kurtarılmayı bekleyerek öldükleri iddia edildi.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2011, 10:05
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35