banner27

TARİHTE BUGÜN: Yeşilay Cemiyeti kuruldu

Tarihte bugün yaşanan olaylar arasında; Antalya’nın fethi, Yeşilay Cemiyetinin kurulması, Stalin’in ölmesi, Çankırı valisine saldırı var…

TARİHTE BUGÜN: Yeşilay Cemiyeti kuruldu

Tarih Dosyası / Dünya Bülteni

GÜNÜN OLAYI

Tarihin Gördüğü En Kanlı Diktatörlerden Biri Olan Stalin Öldü (1953)

Stalin, Bolşevik devriminin öncülerinden olup Gürcü asıllıdır. Lenin’in ölümünün arkasından iktidara gelmiş ve yaklaşık otuz yıl SSCB’yi idare etmiştir. İdaresi sırasında SSCB’de komünizmin yerleşmesi için her türlü yöntemi (özellikle de kan dökmekten hiç kaçınmamış) uygulamıştır. Doğu Avrupa ülkelerinde de komünizmin yayılması için büyük çaba harcamıştır. SSCB’nin kanlı diktatörü Josef Stalin 5 Mart 1953 tarihinde ölmüştür.

GÜNÜN ÖNEMLİ OLAYLARI

İtalyanların elindeki Antalya Fethedildi (1207)

Antalya Aldo Brandini adındaki bir İtalyan’ın idaresinde bulunuyordu. Şehri kuşatan Anadolu Selçuklu devleti hükümdarı Sultan Gıyaseddin Keyhüsrev şehrin Kıbrıs kralından yardım görmesi üzerine kuşatmayı kaldırmıştı. Bir süre sonra şehirde bulunan Rum ahali Sultan’dan yardım istedi. Bunun üzerine harekete geçen Sultan Gıyaseddin Keyhüsrev 5 Mart 1207’de Antalya’yı fethetti.

Osmanlı Tarihinin En Kısa Sadrazamlığı Yaşandı (1656)

Zurnazen Mustafa Paşa sadrazamlığa getirilmesinden altı saat sonra askerin karşı çıkması üzerine 5 Mart 1656’da görevden alındı ve yerine Siyavuş Paşa atandı.

Yeşilay Cemiyeti Kuruldu (1920)

İşgal kuvvetleri özellikle Türk gençliğini alkol ve uyuşturucuya alıştırarak işe yaramaz hale getirmeye çalışıyorlardı. Bu amaçla İstanbul’a getirdikleri içkileri ya bedava ya da çok ucuza halka veriyorlardı. Bu ortam içerisinde kötü alışkanlıklar ile mücadele etmek için Şeyhülislam Haydarizade İbrahim Efendi’nin teşviki ile 5 Mart 1920’de İstanbul’da bir Yeşilay Cemiyeti kuruldu.

İlk Diyanet İşleri Başkanı Vefat Etti (1941)

Kurtuluş Savaşı sırasında Ankara müftüsü iken Milli Mücadeleye verdiği destek ile tanınmıştır. Milletvekilliğide yapan Rıfat Börekçi Diyanet İşleri Başkanlığının kurulması ile ilk Diyanet İşleri Başkanı oldu. Börekçizade Mehmet Rıfat Efendi 5 Mart 1941 tarihinde 80 yaşlarında iken vefat etti.

PKK Militanları Çığ Altında Kaldı (1993)

Muş ilinin Kızılsu Vadisinde tespit edilen PKK’lı militanlar üzerine düzenlenen hava saldırısı sırasında 5 Mart 1993 tarihinde çığ düştü. Çığ düşmesi sonucu uçak saldırısından kaçmaya çalışan yaklaşık 60 kadar militan çığ altında kalarak öldü.

Çankırı Valisi Ayhan Çevik’e Bombalı Saldırı Düzenlendi (1999)

Çankırı valisi Ayhan Çevik’e 5 Mart 1999’da TİKKO örgütü tarafından bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda vali Ayhan Çevik ağır yaralandı. Koruma polisi ve saldırı sırasında bölgeden geçen iki lise öğrencisi hayatını kaybetti.

GÜNÜN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLARI

1946. İkinci Dünya Savaşı’nda ortaya çıkan ve Sovyetler Birliği ile Doğu Avrupa ülkelerini simgeleyen ‘’Demirperde’’ kavramı; ilk kez İngiltere Başbakanı Winston Churchill’in bir konuşmasında kullanıldı.

1971. Amerikalı 4 asker Ankara’da terör örgütü THKO mensuplarınca kaçırıldı. Bir duyum üzerine polisin 5 Mart’ta üniversiteye düzenlediği baskında çatışma çıktı; Erdal Şener adlı öğrenci öldü, yaralananlar oldu. ABD’li askerler 8 Mart’ta serbest bırakıldı.

1994. Birleşmiş Milletler, Bosna’ya Türk askeri gönderilmesini kabul etti.

2000. Hayırseverliği ile tanınan işadamı İzzet Baysal öldü.

2001 Mekke'de Hac'da çıkan izdihamda 35 hacı adayı öldü.

2013 Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, öldü.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2018, 00:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner25