Tarihte bugün (8 Aralık): Japonya'ya savaş açıldı

SSCB bugün sona erdi, ABD ve İngiltere bugün Japonya'ya savaş açtı, İstanbul'da İstiklal Mahkemeleri kuruldu.

Tarihte bugün (8 Aralık): Japonya'ya savaş açıldı

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Tarihte bugün meydana gelen önemli olaylardan bazıları şöyle:

1863 - Şili’nin başkenti Santiago’da bulunan Iglesia de la Compania kilisesinde büyük bir yangın çıktı. Yangın neticesinde yaklaşık 2000 kişi öldü. Şili tarihinde acı bir hatıra bırakan bu olay için bölgede bir anıt inşa edilmiştir.

1923 - Milli Mücadele döneminde TBMM kararlarına karşı çıkanları yargılamak için 8 Aralık 1923’te İstanbul’da İstiklal Mahkemeleri kuruldu. İstiklal Mahkemelerinin kuruluş amaçlarından bir diğeri de inkılaplara karşı çıkanların yargılamak ve cezalandırmaktır.

1941 - Japon Hava Kuvvetlerine ait 350 civarındaki uçak ABD’nin Hawai’de bulunan Pearl Harbour askeri üssünü 7 Aralık 1941’de yerle bir etti. Bu bombardımandan sonra 8 Aralık 1941’de Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere, Japonya’ya savaş ilan ettiler.

1954 - Türkiye'deki tüm su kaynaklarının planlanması, yönetimi, geliştirilmesi ve işletilmesinden sorumlu olarak 8 Aralık 1954’te kurulmuştur. Ayrıca diğer bir amacı da yerüstü ve yeraltı sularının tek ve çok amaçlı kullanımı, toprak erozyonunun ve taşkın zararlarının önlenmesidir. Yani DSİ’nin temel amacı var olan su kaynaklarının en akılcı şekilde kullanımını sağlamaktır.

1955 - Başbakan Menderes’in istifası üzerine Cumhurbaşkanı Celal Bayar Menderes’i tekrar hükümeti kurmakla görevlendirdi. Menderes’in oluşturduğu yeni kabine 8 Aralık 1955’te TBMM ‘den 58 ret oyuna karşı 398 oyla güvenoyu aldı.

1991 - Belovejskaya Puşşa'da bir araya gelen Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Beyaz Rusya Bağımsız Devletler Topluluğu'nun oluşturulması anlaşmasını 8 Aralık 1991 imzalayarak Sovyetler Birliği'ne resmen son verdiler. Bağımsız Devletler Topluluğuna  Baltık Devletleri ve Gürcistan hariç, tüm eski Sovyetler Birliği Cumhuriyetleri bu anlaşmayı imzalayarak katıldılar.

1994 - Demokrasi Partisinin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılması ve altı DEP milletvekilinin tutuklanması ile başlayan DEP Davası, 8 Aralık 1994'te sonuçlandı. Mahkeme sonunda tutuklu bulunan altı DEP milletvekilinden Diyarbakır milletvekilleri Hatip Dicle ve Leyla Zana ile Şırnak milletvekilleri Orhan Doğan ve Selim Sadak, Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından 15'er yıl ağır hapis cezasına çarptırıldılar ve karar Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından da onandı.

1996-  Kuzey Irak'taki Zap kampına giden  Refah Partisi Van Milletvekili Fethullah Erbaş, İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Akın Birdal ve Mazlum-Der İzmir Şube Başkanı Halit Çelik'e PKK, rehin tuttuğu 6 askeri , 8 Aralık 1996’da teslim etti.

2000- Uluslararası Halter Federasyonunun Atina'daki kongresinde ilk kez bir sporcu olarak Naim Süleymanoğlu asbaşkanlığa seçildi.

2015- ABD'de Cumhuriyetçilerin başkan aday adaylarından Donald Trump, göçmen ya da turist olarak ülkeye girmek isteyen Müslümanların alınmaması çağrısı yaptı.

2016- Kamuoyunda "Kozmik Oda" olarak anılan soruşturmayı yürüten, FETÖ'ye yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan eski Ankara Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili tutuklandı.

2016- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'de rejimin, sivillerin tahliyesi amacıyla Halep'teki askeri operasyonlarına ara verdiğini açıkladı.

2016- Oya Baydar, "Sıcak Külleri Kaldı" adlı romanıyla 2016 Türk-Fransız Edebiyat Ödülü'nü Paris'te düzenlenen törenle aldı.

2018- Hollanda'da "sarı yelekliler" yoğunluklu olarak Lahey, Amsterdam ve Rotterdam kentlerinde toplanarak hükümetin istifasını istedi.

2018- 1960'lı yıllarda yurt dışına kaçırılan "Çingene Kızı" mozaiğinin ABD'den Gaziantep'e getirilen 12 parçası, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un da katıldığı törenle Zeugma Mozaik Müzesi'nde ziyarete açıldı

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2020, 10:27
banner53
YORUM EKLE

banner39