TARİHTE BUGÜN: TBMM'de başörtüsü için ilk oylama yapıldı

Tarihte bugün yaşanan olaylar arasında; Canberdi Gazali isyanı, Uzakdoğu Konferansı, Bursa Olayına Cumhurbaşkanının müdahalesi, Osman Bölükbaşı’nın vefatı var..

TARİHTE BUGÜN: TBMM'de başörtüsü için ilk oylama yapıldı

Tarih Dosyası / Dünya Bülteni

GÜNÜN OLAYI

TBMM’de Başörtüsü İçin İlk Oylama Yapıldı (2008)

TBMM Genel Kurulunda 6 Şubat 2008 tarihinde başörtüsünün yüksek öğretimde serbest bırakılmasını içeren Anayasa değişikliği teklifinin görüşülmesiyle ilgili oylama yapıldı. Başörtüsüyle ilgili ilk oylama da 397 evet çıktı. İkinci oylama ise 9 Şubat 2008’de yapıldı ve evet sayısı 411’e çıktı. Ancak bu düzenleme hayata geçirilemedi. Çünkü CHP ve DSP’nin başvurularını değerlendiren Anayasa Mahkemesi bu düzenlemeyi anayasaya aykırı bularak iptal etti.

GÜNÜN ÖNEMLİ OLAYLARI

Canberdi Gazali İsyanı Bastırıldı (1521)

Canberdi Gazali Memluk Devletinin üst seviyede ki komutanlarından idi. Yavuz Sultan Selim onu Suriye, Filistin ve Lübnan bölgelerinden sorumlu Şam valisi olarak atamıştı. Ancak Canberdi Gazali Yavuz Sultan Selim’in ölümünden yararlanarak Memluk Devletini tekrar canlandırma ümidiyle isyan hareketine girişti. Üzerine gönderilen Dulkadiroğlu Ali Paşa, 6 Şubat 1521’de isyanı sona erdirdi ve Canberdi Gazali öldürüldü.

İngiltere’de Kadınlara Seçme Hakkı Verildi (1918)

İngiltere’de 6 Şubat1918 tarihinde 30 yaşından büyük olan kadınlara, evli olması şartıyla seçme (yalnız seçme) hakkı verildi.

Washington’da Yapılan Uzakdoğu Konferansı Sona Erdi (1922)

ABD Başkanı Harding, Uzakdoğu Meselesini bir bütün olarak ele alınması amacıyla bu bölge ile ilgili bütün devletleri bir konferansa çağırmıştı. Konferans 6 Şubat 1922’de bir çok antlaşma imzalanması ile sona erdi. İlk antlaşma ABD, İngiltere, Fransa ve Japonya arasında imzalandı. Bu antlaşma ile taraflar Pasifik’te birbirlerinin haklarına saygılı olacaklardı.

İkinci Antlaşma ‘’9 devlet’’ antlaşmasıdır.(ABD, İngiltere, Fransa, Japonya, Belçika, Çin, İtalya, Hollanda ve Portekiz arasında)Bu antlaşma ile Çin politikası belirlendi.

Üçüncü antlaşma ise yine aynı gün 6 Şubat 1922’de imzalanan Deniz Silahlarının Sınırlandırılması antlaşmasıdır. Bu antlaşma ABD, İngiltere, Fransa, İtalya ve Japonya arasında imzalanmıştır.

Mustafa Kemal Bursa Olayına El Koydu (1933)

Türkçe ezan okunması konusunda ilk ciddi muhalefet 1 Şubat 1933’te Bursa’da yaşandı. Bursa Ulu Cami’de bir kısım cemaat ezanın Türkçe okunmasını protesto etti. Bu tarihlerde İzmir’de olan Mustafa Kemal hemen Bursa’ya geldi ve bu olayın sorumlularının tutuklanmasını ve cezalandırılmasını istedi. Bu olay üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı bir bildiri yayınlayarak camilerde ezan hutbe ve salatın Türkçe okunacağını belirtmiştir.

Bu olay sırasında İzmir’de olan Mustafa Kemal derhal Bursa’ya geldi.6 Şubat 1933’te Bursa Olayına el koydu. Varlığı tartışma konusu olan Mustafa Kemal’in meşhur Bursa nutkunun bu olay üzerine söylendiği iddia edilmektedir. Özellikle 1960’lardan sonra kanun dışı eylemlere girişen bazı gruplar mahkeme savunmalarında bu nutku eylemlerine dayanak olarak göstermişlerdir.

II.Elizabeth İngiltere Kraliçesi Oldu (1952)

Windsor hanedanından II.Elizabeth İngiltere Kralı babası VI.George’nin ölmesi üzerine 6 Şubat 1952’de İngiltere kraliçesi oldu. 

GÜNÜN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLARI

1921. Ankara’da Hakimiyeti Milliye gazetesi günlük olarak çıkmaya başladı.

1953. TBMM, 8 Kasım 1877’de Aziziye Tabyası’nı kahramanca savunan Erzurumlu Nene Hatun’a (Kırkköz) Vatani Hizmet Tertibi’nden maaş (170 lira) bağladı.

1974. Türkiye Yazarlar Sendikası kuruldu.

1988. Basın Konseyi kuruldu.

1992. İstanbul DGM Başsavcısı Yaşar Günaydın, silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

1998. Afganistan’da meydana gelen 6.1 şiddetindeki depremde, 4 binden fazla kişi öldü.

2001. Ariel Sharon İsrail başbakanı oldu.

2002. Türk siyasetinin duayenlerinden Osman Bölükbaşı, Ankara’da 89 yaşında vefat etti

2004 . Moskova metrosunda patlama; Çeçen ayrımcı grupların yaptığı tahmin edilen saldırıda 40 kişi öldü, 129 kişi yaralandı.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2018, 00:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER