banner39

Tarihte bugün (31 Mart): Paris'in sembolü Eyfel Kulesi yapıldı

Tarihte bugün yaşanan olaylar arasında; Paris’in sembolü Eyfel Kulesinin yapılması, Büyük devletlerin Osmanlı Devletine karşı ortak politika belirlemesi, Japonya'nın kapılarını sömürgecilere açmak zorunda kalması var..

Tarihte bugün 31.03.2020, 07:19 31.03.2020, 07:38
Tarihte bugün (31 Mart): Paris'in sembolü Eyfel Kulesi yapıldı

Tarih Dosyası / Dünya Bülteni

GÜNÜN OLAYI  

Paris’in Sembolü Eyfel Kulesi Yapıldı (1889)

Paris’te Fransız İhtilalinin 100.yıl dönümü münasebetiyle çelik bir kule inşa edildi. Yapımı 26 ay süren ve yüksekliği 300 metre olan Eyfel Kulesi 31 Mart 1889’da açıldı. Fransız mühendis Gustaw Eifel kulenin yapımı için 12 bin metal parça, 2,5 milyon perçin, 7 bin ton kaliteli dövme demir kullandı. Paris’te inşa edilen bu kule zamanla Fransa’nın sembolü haline gelmiştir.

GÜNÜN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLARI

Japonya Kapılarını Sömürgecilere Açmak Zorunda Kaldı (1854)

Japonya XIX. yüzyıla kadar ağırlıklı olarak dış dünyaya kapalı bir politika izliyordu. Afyon savaşları sonunda Çin kapılarını açan batı gözünü Japonya’ya dikti. Abd 1853 yılında Japonya’yı tehdit ederek kapılarını kendilerine açmasını istedi. Sonunda Japonlar ABD’nin isteklerini kabul ederek 31 Mart 1854’de bir antlaşma imzaladı. Bu antlaşma ile Japonlar iki limanını ticarete açmayı ve ABD’nin konsolos bulundurmasını kabul etmişlerdi. Batılılar Çin’in arkasından Japonya’yı sömürge nüfuz bölgesi içerisine almışlardı. Fakat Japonlar sömürgeciler karşısında çaresiz kalmadılar. Onlara karşı koyabilmek için bilim ve teknikte onların seviyesinde olmak gerektiğini erken tespit ettiler.

Büyük Devletler Osmanlı Devletine Karşı Ortak Politika Belirledi (1877)

Balkan sorununu bahane eden büyük devletler Osmanlı Devletinin iç işlerine karışmanın yollarını arıyorlardı. İstanbul Konferansında istediklerini alamayınca Londra’da aralarında bir toplantı yaparak ortak politika belirlediler. Bu toplantı sonucunda 31 Mart 1877’de Londra Protokolünü imzaladılar. Böylece Rusya istediğini elde etmiş Osmanlı Devletine Paris Antlaşması ile getirilen garantiyi kaldırmıştı ve batı dünyasının desteğini kendi arkasına almıştı.

Dalai Lama Hindistan’a Sığındı (1959)

Çinliler Tibet’i hakimiyet altına almaya çalıştılar. Tibet halkı Çinlilerin yönetimi altına girmek istemedi Bazı bölgelerde Çin’e karşı ayaklanma çıktı. Bu ayaklanmaları bastırmak için Çinliler Dalai Lama’yı kullanmak istediler. Dalai Lama bunu kabul etmeyince Çinliler onu ele geçirmek iç,in harekete geçti. Dalai Lama bu durum üzerine 31 Mart 1959 tarihinde Hindistan’a sığındı.

I.Milliyetçi Cephe Hükümeti Görevine Başladı (1975)

TBMM’de milletvekili bulunan sağ eğilimli AP, MSP, MHP ve CGP arasında Süleyman Demirel başbakanlığında bir koalisyon hükümeti kuruldu. I.Milliyetçi Cephe olarak adlandırılan bu hükümet 31 Mart 1975’te görevine başladı.

Miloseviç Göz Altına Alındı (2001)

Sırbistan ve eski Yugoslavya devlet başkanı Slobodan Miloseviç’in evi 31 Mart 2001 tarihinde kuşatıldı. Hakkında ki yolsuzluk iddiaları nedeniyle kuşatmanın ertesi günü 1 Nisan 2001 tarihinde sabaha karşı teslim alındı. Daha sonrada hakkında ki savaş suçları nedeniyle uluslar arası Adalet Divanına sevk edildi.

1727 Fizikçi, matematikçi ve ilahiyatçı Isaac Newton, öldü.

1848 Margaret ve Kate Fox adlı iki kardeş, ruhlar dünyasıyla ilişki kurduklarını iddia ederek, ilk profesyonel medyum oldular.

1889 Fransız Devrimi'nin 100. yılı için yapılan Eiffel Kulesi açıldı.

1917 ABD, Virgin Adaları'nı Danimarka'dan 25 milyon $'a satın aldı.

1918 Yaz saati uygulamasına ilk kez ABD'de başlandı.

1921 II. İnönü Savaşında Türk ordusunun karşı taarruzu başladı.

1925 Şeyh Sait ayaklanmasının olduğu bölgede, verilen idam cezalarının temyizsiz infazı hakkındaki kanun kabul edildi.

1964 Brezilya'da askeri darbe oldu.

1975 I. Milliyetçi Cephe Hükümeti (39. Hükümet), Süleyman Demirel başkanlığında kuruldu.

1990 İstanbul Film Festivalinde yer alan Yusuf Kurçenli'nin Karartma Geceleri filmi, kurul tarafından yasaklandı.

2005 Makemake adı verilen cüce gezegen, Michael E. Brown ve ekibi tarafından keşfedildi.

2015 Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz İstanbul Çağlayan'daki makam odasında DHKPC'li teröristler Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol tarafından şehit edildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?