Tarihte bugün: İngiltere Osmanlı gemilerine el koydu

Tarihte bugün yaşanan olaylar arasında; Kristof Kolomb’un Atlas Okyanusuna açılması, İngiltere’nin Osmanlı Devleti için inşa edilen gemilere el koyması, Büyük Samsun yangını, İdam cezasının kaldırılması var...

Tarihte bugün: İngiltere Osmanlı gemilerine el koydu

Dünya Bülteni - Tarih Dosyası

GÜNÜN OLAYI

İngiltere Osmanlı Devleti İçin İnşa Edilen Gemilere El Koydu (1914)

Osmanlı Devleti I.Dünya savaşı öncesi İngiltere’ye gemi siparişi vermişti. İngiltere savaşın başlaması üzerine 3 Ağustos 1914 tarihinde Sultan Osman I ve Reşadiye adı verilen savaş gemilerine el koydu. Osmanlı Devleti ise aynı tarihlerde Çanakkale Boğazını mayınlamaya başladı. Almanya ise Fransa’ya savaş ilan etti.

GÜNÜN ÖNEMLİ OLAYLARI

Kristof Kolomb Atlas Okyanusuna Açıldı (1492)

Kristof Kolomb 3 Ağustos 1492 tarihinde üç gemi ile İspanya’nın Palos limanından Hindistan’ı keşfetmek amacıyla Atlas Okyanusuna açıldı. İlk olarak Portekiz kralına başvurmuş ondan destek alamayınca İspanya kral ve kraliçesine müracaat etmişti. İspanya krallığı tarafından emrine üç adet gemi verildi. Kristof Kolomb Amerika’yı keşfetti ancak buranın yeni bir kıta olduğunu anlayamadı. Ömrünün son yıllarını terk edilmiş ve unutulmuş olarak sefalet içerisinde  geçirdi.

İran’ın En Büyük Şehri Tebriz Alındı (1725)

İran’da iç karışıklıkların baş gösterdiği bir dönemde Osmanlı ordusu harekete geçti. Güney ve Kuzey Azerbaycan topraklarının büyük bölümü ele geçirildi. Hatta İran’ın o dönem en büyük kenti olan Tebriz 3 Ağustos 1725 yılında alındı. Ancak Nadir Han’ın ortaya çıkışı ile işler tersine dönmeye başladı.

Büyük Samsun Yangını (1869)

Samsun’da 3 Ağustos 1869 tarihinde büyük bir yangın çıktı. Yangın uzun süre söndürülemedi. Şehrin merkezinde çıkan yangında 415 ev yanmıştı.

Orduda Büyük Bir Tasfiye Yapıldı ‘’Eminsu Olayı’’(1960)

27 Mayıs İhtilalinin arkasından çıkarılan bir kanun ile 3 Ağustos 1960 tarihinden itibaren 235 general ve 5000’e yakın subay emekliye sevk edildi. Buna gerekçe olarak subayların gençleştirilmesi, rütbe enflasyonunun önlenmesi, kadro fazlalığının giderilmesi ve orduda rütbe sıralamasının yeniden kurulması gösterilmişti. Bu olayın EMİNSU olarak adlandırılmasının nedeni emekliye sevk edilen  subayların kurduğu Emekli İnkılap Subayları Derneği’nin kısaltması olmasındandı.

İdam Cezası Kaldırıldı (2002)

AB uyum yasaları çerçevesinde TBMM tarafından 3 Ağustos 2002 tarihinde kabul edilen 4771 nolu kanun ile idam cezası kaldırıldı. Böylece Abdullah Öcalan’a verilen idam cezasının uygulanma durumu ortadan kalkmış oldu.

Makarios Öldü (1977)

Bağımsız Kıbrıs Cumhuriyeti’inin ilk cumhurbaşkanı olan Başpiskopos Makarios 3 Ağustos 1977 tarihinde öldü. Enosis için büyük çaba sarfetmiş ancak başarılı olamamıştı.

GÜNÜN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLARI 

1071- Selçuklu orduları, Sanduk Bey komutasında; Bizans İmparatoru Roman Diyojen’in Malazgirt ve Ahlat’a gönderdiği kuvvetleri geri çekilmeye zorladı ve daha sonra Karahas’ta meydana gelen savaşta Bizans güçlerini dağıttı.

1924- Üzerlerinde ‘’Türkiye Cumhuriyeti’’ yazısını taşıyan bronz 10 kuruşluk paralar tedavüle çıktı.

1948- Türkiye Serbest Güreş Milli Takımı, Londra Olimpiyatları’nda birinci oldu.

1954- Ünlü Fransız yazar Colette, 81 yaşında öldü.

1955- Samuel Beckett’in oyunu ‘’Godot’u Beklerken’’, ilk kez Londra’da sahnelendi.

1957- Tiyatro ve sinema sanatçısı Talat Artemel, 56 yaşında öldü. 

1988- Sovyetler Birliği, Kızıl Meydan’a inen Alman pilot Mathias Rust’u serbest bıraktı.

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2018, 12:27
YORUM EKLE

banner33

banner37