Türkiye olimpiyat oyunlarına katılmama kararı aldı

Tarihte bugün meydana gelen olaylarda büyük İstanbul depremi, Nene Hatun'un vefatı, Türkiye'ye Truman doktrinine göre yardım yapılması var...

Tarihte bugün 22.05.2011, 15:08 22.05.2011, 15:08
Türkiye olimpiyat oyunlarına katılmama kararı aldı

Tarih Servisi/Dünya Bülteni

Macaristan İle Barış İçin Görüşmeler Başladı(1444)

Veliahd Şehzade Alaaddin Ali’nin ölümü savaşlardan iyice yorulmuş olan II.Murat’ı iyice yıprattı. II.Murat Balkanlarda süren savaşlara son vererek bir barış dönemi oluşturmak istedi. Macaristan ile yapılan görüşmelere 22 Mayıs 1444 tarihinde başlandı. Bu görüşmeler sonunda Osmanlı Tarihinin ilk yazılı antlaşması olan Edirne-Segedin Antlaşması imza edildi. (http://www.dunyabulteni.net/index.php?aType=haber&ArticleID=135504&q=varna+sava%C5%9F%C4%B1 )

Büyük İstanbul Depremi (1766)

İstanbul’da 22 Mayıs 1766 tarihinde büyük bir deprem meydana geldi. Deprem İstanbul’da ve civar yerlerde büyük hasara yol açmış ve tahmini 5000 civarında insan hayatını kaybetmiştir. Bu deprem sonrası oluşan tsunamide çevreye önemli ölçüde zarar vermiştir. Deprem büyük gürültüler eşliğinde kurban bayramının üçüncü günü sabahı meydana gelmişti. Başta Fatih Camii olmak üzere bir çok yapı ağır derecede hasar görmüştü. Sultan III.Mustafa hasarın onarımı için büyük çaba harcamıştır.

Yunanistan Ve Türkiye’ye Yardım Kanunu Kabul Edildi (1947)

Truman Doktrini ile SSCB’nin yayılmasını engellemek için ihtiyacı olan uluslara askeri ve ekonomik destek yapılması kararlaştırılmıştı. Başkan Truman’ın isteği ile ABD kongrede kabul edilen Yunanistan ve Türkiye’ye Yardım Kanunu başkan Truman’ın 22 Mayıs 1947 tarihinde onayı ile yürürlüğe girdi. Bu kanun ile Türkiye’ye 100 milyon, Yunanistan’a 300 milyon dolar yardım yapılması kararlaştırılmış oldu. Truman Doktrini ile ABD politikasında köklü bir değişiklik meydana geldi. Artık ABD dünyadaki gelişmeler ile doğrudan ilgilenmeye başladı.

Celal Bayar Cumhurbaşkanlığına Seçildi (1950)

Demokrat Parti Milletvekillerinin önerisi ile aday olan Celal Bayar 22 Mayıs 1950 tarihinde TBMM’de yapılan oylama neticesinde 387 oy alarak cumhurbaşkanı oldu. Aynı tarihte Adnan Menderes yeni hükümeti kurmakla görevlendirildi.

Nene Hatun Vefat Etti (1955)

1877-1878 Osmanlı-Rus savaşının sembol kahramanı Erzurumlu Nene Hatun 22 Mayıs 1955 tarihinde 98 yaşında vefat etti. Ruslar Ermeni çetelerinin yardımı ile Aziziye tabyasına girmiş ve askerleri şehit etmişlerdi. Yaralı kurtulan bir asker sayesinde durumdan haberdar olan Erzurum halkı kadını erkeği yaşlısı genci eline ne geçirdiyse 9 Kasım 1877’de Ruslara saldırdı. Ruslar halkın bu ölümü hiçe sayan saldırısı karşısında topla tüfekle karşı koyamadılar ve epeyce kayıp vererek kaçmaktan başka çare bulamadılar. Ruslara saldıranlar arasında kardeşi kollarında şehit olan ve eşi savaşta bulunan genç bir kadın elinde satırı ile‘’Nene Hatun’’da vardı.

Türkiye SSCB’nin Afganistan İşgali Nedeniyle Olimpiyatlara Katılmama Kararı Aldı (1980)

SSCB’nin Afganistan’ı işgaline tepki olarak ABD olimpiyatlara katılmama çağrısında bulundu. Bu çağrıya uyan Türkiye 22 Mayıs 1980 Bakanlar Kurulu kararı ile olimpiyatları boykot etti.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?