Tarihte bugün: Köprülü Mehmet Paşa İle Köprülüler Dönemi Başladı

Tarihte bugün yaşanan önemli olaylar arasında; Köprülü Mehmet Paşa İle Köprülüler Dönemi'nin Başlaması, Edirne Antlaşması'nın İmzalanması,Mısır Ve Sudan’ın İngilizler Tarafından İşgal Edilmesi Var.

Tarihte bugün: Köprülü Mehmet Paşa İle Köprülüler Dönemi Başladı

GÜNÜN OLAYI 

Köprülü Mehmet Paşa İle Köprülüler Dönemi Başladı (1656) 

Osmanlı Devletinin en sıkıntılı dönemlerinden birinde Köprülü Mehmet Paşa bir kurtarıcı olarak göreve çağrıldı. Şartları kabul edilen Köprülü Mehmet Paşa 15 Eylül 1656’da göreve başladı. Böylece 27 yıl süren Köprülüler dönemi başlamış oldu. Devlet bu dönemde tekrar eski güç ve kudretine kavuştu. Ancak Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın Viyana macerası güzel bir döneminde sonu oldu.

GÜNÜN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLARI

Edirne Antlaşması İmzalandı (1829)

Osmanlı Devleti’nin içinde bulunduğu durumu kaçırmak istemediler. Çünkü Osmanlı Devleti ordusunu kaldırmış (vaka-i hayriye), donanması yakılmış (Navarin baskını) bir durumda idi. Rusların karşısında fazla dayanamayan Osmanlı Devleti 15 Eylül 1829’da Edirne Antlaşmasını imzaladı. Bu antlaşma ile Yunanistan’a bağımsızlık verildi.

Mısır Ve Sudan’ı İngilizler İşgal Etti (1882)

1882 Yılında Mısır ve Sudan’da ayaklanmalar çıktı. Bölgedeki kargaşa ortamını bahane eden İngiltere Mısır ve Sudan’ı işgal etti. Bunun bir işgal olmadığını sadece bölgedeki güvenliği sağlama amaçlı geçici bir müdahale olduğunu ilan etti.Ancak bunun böyle olmadığını ilerleyen zaman gösterecek ve İngiltere bölgeden bir daha çıkmayacaktır.

Bakü Muharebesi (1918)

Enver Paşa’nın kardeşi Nuri Paşa’nın komutasındaki Kafkas İslam ordusu Azerbaycan’ın yardım isteği üzerine 15 Eylül 1915’de Bakü’ye girdi. Bu ordunu askerlerinin bir kısmı daha sonra 15.Kolordu komutanı Kazım Karabekir’in emrine girmiştir.

Folke Bernadotte’nin Filistin Raporu (1948)

BM temsilcisi Folke Bernadotte 15 Eylül 1948’de tarafları uzlaştırmaya yönelik hazırladığı planı BM’ye sundu. Raporda İsrail’in tanınmasından ve Kudüs’ün tarafsız kent haline getirilmesinden bahsediyordu. Tarafların kabul etmesi zor görünen bu rapordan iki gün sonra Folke Bernadotte Yahudi teröristler tarafından öldürüldü.

Limni Sorunu (1983)

Yunanistan Lozan Antlaşmasına aykırı bir şekilde Limni adasını askeri bir üs haline getirmeye çalışıyordu. Bu amacını gerçekleştirmek içinde dış destek bulmak için NATO’yu kullanmaya çalışıyordu.Bu amaçla 15 Eylül 1983’de Yunan hükümetinin ‘’Limni’nin yer almadığı hiçbir NATO tatbikatına katılmayacağız’’ açıklaması soruna yeni bir boyut kazandırdı.

Manisa Etnografya Müzesi'nde Soygun (2002)

15 Eylül 2002’de Manisa Etnografya Müzesi'nden değeri oldukça yüksek olan Eros ve Maryas heykelleri çalındı. Daha sonra soygunun müze çalışanlarından bazı kişilerinde içinde bulunduğu bir ekip tarafından gerçekleştirildiği ortaya çıkarıldı.

1868-Tulunoğlu Ahmet vali vekili olarak atandığı Mısır’a geldi.

1910- Osmanlı Sosyalist Fırkası kuruldu.

1916- Savaşta ilk tank, İngiliz birlikleri tarafından, Birinci Dünya Savaşı sırasında, Fransa’nın Somme yöresinde kullanıldı.

1923- Lozan Antlaşması uyarınca Edirne’ye bağlı Karaağaç istasyonu Yunanlılar’dan teslim alındı.

1923- Türkiye’de ilk yüzme yarışı, Galatasaray Kulübü’nce İstanbul-Büyükada’da düzenlendi.

1928- İskoç bakteriyolojist Alexander Fleming, pek çok zararlı bakteriyi yok edebilen ‘’küf’’ü bularak, ‘’penicillium notatum’’ adını verdi.

1929- Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birliği’nin ilk sergisi Ankara’da açıldı.

1949- Seçimleri kazanan Konrad Adenauer, Federal Almanya’nın ilk şansölyesi oldu.

1955- Türk Parasının Kıymetini Koruma hakkındaki kararname yürürlüğe girdi.

1961- Yassıada Mahkemesi, kapatılan DP’nin 15 üyesi hakkında ölüm, 32 üyesi hakkında müebbet hapis cezası verildiğini açıkladı.

1971- Greenpeace (Yeşilbarış) çevre örgütü kuruldu.

1972- Besteci Ulvi Cemal Erkin, 66 yaşında Ankara’da öldü.

1972- Şair, yazar Baki Süha Ediboğlu, 57 yaşında öldü.

1982- İsrail, Beyrut’u işgal etti. 

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2017, 00:19
YORUM EKLE

banner33

banner37