banner15

TARİHTE BUGÜN: Malcolm X (Malik El Şahbaz) şehit edildi

Tarihte bugün yaşanan olaylar arasında; 2001 Ekonomik Krizi, Malcolm X'in (Malik El Şahbaz) şehit edilmesi, Londra Konferansının başlaması, TSK’nın Güneş Operasyonu var…

TARİHTE BUGÜN: Malcolm X (Malik El Şahbaz) şehit edildi

Tarih Dosyası / Dünya Bülteni

GÜNÜN OLAYI

Büyük Ekonomik Kriz ‘’Kara Çarşamba’’ Yaşandı (2001)

Milli Güvenlik Kurulu toplantısında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Başbakan Bülent Ecevit’e anayasa kitapçığı fırlatması ile başlayan ekonomik dalgalanma 21 Şubat 2001 Çarşamba günü tam bir krize dönüştü. Repo faizi gecelik 7500’lere fırladı, İMKB tarihinin en kötü düşüşlerinden birini yaşadı. Hükümet para politikasında ciddi değişikliklere gitmek zorunda kaldı.

GÜNÜN KİŞİSİ

Malcolm X (Malik El Şahbaz) Şehit Edildi (1965)

ABD’deki siyasi Müslümanların önde gelen liderlerindendir. İslamiyet ile hapishanede tanıştı. Siyah Müslümanlar hareketine katıldı. Hacca gitmesi ve orada İslamiyetin sadece siyahlara değil bütün insanlara hitap eden eşitlikçi anlayışını farketti ve benimsedi. ABD’ye dönüşünde çizgisi değişen Malcolm X mücadelesini eşitlikçi bir anlayışla sürdürmek istedi. Fakat 21 Şubat 1965 tarihinde Harlem’de bir toplantı esnasında suikaste uğradı ve 16 kurşun yarası alarak şehit oldu. Bu suikast hala karanlık yönünü korumaktadır.

GÜNÜN ÖNEMLİ OLAYLARI

Sevr Antlaşmasını Yeniden Gözden Geçirmek için Londra Konferansı Başladı (1921)

TBMM Ordusunun Yunanlılar karşısında başarılı olması ve Rusya ile görüşmelere başlaması İtilaf Devletlerini Sevr Antlaşmasını yeniden gözden geçirmeye itti. Bu amaçla 21 Şubat 1921’de Londra Konferansı düzenlendi. Konferans da Türkiye adına iki faklı temsilci grubu vardı. Anadolu’dan giden TBMM grubu ve İstanbul’dan giden Osmanlı Devleti grubu. İlk gün konferansa Ankara’dan giden Türk temsilcileri yetişemediği için Yunan delegasyonunun görüşleri dinlenildi. Ancak konferans sonunda herhangi bir somut antlaşma sağlanamayacaktır.

Şeyh Sait Ayaklanması Nedeniyle Bir Kısım Doğu İllerinde Sıkıyönetim İlan Edildi (1925)

Erganiye bağlı Piran Köyü’nde çıkan çatışma Şeyh Said’in sahiplenmesi ile 13 Şubat 1925’teDoğu Anadolu bölgesine yayılan  büyük bir ayaklanmaya dönüştü. Başbakan İsmet İnönü bir dizi tedbir aldı. Bu tedbirlerden bir tanesi de 21 Şubat 1925 tarihinde bir kısım doğu illerini kapsayan sıkıyönetim kararının ilan edilmesidir.

İsmet İnönü’ye Suikast Girişiminde Bulunuldu (1964)

Başbakan İsmet İnönü’ye başbakanlıktan ayrılırken silahlı bir kişi tarafından 21 Şubat 1964’te suikast girişiminde bulunuldu.ç Başbakan İsmet İnönü’nün aracını delen kurşunlar ona isabet etmedi. İsmet İnönü bu olayın devamında günlük programı dahilinde hareket etti.

Türk Silahlı Kuvvetleri Güneş Harekatına Başladı (2008)

Türk Silahlı Kuvvetleri TBMM tarafından verilen sınır ötesi tezkeresine dayanarak 21 Şubat 2008 tarihinde hava destekli bir kara harekatı düzenledi. Bu operasyonun adı Güneş Harekatı idi. Sekiz gün süren operasyon sonunda Türk birlikleri verilen hedeflere ulaşmış ve görevini tamamlayarak başarılı bir şekilde geri dönmüştür.

GÜNÜN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLARI

1927. Time dergisi, Mustafa Kemal Paşa’yı ikinci kez kapak yaptı.

1949. Kurtuluş Savaşı komutanlarından, eski bakanlardan Ali Çetinkaya öldü.

1958. İlk Türkiye Profesyonel Futbol Ligi başladı; İzmirspor- Beykoz arasında yapılan ilk maçta, ilk golü İzmirsporlu Özcan attı.

1958. Cemal Abdül Nasır, Birleşik Arap Cumhuriyeti Başkanı seçildi.

1989. Sovyetler Birliği’nin Çekoslovakya’yı işgalini protesto etmek için kendini yakan Çek öğrencinin mezarına çiçek koyan yazar Vaclav Havel, 9 ay hapse mahkum oldu.

 1993. Eczacıbaşı Bayan Voleybol Takımı, Avrupa Konfederasyon Kupası’nda ikinci oldu.

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2019, 08:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35