banner27

Truman yardımıyla Türkiye ABD yörüngesine girdi!

12 Temmuz Beyannamesi yayınlandı, Eğriboz adası fethedildi.

Truman yardımıyla Türkiye ABD yörüngesine girdi!

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

 

TRUMAN DOKTRİNİ ÇERÇEVESİNDE İLK ANLAŞMA YAPILDI

12 Temmuz 1947 yılında Truman Doktrini çerçevesinde Türkiye ile ABD arasında ilk askeri anlaşma yapıldı. İlk savunma anlaşması 23 Şubat 1945'de imzalandı. Askeri nitelikli ilk yardim anlaşması ise 12 Temmuz 1947 yılında Truman Doktrini çerçevesinde yapıldı. Bu Doktrin ABD'nin Sovyetler Birliği’ne karşı 'çevreleme' (containement) siyasetini ve Soğuk Savaş’ın da başlangıcını simgelemekteydi. Truman Doktrini Türkiye ve Yunanistan’ı, Eisenhover Doktrini de Ortadoğu’yu Komünizm tehlikesinden korumak amaçlı gösterilmesine rağmen asıl sebep, Boğazlar ve Anadolu yarımadasının stratejik konumu ve Ortadoğu ve İran’ın zengin petrol yataklarının ele geçirilmesi idi. Bu antlaşmaları, Türkiye'nin NATO'ya kabulü ile birlikte çeşitli ve çoğu gizli olan bir çok ikili antlaşmalar izledi. ABD tarafından Türkiye'ye yapılan askeri yardımların dış politikadan ordunun düzenleniş ve modernizasyonuna, Türkiye toprakları üzerinde üsler kurulmasından nükleer füzeler yerleştirilmesine, Amerikan askeri personeline Türkiye'de önemli ayrıcalıklar verilmesinden Amerikan yasam biçiminin egemenliğine kadar uzanan bir dizi kökten etkileri ortaya çıktı. Bir başka deyişle, ABD'nin Türkiye'ye yaptığı kapsamlı ve sürekli askeri yardımlar Türkiye'nin iç ve dış politikasını, temel kurumlarını, ekonomik, siyasi ve kültürel alanlardaki temel tercihlerini derinden etkiledi.

JAPONYA'DA DEPREM OLDU

12 Temmuz 1993te Japonya'nın Tokyo adası açıklarında meydana gelen ve Richter ölçeğine göre 10.5 şiddetindeki depremin yarattığı tsunami 3000 kişinin ölümüne neden oldu.

İSRAİL-LÜBNAN KRİZİ BAŞLADI

12 Temmuz 2006da İsrailin uygulamalarına karşılık olarak Hizbullah'ın kuzey İsrail topraklarına füze saldırılarında bulunması ve 8 İsrail askerini öldürüp 2 tanesini esir alması, 2006 İsrail-Lübnan Krizi'ni başlattı.

12 TEMMUZ BEYANNAMESİ YAYINLANDI

12 Temmuz Beyannamesi 12 Temmuz 1947 günü ulusal gazetelerde yayımlandı. 1947 Yılı haziran ve temmuz aylarında Demokrat Parti Genel Başkanı Celal Bayar ile dönemin başbakanı Recep Peker arasında yaşanan şiddetli siyasi tartışma ve gerilimi azaltmak için cumhurbaşkanı İsmet İnönü tarafından bir bildiri yayınlandı. Bu bildiri ile İnönü, iktidar ve muhalefete eşit mesafede duracağını ve aralarında uzlaşma sağlamayı hedeflediğini açıklamıştır.

EĞRİBOZ ADASI FETHEDİLDİ

12 Temmuz 1470te Eğriboz adası fethedildi. Venedikliler, Ege Denizinde Osmanlılara ait bazı adalar ile Foça'yı vurmuşlardı. Fâtih bu harekete karşı, Venedik'in Ege'deki en büyük müstemlekesi olan Eğriboz adasını ele geçirmeye karar verdi Böylece bu devlete en büyük darbeyi vurmuş olacaktı. Bu sebeple Mahmud Paşa'yı Derya Kaptanlığı'na tayin ederek üç yüz parça gemi ile denizden göndermiş, kendisi de 70 bin kişilik bir ordu ile karadan hareket etmiştir. Evripos kanalının en dar yeri olan Kulkis'ten gemilerden bir köprü yaptırarak ordusunu derhal adaya geçirip birkaç hücumdan sonra kaleyi feth etti. Eğriboz Adası'nın, Osmanlılar tarafından zaptı, Avrupa'da büyük bir hayret ve teessür meydana getirdi. Bu hal, özellikle Venedik ve İtalya'nın diğer devletleri arasında derin bir endişeye sebep oldu. Zira Doğu Roma (Bizans, İstanbul) gibi Batı Roma'nın da elden gideceği telaşına kapılan Papalık, her taraftan yardım talep etti.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2010, 06:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner25