banner39

banner35

Bir Fransız karikatüründe 'Türkler ve İslamiyet' böyle tasvir edilmişti

Frantisek Kupka’ya göre bu savaşçı Müslüman Türk figürü, Göklerdeki “Allah” ve “Cennet” arasında bir aracının temsiliydi ve bu figür aslında barbar “Tanrı Türk” rejiminin yeryüzündeki temsilcisi ‘Kızıl Sultan’ II. Abdülhamid’i sembolize ediyordu.

Tarihten Karikatürler 15.08.2013, 02:15 16.08.2013, 05:45
Bir Fransız karikatüründe 'Türkler ve İslamiyet' böyle tasvir edilmişti

Emre Gül/ Dünya Bülteni/ Tarih Dosyası 

 
  

 Haftalık Fransız karikatür dergisi “L‘Assiette au Beurre” nun 7 Mayıs 1904 tarihli sayısında,  Çek asıllı Fransız ressam Frantisek Kupka’nın çizdiği “Dieu Turc”, “Tanrı Türk ” adıyla çıkan karikatürde “Allah” gökte tasvir ediliyor, kesilmiş kafalar üzerinde elinde kanlı kılıçla haykıran bir Müslüman Türk, Hıristiyanları katlederken gösteriliyordu. Frantisek Kupka’ya göre bu savaşçı Müslüman Türk figürü, Göklerdeki “Allah” ve “Cennet” arasında bir aracının temsiliydi ve bu figür aslında barbar “Tanrı Türk” rejiminin yeryüzündeki temsilcisi ‘Kızıl Sultan’ II. Abdülhamid’i sembolize ediyordu. Karikatüriste göre; Ermeni katliamlarını organize eden ve  “İslam Birliği” siyaseti izleyerek dünya Müslümanlarını Osmanlı idaresi altında toplamaya çalışan Sultan II. Abdülhamid, Hıristiyanlara karşı Kuran’ın ölümcül emirleri doğrultusunda yeni bir fetih misyonuyla hareket etmekteydi.  

 
  

Frantisek Kupka Kimdir?

 “Frank Kupka”, “François Kupka” isimleriyle de tanınır. Soyut resim tekniğinin öncüsü, Çek asıllı Fransız bir ressamdır.  23 Eylül 1871, Opocno, Bohemya’da doğdu, 24 Haziran 1957’de Puteaux, Fransa’da öldü. Prag ve Viyana’daki ilk tahsil hayatının ardından Paris’teki Güzel Sanatlar Yüksekokulu’nda eğitim gördü. 1895’te Paris’e yerleşti. Kupka, I.Dünya Savaşı esnasında orduya katıldı ve propaganda posterleri tasarladı. 1930’lu yıllardan sonra geometrik resim anlayışına yöneldi. 

 

 

Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?